„Опитът ми в продължение на една година в региона (нашата програма работи с десет държави – от Хърватия до Молдова), ми показва, че положението на обществените радиа и телевизии е тежко и тревожно“, коментира пред „Хоризонт“ Хендрик Ситиг, ръководител на Медийната програма на фондация „Конрад Аденауер“ за Югоизточна Европа. Самият той има 15-годишен опит в обществена медия
Медийната програма на фондацията бе съорганизатор на международна медийна конференция в Загреб, на която бе обсъдено състоянието на обществените медии - между недофинансирането, политическия и икономически натиск и увереността на гражданите, че свободата на медиите е част от фундаментите на демокрацията.
„За в бъдеще две неща са важни за реформите. Първо: подборът на контролните органи, които отговарят за избора на генералните директори. И второ: финансирането. Това са главните елементи, които могат да направят обществените медии независими“, подчерта Ситиг в предаването „Хоризонт до обед“.
Огледало на обществото
Според Хендрик Ситиг, контролиращият орган трябва да бъде огледало на обществото.
„Такъв е германският опит. Той не бива да се оставя да попада под политическо влияние, не бива да бъде избиран от парламента, а трябва членовете му да бъдат посочвани от важни обществени организации в страната. Ще го кажа съвършено ясно: обществените медии не бива да бъдат инструмент в ръцете на политиката.“
Виктория Цар от Университета в Загреб посочи в анализа си по време на конференцията, че хърватските медии се намират „в правителствена прегръдка“.
„Няма качествени програми например за журналистически разследвания. Няма и журналисти на Хърватската телевизия в големите форуми за разследваща журналистика по света, като този в Хамбург“, допълни тя.
Въпросите на хората
Да се осигури редакционната независимост на журналистите в обществените медии е най-важната задача пред тях, смята Жан-Филип Детендер от ръководството на Европейския съюз за радио и телевизия. По думите му, тези медии трябва да задават въпросите, които хората си задават в опит да разберат и осмислят процесите в обществото. „Да информират качествено и в дълбочина, като не се съобразяват с политическия натиск, с тесните частни интереси на отделни бизнеси.“
Според Детендер независимостта на обществените медии е ключова за модерните общества и за модерната демокрация.
В журналистиката всички въпроси са ясни и те ще останат такива до края на света, казва Боро Контич, журналист ветеран от Босна и Херцеговина и директор на Медийния център в Сараево. „Винаги ще трябва да проверяваме източниците си, да следим къде излизат и къде не излизат сметките на властимащите, да показваме това, което някой иска да скрие. Въпросът на въпросите е как отразяваме в репортажите си хората, които се опитват да ни „стъпват по главите“, как отразяваме хората с власт.“
Цялото интервю с Хендрик Ситиг чуйте в звуковия файл.
Превод в ефир: Надя Станчева
Днес – 17 ноември, е световният ден на любимата на милиони хора в различни части на света баклава, съобщава турското министерство на културата и туризма. Световният ден на баклавата е празник на една вековна традиция, възникнала в Месопотамия, а днес почитана на всички континенти. Десертът се смята за един от най-вкусните в турската кухня, като освен..
С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..