На 11 февруари в Театър „София” за пръв път се игра „Драконът“ от Евгений Шварц. Режисьор: Явор Гърдев, сценография и костюми: Свила Величкова, музика: Калин Николов. С: Михаил Мутафов, Михаил Билалов, Стоян Радев, Ованес Торосян, Ненчо Костов, Александра Златева, Константин Соколов, Станислав Кондов, Валентин Митев, Пламен Димитров, Адриан Филипов, Валери Вълчев, Николай Кенаров, Ивайло Иванов, Милена Кънева, Здравко Кънчев, Теодора Михайлова, Юлияна Чернева, Нели Вълканова.
Още съм развълнувана след снощното представление, разказа за Радио Варна Виолета Тончева - специалист "връзки с обществеността" в Театрално-музикален продуцентски център-Варна. Огромен, огромен интересен към "Драконът"! Президентът Румен Радев беше сред публиката, а след спектакъла се срещна с актьорите в гримьорните.
Премиерата на тази сатирична пиеса на съветския режисьор Евгений Шварц е в Ленинградския комедиен театър през 1944, след което тя е "перманентно забранена" от режима на Сталин.
За радост обаче текстът не е заличен от цензурата и заживява наново в края на 80-те по сцени из целия свят, които на драго сърце интерпретират този приказен сюжет с дебел политически подтекст. Историята е за град, управляван от зъл дракон, който скоро е свален от власт – дотук добре, но какво става, ако следващият на мястото му е също толкова лош? "Това е пиеса за дълбоките човешки интуиции и мотивации, по отношение на които политическите идеологии са само вторична маска, риторическо алиби", казва днес Явор Гърдев за своя подход към текста, превърнат в смела антиутопия с футуристична сценография.
Експозиционна зала "Ателие Георги Велчев" на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя самостоятелна изложба литография на един от признатите майстори на тази графична техника - Мария Чакърова. Под името "Цветно" художничката е подбрала произведения, създавани в периода от..
63-ата Национална археологическа конференция, която се провежда в Балчик, ще излезе с позиция до парламента да се вземат спешни мерки и решение храмът на Кибела да бъде спасен – адаптиран и социализиран, за да му се отдаде дължимото като изключително културно наследство и постави Балчик заслужено на туристическата карта на България и Европа. Античната..
"Фауст" 2025 е третият прочит на това заглавие в историята на Варненската опера след „Фауст“ на диригента Йоско Йосифов и режисьора Михаил Хаджимишев (1955) и „Фауст“ на диригента Влади Анастасов и режисьора Кузман Попов (1974). С трактовката на третия варненски „Фауст“ са ангажирани маестро Светослав Борисов – главен диригент и заместник интендант на..
На 29 май във Фестивален и конгресен център в зала 5 от 19 ч. ще бъде представен късометражният филм „Провидение“ на Мина Крайчева. Историята се развива на крачка от настоящето. И ще ни зададе въпроси, с които предстои да се сблъскаме. Опасно ли е бъдещето, което ни очаква или е спасение? Филмът е дебютен за Мина Крайчева, която преди пет години от..
Ахроматично започва новият галериен сезон за "A&G Art Meeting". Той обаче ще предложи до финала си през ноември различни цветове, стилове, техники и гледни точки. Първият художник, когото Анна Халамян и Герхард Хорнман канят, е Данил Йорданов. Графитът като материал го интересува вече повече от две десетилетия. Той го изследва и търси най-подходящия..
Мултимедийният концерт „С музиката на Нино Рота“ на 24 юни е част от програмата на фестивала Опера в Летния театър Варна 2025 и ще представи най-доброто от филмовата музика на композитора, писана за великите образци на италианското и световното кино. В Летния театър, под диригентската палка на Бенедето Монтебело, ще звучат безсмъртните мелодии от..
Културен център „Двореца“ представя самостоятелна изложба живопис на художника Веселин Куртев. Изложбата гостува в Каменната зала от 27 май до 9 юни 2025 г., като предлага на почитателите на изкуството възможност да се докоснат до изразителните и експресивни творби на Куртев. Откриване на изложбата: 27 май 2025 г. от 17:00 часа Веселин Куртев е..