Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да "хакнеш" тялото си

Орлин Бобчев

Икономист по образование, програмист по професия, биохакер по призвание - това е варненецът Орлин Бобчев. Интересът му към логиката и новите технологии, от една страна, и към жизнените процеси и биологията като цяло, от друга, го довежда до тяхната пресечна точка - човешкият организъм в съвременния свят. Хората от хилядолетия са изкушени от желанието да разберат и да изследват потенциала на своето тяло, но едва в наши дни с развитието на науката имат реалната възможност да направят смели стъпки в тази посока.

Но какво е биохакинг? Това е първият въпрос към Орлин Бобчев, който беше гост в предаването Улица "Събота".

Биохакингът най-често се приема като средство за подобряване на човешкото тяло, но той също така е и начин на мислене при решаването на даден медицински проблем. Областите на изследване на биохакинга са различни - от режима на хранене и начина на живот на съвременния човек до генното инженерство.

Най-лесната стъпка, която човек може да предприеме, за да се справи с даден здравословен проблем, е да промени начина си на хранене. Но Орлин Бобчев съветва преди да се захванем с тази задача, да се уверим, че сме добре информирани за това как отделните храни и хранителни вещества действат на човешкия организъм. Защото процесът на самоизследване е комбинация от познания и наблюдения върху собственото ни тяло и за това как то реагира на отделните храни, на външните условия и на различни стресови ситуации.

А освен чисто човешкото любопитство, има ли други причини да не спираме да търсим отговори в тази посока?

Ако човечеството не се развива технологично, то ще изчезне. Това, което в момента се случва в областта на биохакинга и изследванията на човешкото тяло, индустрията ще въведе в практиката до 10 години, така че бъдещето вече е тук, макар и много от нас да не го осъзнават.

След 20-ина години медицината ще е много различна - пациентът ще бъде основна част от вземането на решение при здравен проблем. Всеки човек ще има устройство, чрез което ще се свързва със специалисти от всички краища на света и по този начин ще се достига до най-адекватното лечение. А и изкуственият интелект ще се намеси сериозно в играта.

Чуйте още от интересния разговор в интервюто на Добо Мързов с Орлин Бобчев, а ако искате на научите повече по темата, посетете сайта biohacking 1337.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отстраняване на проблем в машина за гласуване.

Експерт: Чрез съпоставката между бюлетините от машините и данните от флаш паметите могат да бъдат хванати манипулациите

Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..

публикувано на 11.12.24 в 07:10

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40
Огняна Тонева в предаването

Огняна Тонева - посланик на Радио Варна по света

Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..

публикувано на 09.12.24 в 08:30

Кристиян Неделчев: Работата по албума "Идентичност" беше процес-приказка

Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и  YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..

публикувано на 06.12.24 в 15:50
Гергана Димитрова

"Мирина мома" - елегична звукова картина от Родопите

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 06.12.24 в 13:10