Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в АВРЕН

19
Снимка: Радио Варна

Аврен е едно от селата, създадени от наследници на ваяците - етнографска група, която живеела по най-високата част на Източна Стара планина - в селата Голица, Козичене и Аспарухово. В тогавашните семейства се раждали по десетина деца и по време на поредните руско-турско войни част от българите тръгват на север. Не всички стигнали руските земи. Част от тях спирали по  пътя и така се появили десетки села на ваяците в Североизточна България. За тяхната духовност и живот разказва изключително богатата етнографска сбирка в читалището в село Аврен, построено с доброволен труд на най-високата точка на района.

Аврен е разположено на около 25 километра от Варна и на 14 километра от морето. До средата на 19 век селището е било населено с турци. Българите били от етническата група хърцои, които през 19 век се преселват в Бесарабия.  Селището се нарича Момино, което име е сменено преди 55 години.

Село Аврен е с надморска височина от 360 метра и вятърът е силен, разказват местните хора. Но и бабите ни знаели как да се обличат, за да се предпазват от студа. Изработвали дрехи, които без проблем устоявали на дъжд, вятър и дори - куршуми. И днес  жените умеят сами да се справят с предизвикателствата на живота, като това да почистват снега, който обичайно пада в селото, разказват дамите от пенсионерския клуб. Така потвърждават приказката, че най-добрият учител е неволята. 

А най-голямото щастие си остават децата. Колкото и рядко да си идват на село, това винаги се превръща в празник за бабите. А тези, които все още живеят с родителите  си в Аврен, стават все по-малко, сподели директорът на  средищното училище "Христо Ботев"  Гинка Колева. Там правят каквото е възможно по техните сили, за да ги задържат - работят по различни проекти, припомнят си родовите корени, използват компютри и микроскопи в учебния процес. Системата за видеонаблюдение показва, че към момента няма етническо напрежение между децата, защото те израстват заедно още от детската градина.

Добре поддържаната сграда на местното читалище е отоплявана и е място, където новото поколение отива с удоволствие. Отбелязват заедно всеки празник, изучават традициите и създават нови. Като тази заедно да засаждат различни дървета около читалището, което се оказва наследник на това, създадено във Варна от кап. Петко Войвода.

Всяка година купуваме по стотина книги и правим абонамент за най-търсените издания, сподели секретарят на читалището в Аврен Руска Станчева. Тя ще ни разкаже и рецептата на популярните в района Катини питки. Наричат ги така, защото са направени на "катове", между които се поставя сирене. 


За кмета на Община  Аврен Емануил Манолов купуването на къщи е доказателство, че хората харесват региона и трябва да се инвестира в инфраструктурни проекти и социални дейности, което правят в последните години. Като историк той се надява проучванията на археологическите обекти да продължат и те да бъдат направени достъпни и за граждани, което е сериозна предпоставка за развитие на туризма.

Авренското плато е било заселено още от времето, когато край Варна се развива културата, създала най-старото злато на света. На няколко километра от селото е крепостта Петрич кале, която е разрушена по време на похода на Владислав Варненчик - всъщност,  тя е последната преди "Битката на народите" край Варна от ноември 1444 година.

Будни хора били местните, разказва председателят на църковното настоятелство. Дамата с много вълнение споделя легендите за създаване на храма. Старата църква била дървена и изгоряла при пожар, предизвикан от нападанието на еничари. Техният ръководител обаче си спомнил, че като дете играел по тези поляни и дарил част от средствата за построяването на каменна църква. Всички се включили в съграждането на храма. Стените й са дебели почти метър,  а майстори от Тревненската школа рисували иконите. Изрисуван е дори олтара, похвали се отец Стефан, който идва на големите празници в селото.

Местната библиотека е много стара и има ценни издания в нея, като евангелие от времето, когато е построена. Под корниза на покрива има и каменна пластика. В последните години е направен ремонт със средства от Общинския бюджет.

По този начин обновили и пенсионерския клуб, където се празнуват всички лични и национални празници. Това ще направят и на 21 януари - Бабинден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#783 ТОП 20 (08.11-15.11.2024)

публикувано на 08.11.24 в 18:36
автор: Юлиян Табаков

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 8 ноември със Светлана Вълкова

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ - съвместна изложба на фотографите Олександър Барон и Румен Сарандев „Храбрият оловен войник“ – премиера във варненския Куклен театър Актрисата Радина Боршош влезе в ролята на Ирина в „Тютюн“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Художникът Веселин Димов преобрази три билборда във..

публикувано на 08.11.24 в 15:20

НОВИЯТ ДЕН на 8 ноeмври с Мариела Димитрова

В 6.30 часа ще чуем седмичната прогноза от Вяра Рафайлова, синоптик в НИМХ-клон Варна. За Св. Архангел Михаил в 6.40 часа ще разкаже отец Василий Шаган от варненския храм „Св.Николай“. Защо микробиомът е „ключ към здравето“ и какво трябва да знаем за него? Разговор с доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на..

публикувано на 08.11.24 в 06:27
Фонтанът на сирените във Варна, скулптор: Кирил Шиваров

НА СВЕТЛО на 7 ноември с Валерия Василева

За трети пореден път българският военен научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ се отправя на експедиция към най-отдалечения и суров континент на Земята – Антарктида. Сдружение “Операция: Плюшено Мече” ръководи най-мащабната Коледна кампания в България в подкрепа на деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания..

публикувано на 07.11.24 в 13:55

НОВИЯТ ДЕН на 7 ноември с Иван Барбов

„Сложих си песен, която не обичам на алармата на телефона. Сега ставам пет минути по-рано за да не я чувам“, гласи прозрение с неизвестен автор, който е намерил начин да не се успива. На всички събудили се, с алармата или без нея, настройте радиото на честотите на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Иван Барбов, Нина..

публикувано на 07.11.24 в 07:49

POST FACTUM с Валери Великов

Победата на  Доналд Тръмп бе обявенa от много американски телевизионни мрежи, макар че преброяването на гласовете продължава. Въпреки липсата на окончателни резултати загубата на Камала Харис изглежда почти сигурна. Кой е Тръмп? - обясняваме в началото на предаването. Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца -..

публикувано на 06.11.24 в 15:12
Варненският плаж в късната есен

НА СВЕТЛО на 6 ноември с Валерия Василева

Националният таксиметров синдикат и „Съюз Такси“ в готовност за протест заради вдигането на застраховката „Гражданска отговорност“ за техния бранш. По техни изчисления повишението ще е драстично, като за едни е около 50 на сто, а за други скокът в това перо от разходите е около 1000%. Във ВВМУ "Никола Йонков Вапцаров" представиха новата..

публикувано на 06.11.24 в 14:14