Учители и ученици от цяла Европа се хвана за ръце и танцуваха български хора в двора нa ОУ "Климент Охридски" във Варна. В проекта, който е под надслов „Ода на радостта, новият ритъм на Европа 2020„ участват преподаватели и младежи от Германия, Франция, Полша, Финландия и България. Първата среща по проекта е била във Франция през месец Октомври миналата година. В началото на Март е имало среща и във Финландия.
В скандинавската страна шест български ученици от седми и девети клас са представяли страната ни. Една от ръководителките на проекта от българска страна е госпожа Бошакова. Според нея, някои от чужденците танцуват български хора по-добре от варненските преподаватели.
По време на подготовката за концерта в двора на ОУ "Климент Охридски" разговаряхме и с учители, представители на френската и немската група. Някои от тях бяха облечени с български национални носии. Те ни казаха, че са много развълнувани. Прекарали са много време в тренировки, за да научат нашите народни танци.
"Много ни харесва българската музика и танците. Никога преди не сме танцували такива и за нас е ново изживяване. Научихме се и на приятелство, мир и на това, как да се грижиш за други хора. Колко различни са нашите култури и същевременно по колко много неща си приличаме" - допълниха френските учители.
Следващата среща по проекта ще бъде в Полша през месец Октомври. Участниците в проекта ще обменят опит и ще учат повече за различните култури в Германия през месец Май следващата година.
Чуйте още в прикачения звуков файл:
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..