Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шест икони с ликовете на Св. св. Кирил и Методий съхранява Регионалният исторически музей в Добрич

В  Добруджа има 11 икони с ликовете на Светите братя Кирил и Методий. Шест от тях се пазят в отдел „Възраждане” на Регионалния  исторически музей в Добрич. Според специалистите, тази сбирка е една от най-богатите в страната. „Зографисването на братята равноапостоли  е една нова тенденция, сравнително късна в нашата иконопис. Появява се през 50-60-те години на ХІХ век, когато Българското възраждане е в своя апогей. Тогава идеята за национална консолидация, национално самосъзнание чрез просвета и  култура, изтъкването на значимостта  на българската история и приноса на българската култура в световната история е една от основните теми, по които работят възрожденците” – твърди Надежда Иванова, културолог и музеен специалист.

"Те са част от една инерция, която е обхванала зографите да изобразяват ликовете на двамата братя в почти един и същ иконографски вид. На почти всички икони, които притежаваме, двамата братя са прави, в цял ръст. Те са много често облечени в архиерейски одежди, с корони на главите, което показва тяхната значимост", подчерта Иванова.

Другият вариант е двамата братя Кирил и Методий да са изобразени сред исторически пейзажи, на фона на старопрестолни градове, със свитък книга и  жезъл. Иконите са предимно голям формат и най-вероятно са били част от царския ред икони, от иконостаси в големи и запазени църкви. "Тези икони са характерни за възраждането като събирателен образ за тях", допълни Надежда Иванова.
Регионалният исторически музей в Добрич има една от най-богатите колекции на икони в страната – повече от 230.  Тя е  събирана с много любов и много грижа от един от бившите музейни уредници – Вяра Панайотова,  посветила голяма част от живота си да издири това национално богатство и да го прибере във фондовете, поясни Надежда Иванова. Част от зографските изображения са собственост на Българската православна църква и са дадени за реставрация и научна обработка. 

Подробностите чуйте в прикачения звуков файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата ”Нова българска типография ІІІ” гостува в Градската художествена галерия на Варна

От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..

публикувано на 05.05.25 в 14:54

"Двореца" в Балчик и музеят на румънската кралица в Яш се обединяват за популяризиране на наши и техни творци

„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...

публикувано на 05.05.25 в 14:37

Дискусия "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война" във Варна на 8 май

Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна,  организират дискусия на тема:  "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война".  Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..

публикувано на 02.05.25 в 11:03

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 01.05.25 в 16:03

Във Варна ще гостува авторката на "Феята от захарницата" Катя Антонова

Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова  ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..

публикувано на 30.04.25 в 15:07

“P. S.” от Милко Божков в Градската художествена галерия във Варна

Всяко представяне на един от най-ценените български художници, Милко Божков, във Варна се превръща в централно събитие на художествената сцена в морския град. От 30 април до 20 май 2025 г. Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, експонира в шест зали на първия си етаж неговата изложба “P. S.”  В навечерието на откриването артистът..

публикувано на 30.04.25 в 13:31

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбелязва рождения ден на Дарин Сотиров

На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..

публикувано на 29.04.25 в 08:45