Носителката на световния приз „Най-добър изпълнител на класическа музика за 2018-та“ Хасмик Харутюнян ще бъде звездата на концерт във Варна, посветен на 113-ата годишнина от създаването на Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“. Спектакълът ще бъде от 18 часа на 14 април, неделя, в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“, а входът за него е свободен. Диригент – Левон Манукян.
Преди концерта, усмихнатата Хасмик бе гост в Радио Варна:
За втори път съм в България, през декември бяхме в София, а сега – ето ни и във Вашия град. Обикнах Варна, много красив и очарователен град, с голямо море и вкусна кухня. От два дни съм тук, а на 14 април сме ви подготвили един наистина много красив концерт. Ще чуете познати световни оперни арии и арменски песни. Хубаво е, че имаме възможност като талантливи солисти да излезем вън от Армения и да представим таланта и песните на нашата държава.
Вие сте носител на приза „Най-добър изпълнител на класическа музика за 2018“. Как приемата тази награда?
Призът „Най-добър изпълнител на класическа музика за 2018“ е нещо, което ти си желал много през годините, това ти дава стимул да се усъвършенстваш в кариерата си, за да може да покажеш и днес, че си заслужил тази награда. Любовта към сцената и изкуството на пеенето е толкова голяма, че си съгласен да се лишаваш от много неща, за да стигнеш точно там, където желаеш. Пея от малка, наследила съм това от моя дядо по бащина линия. Независимо от това, че братята ми са лекари, аз имам призванието да пея и поех по своя път. Баща ми беше този, който бе с мен, когато правех свите първи стъпки към Консерваторията.
От малка се занимавате с музика, но в момента работите и като вокален педагог към детски център. Какъв трябва да е подходът към децата, как те се възпитават чрез музика?
Работейки с малки деца, ти непрекъснато усъвършенстваш себе си. С тях учиш все нови и нови неща. Тези уроци, които давам на децата, са чист обмен между нас. Те са нещо много съкровено като усещане.
Няма как да не насочим поглед към предстоящия концерт. Какво да очаква варненската публика?
Концертът е посветен на 113-годишнината от създаването на Общоарменския благотворителен съюз. Ще чуете седем произведения на Комитас – композиторът, почитан от страна на арменците като създателя на тази музика. Ще чуете и други световни произведения, сред които са такива на Армен Тигранян, Хачатур Аветисян и Едгар Ованесян. С голямо вълнение и трепет очаквам деня, в който ще се срещна с варненската публика. Топла е връзката между Армения и България, бих се радвала и на обратно посещение от Ваша страна у нас. Концертът в София мина незабравимо, много топло, сърдечно и приятно беше за мен да открия тази топлина тук, в България. Публиката е невероятна. Тя ти дава още повече кураж, за да продължаваш да твориш.
Има ли песен, която при подготовката си за концерта не ви оставя да заспите?
Да, има. В нея се пее за една щастлива птица, на Комитас е. Много е важно тези песни да се чуят и извън Армения. Днес в света има много артисти, певци и солисти, които работят в други страни и движат арменската музика навсякъде по света. Тя е родена от сърцето на арменеца, от неговото усещане към света. Много е важно е човек да се запознае с корените на арменците, от къде са дошли и къде отиват.
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..