В няколко варненски лаборатории можем да установим какъв е имунизационният ни статус. Изследват се два вида антитела за морбили като цената за всяко изследване е между 17 и 20 лева, информира лабораторният лекар д-р Мария Брайнова:
- За морбили се изследват два вида антитела имуноглобулин G и имуноглобулин А, като имуноглобулин G дава представа и насока на пациента дали в организма му има образувани антитела против морбили при поставена ваксина в миналото или, ако е преболедувал морбили. Aко тези антитела са над нормата, това означава, че организмът ги е изработил и до някаква степен е защитен от повторна инфекция.
- Колко над нормата ни гарантира, че сме защитени? А ако е на границата?
- Ако е на границата, тогава е хубаво да се направи повторна реваксинация. Ако нямате антитела в организма, тогава защо трябва да се направи ваксинация. Зависи дали попадате в групата на ваксинирането защото знаете, че след определена година са започнали ваксинациите срещу морбили.
- След 1969-а година...
- Да, всички, които са преди 69-а година родени, нямат тази ваксина. Ако се съмняваме, че сме заболели от морбили, то тогава трябва да изследваме имуноглобулин М на морбили. Завишаване на тези антитела в организма би означавало, че ние развиваме процес на заболяване от морбили.
Всяка лаборатория работи с различни апарати, с различни тестове. При всяко изследване се изписва резултатът на пациента и референтната стойност и вече всеки инфекционист или личният лекар могат да интерпретира цифрите.
- Когато се окаже, че в момента развиваме морбили, редно ли е да се прави ваксина?
- Ако развиваме морбили, трябва задължително да постъпим в инфекциозна клиника. Защото тази шарка като заболяване не толкова опасна, колкото са опасни усложненията, които може да настъпят в организма на пациента.
- Кои са по-уязвими към тези усложнения - по-малките деца, по-възрастните или зависи от състоянието на всеки?
- Зависи от здравословното състояние, но по принцип малките деца са уязвими.
- Дали, ако сме минали през двете задължителни ваксини - на 13-месечна възраст и на 12-годишна възраст, не минем през лабораторията и не знаем какво е имунологичното ни състояние, тоест не знаем имаме ли антитела или не, една трета ваксина крие ли някаква опасност?
- Не. По принцип колегите казват, че една реваксинация не крие опасност.
- Вие как си обяснявате всичко това, което се случва - и в България, и в Румъния, и в Гърция, и в Украйна много случаи, в Италия да не говорим. Изобщо световната здравна организация алармира, че процесът е неконтролируем.
- Аз си го обяснявам с това, че в последните години има една тенденция и една, за мен, лоша мода против ваксините. Тогава, когато са били задължителни ваксините назад във времето, тези епидемии не са се развивали. Също така си го обяснявам и със свободното движение на хората. Знаете, че в Европейския съюз се пътува в много държави, особено има някои групи от населението, които пътуват и до страните от Западна Европа, и до Румъния, и до Италия, живеят в едни по-затворени общности, където рискът от развитие на епидемия е много по-голям.
- Смятате ли, че битката с това заболяване трябва да излезе от лекарския кабинет и да излезе на сцената на политиката?
- На политиката не толкова, колкото здравните медиатори трябва да навлязат в тези райони, в тези квартали, в тези общности и да започнат да убеждават родителите да ваксинират или да реваксинират децата. Това е единственият начин. Трябва да се убедят родителите, че по-добре е детето да има ваксината от морбили, отколкото да заболее.
- По метода на убеждението, не на санкцията...
- Да, методът на убеждението мисля, че е много по-добър. Както и това, че се разкриват много мобилни пунктове за ваксинации. Сега във Варна не можем да говорим за епидемия, тъй като има единичен случаи на морбили - жена на около 40 години. Нямаме възникнала епидемична ситуация с малки деца, които да са приети в инфекциозна клиника, но трябва превантивно тези здравни медиатори и личните лекари да поемат инициативата и да убеждават родителите за ваксинация.
Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...
Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..
Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?". В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..