Икономист по образование, програмист по професия, биохакер по призвание - това е варненецът Орлин Бобчев. Интересът му към логиката и новите технологии, от една страна, и към жизнените процеси и биологията като цяло, от друга, го довежда до тяхната пресечна точка - човешкият организъм в съвременния свят. Хората от хилядолетия са изкушени от желанието да разберат и да изследват потенциала на своето тяло, но едва в наши дни с развитието на науката имат реалната възможност да направят смели стъпки в тази посока.
Но какво е биохакинг? Това е първият въпрос към Орлин Бобчев, който беше гост в предаването Улица "Събота".
Биохакингът най-често се приема като средство за подобряване на човешкото тяло, но той също така е и начин на мислене при решаването на даден медицински проблем. Областите на изследване на биохакинга са различни - от режима на хранене и начина на живот на съвременния човек до генното инженерство.
Най-лесната стъпка, която човек може да предприеме, за да се справи с даден здравословен проблем, е да промени начина си на хранене. Но Орлин Бобчев съветва преди да се захванем с тази задача, да се уверим, че сме добре информирани за това как отделните храни и хранителни вещества действат на човешкия организъм. Защото процесът на самоизследване е комбинация от познания и наблюдения върху собственото ни тяло и за това как то реагира на отделните храни, на външните условия и на различни стресови ситуации.
А освен чисто човешкото любопитство, има ли други причини да не спираме да търсим отговори в тази посока?
Ако човечеството не се развива технологично, то ще изчезне. Това, което в момента се случва в областта на биохакинга и изследванията на човешкото тяло, индустрията ще въведе в практиката до 10 години, така че бъдещето вече е тук, макар и много от нас да не го осъзнават.
След 20-ина години медицината ще е много различна - пациентът ще бъде основна част от вземането на решение при здравен проблем. Всеки човек ще има устройство, чрез което ще се свързва със специалисти от всички краища на света и по този начин ще се достига до най-адекватното лечение. А и изкуственият интелект ще се намеси сериозно в играта.
Чуйте още от интересния разговор в интервюто на Добо Мързов с Орлин Бобчев, а ако искате на научите повече по темата, посетете сайта biohacking 1337.Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..