Варна ще бъде домакин на национална конференция “Образът на детето”, на която за първи път в България ще бъде представена образователната философия на Реджо Емилия, определена от Юнеско през 1991г. като най-добър образователен подход за ранното детство. Международната мрежа на Reggio Children - фондацията, която разпространява подхода по света - е активна в над 30 държави в 6-те континента. Нейните представители Клаудиа Джудичи и Емануела Веркали ще водят лекциите във Варна. Част от тяхното послание е, че през призмата на Реджо подхода гледат на детето в неговата сила – то идва на този свят, пълно с потенциал, а не като празен съд, който учителят трябва да напълни. Като възрастни, нашата задача е да създаваме среда, която да посреща децата с усещане за сигурност и приемане. Но как се случва това на практика? Как да се научим да виждаме и ценим детето в неговата същност и цялост? Как да се научим да чуваме и разбираме мисленето на децата и да изграждаме процесите на ученето спрямо него? Това са въпросите, които експертите от Италия ще дискутират с участниците в събитието във Варна, на 28-ми септември т.г. Негов организатор е фондация "Калейдоскоп". Нора Гавазова, психолог и специалист по ранна педагогика разксьа за този съвременен стандарт в сферата на ранното образование в предаването „На светло” на Радио Варна:
Реджо Емилия е на първо място град в северна Италия. Град, в който по интересни културни и исторически обстоятелства се развива един общински модел на ранна грижа и образование. През 90-те години той придобива световна популярност, вследствие на няколко изследвания, които са правени в града. Така че, става дума за общинската грижа на града Реджо Емилия. В този смисъл там казват, че това не е метод, не е конкретна система, а е по-скоро философия и подход към това какво е детето и как да общуваме с него. Пример, който оказва голямо внимание на образователната система в Италия, макар че тя до голяма степен е традиционна, както и в много други държави, както и в България. Но поради това, че качеството на образование точно в Реджо Емилия е толкова високо има много хора от италианското Министерство на образованието, които вземат решения относно образователната реформа.
Ползват го за модел ?
Ползват го като източник на знания затова как учат децата и по какъв начин трябва да бъде структуриран образователния процес, за да се развие детето.
Възможно ли е някои от добрите примери в този модел да бъдат интегрирани в нашата образователна система и това ли е целта ви?
Преди да започна да мисля за идеята, а толкова мащабно събитие за Варна, доста дълго страдах от това, че общуването с децата е на много различно ниво в България. Ние все още не осмисляме това, че детето се ражда като личност с права. Като учители сме на мнение, че ще му преподаваме неща, ще го учим на неща, тоест ще го подчиняваме по някакъв начин. Като родители сме на мнение, че ще го възпитаваме, но като че ли знанието че детето носи някакъв потенциал все още не го усещах в ежедневието си. И една от идеите, която е заложена е да почерпим опит от най-доброто по света и да го чуем. Затова и конференцията носи името „Образът на детето” – да чуем една различна гледна точка към това какво е детето.
Каква е фокус групата ви, за кого е тази конференция?
На първо място хората, които са ангажирани с образование и в по-широк смисъл с деца. Голяма част от гостите на конференцията идват от различни училища и детски градини, както държавни, така и частни. Тя е и за родители, за различни специалисти, които работят с деца – има много логопеди, психолози, вкл. специалисти работещи с дигитални технологии в детството.
Целта ви е по-скоро информативна или търсите някаква промяна в нормативната уредба?
Промяната я търсим в главите на хората на първо място, а не в нормативната уредба. Тук става дума за гледната точка, която всеки един човек има към децата, а не целим някаква глобална структурна промяна.
А на какво ниво се взема този модел от други държави – на общинско като партньорство с община Реджо Емилия или по-скоро частна инициатива от различни училища?
Трудно мога да говоря за това, защото не съм политически активна. Предполагам, че това е въпрос на политиката на съответната държава. Един сравнително пресен пример имам, от Форума за образование в София м.г., където говори един човек от Румъния. Когато румънците решават да преструктурират образователната система и специално откриват, че имат много голям проблем с яслите и връщането на жените на работа, те решават да почерпят опит от най-добрите и осъществяват директно партньорство с Реджо Емилия. Така че, на политическо ниво има много партньорства между държави, където държавната реформа се извършва с помощта на специалисти, вкл. от Реджо Емилия. Но се случва и обратното, както е в момента при нас – отделни организации, които са имали досег с културата на Реджо Емилия, което отново променя културата ни на взаимодействие с децата и образованието.
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...
Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..