Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На село" - Кривня

37
Снимка: Румен Сарандев

Кривня е едно от най-близките села до Провадия. Място с чист въздух, красива природа, много чешми и уникална история, които местните знаят и разказват. В селото има църква, читалище, пенсионерски клуб, два магазина и Център за специална образователна подкрепа с интернат. Живеят предимно възрастни хора, има и чужденци. Посрещат ни в пенсионерския клуб, но разговаряхме отвън, на пейките, където се събраха местните, за да разкажат за делника и празника, за притесненията си и за радостите – кое повече, кое по-малко, но от сърце.



Откъде идва името на село Кривня? Историята знае  и разказа Красимира Костадинова. Тя е от местните, работила е в читалището, сега е секретар в кметството. Помага във всичко – и в поддръжката на църквата, и в чистенето на градинките отвън, и в организирането на празници. Знае дати, годишнини, имена на исторически личности и разказа – за името на селото и за чешмите, с които то е известно.


В  Кривня има църква, но е заключена. Сградата е ремонтирана, но не докрай. Имат свещеник, но не идва за всеки празник. И така с течение на времето никой не влиза в храма. Дори и за една свещичка местните ходят до Провадия, за да запалят там. Църквата в селото носи името на Света Троица. Историята й разказа кметът на селото Дора Кирякова .



И една уникална история, която отличава кривненци от всички други села – разказа я  Красимира Костадинова. За Гана Кривенска, чиято икона заема специално място в църквата.



Населението в провадийското село Кривня намалява с всяка година, разказаха още хората. Младите почти не се задържат. Идват само през почивните дни -  свършат някоя работа, помогнат, колкото могат и обратно в града. Днес по настоящ адрес в селото живеят 60 души, по постоянен са 270. Но броят им намалява, каза за радио Варна кметът Дора Кирякова. Тя самата е снаха в селото от 1981 година. Има един кметски мандат зад гърба си.




Село Кривня е втори дом за финландското семейство Раудаскоски. Те пристигат за първи път в България през 2003 година. Идват на почивка по северните ни морски курорти. По време на една от почивките си у нас се разхождат в района на Балчик и остават впечатлени от красотата на България. Тогава решават да си купят къща в страната ни, в която да идват на почивка за няколко месеца през годината. И двамата са били учители, но вече са пенсионери и след напрегнатия динамичен живот във Финландия търсят спокойствие, тишина и добри приятели, разказва Синика Раудаскоски, която за разлика от съпруга си говори без притеснение български език. Учат езика от разговорници и речници. И най-вече от диалога с местните хора.




Още една история беше споделена пред микрофона на радио Варна. След като обиколихме цялото село с Красимира Костадинова, секретарят на кметството, тя разказа и за себе си – за любовта,  която среща благодарение на социалните мрежи и за това как двама души могат да живеят в едно село и да се запознаят през интернет. Той е от Англия, а тя от Кривня. Той не знае български, тя не знае английски – но за любовта няма граници, нито езикови бариери.


Снимките в галерията са на Румен Сарандев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Облачно море

НА СВЕТЛО в четвъртък, 28 ноември

Над 20 предложения са включени за разглеждане в дневния ред на заседанието на Общински съвет - Варна. Репортаж на Александър Йорданов; Вятърните генератори отново бяха на фокус на заседанието на Общински съвет в Балчик. Подробности в репортаж на Албена Иванова; Проблем на отводнителните съоръжения в района на трета буна на крайбрежната..

публикувано на 28.11.24 в 14:10
Археолозите Христо Попов и Марио Гавранович в студиото на Радио Варна

Перспективи пред Балканската археология

Тази есен  Регионален исторически музей - Варна беше домакин на четвъртата международна конференция на мрежата "Перспективи за Балканската археология".  За идеите и целите на тажи мрежа от учени от всички държави на Балканите и от цяла Европа разказват д-р Марио Гавранович - заместник-директор на Археологическия институт към Австрийската академия на..

публикувано на 28.11.24 в 12:43

НОВИЯТ ДЕН на 28 ноември с Мариела Димитрова

Деца бяха оставени да чакат среднощен автобус отвън на варненсата автогара, на път за международен певчески конкурс в Молдова. Без достъп до вътрешния салон и до санитарния възел. А автобусът закъснява с два часа. Това разказа за Радио Варна вокалният педагог Атанаска Липчева, създател и ръководител на Angel Voices . Обяснили им: „Автогарата..

публикувано на 28.11.24 в 06:07

НОВИЯТ ДЕН на 26 ноември с Иван Барбов

„Сутрин е полезно да се пие по една чаша кафе, а ако нямате с кого, може и две“, казал един мъдър човек. Най-добре обаче е да изпиете вашето сутрешно кафе в компанията на Радио Варна и „Новият ден“. Още преди изгрев слънце с добро утро ви приветстват Иван Барбов, звукорежисьорът Недялко Добрев и Емилия Николова, която ще ви държи в течение..

публикувано на 26.11.24 в 06:02

На 25 ноември в "От другата страна" по Радио Варна

На 25 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Björn Johansson (ARCTIS). Представяне на дебюта на ПАРАДОКС "Краят" – разговор с Преслав Кателиев, Камен Дочев, Иван Иванов и Светослав Димитров. Gigashadow за дебюта на GIGASHADOW "Gigashadow". В предаването ще звучи музика на: МРАКОБЕС, TERRAVORE, BODY COUNT,..

публикувано на 25.11.24 в 14:25

"На светло" в понеделник, 25 ноември

Социални предприятия от Варна и региона ще могат да договарят коледни поръчки с представители на бизнеса в рамките на Варна ЕКСПО 2 „Купи с кауза“, което  се провежда днес и утре на ул. „Цар Симеон I” №26 във Варна от 10 до 16 часа; 40 години откакто „ДКЦ 5 – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД изпълнява дейността си в настоящата сграда и освещаване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:02
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 25 ноември с Мариела Димитрова

Жители на Добрич се обявиха срещу включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона в града, след като Община Добрич публикува на страницата си в интернет проекта. Беше внесена и първата подписка срещу него от живеещите по ул. „Дунав“. Срещу какво недоволстват добричлии и каква ще бъде реакцията на общинската администрация, която..

публикувано на 25.11.24 в 06:16