„Само изкуството ще ни спаси, за да не умрем от истината“, е казал на времето Фридрих Ницше. И е прав, защото днес истината е страшна. Заради вирус, тръгнал от Китай, се затварят културни институти, отменят се театрални постановки и концерти. Подреждат се изложби, които никой няма да види.
Вчера например във Варна младите членове на две арт групи – „Схмеа” и „Траш”, представиха творбите си в Градската художествена галерия „Борис Георгиев”. Откриване нямаше. Заради заразното положение – зрители също може и да няма. Творците обаче са там. Техните произведения също. И стоят някак самотно в притихналото културно здание. Идеите и посланията им със сигурност ще останат затворени и няма да напуснат стените на галерията. Защото няма да има кой да ги види.
И всъщност Ницше може и да греши, че изкуството ще ни спаси, за да не умрем от истината. Защото днес на изкуството е поставена защитна маска. И все пак младите творци от "Схмеа" и "Траш" продължават да работят. Без противопоставяне, категоричен е Борислав Иванов. А творбите ще останат там до 30 март. Галерията остава отворена за посетители.
Какво представлява този "Пир по време на чума"?
В краен случай решихме, че няма да отменим изложбата, а ще я създадем така, както сме я планували и огранизирали.
Какво е чувството да има изложба, но да няма кой да я види?
Въпрос на избор е дали да дойдат да я видят в работното време на галерията или да не дойдат от страх. По-страшна за мен е глобалната тъпота, която царува успешно напоследък. Да затвориш театри и галерии не е най-подходящото решение, вместо да затвориш молове и пазари.
С изкуството тази тъпота може ли да бъде преборена?
Затова се борим, затова правим изкуство!
Как хората могат да бъдат привлечени да влязат в галерията?
Според мен те могат да си отделят от времето и вместо да прекарат три часа за вечеря или да пият четири часа ракия, те да дойдат да погледат нещо интересно.
А изкуството отговаря ли на съвременността?
Стараем се да бъдем съвременни възможно най-много и да преоткриваме всеки път себе си с това, което правим на платната, на хартията.
Защо е важно за млади творци като вас да стоите близко до действителността?
Защото иначе ще се загубим като творци и като хора. Трябва да сме будни - с широко отворени очи, не широко затворени.
Изкуството е отражение на живота - защо животът започна да става отражение на изкуството?
Защото се влияе - дори и ние като художници се влияем малко или много.
Цялото интервю на Мартин Николов с Борислав Иванов чуйте в звуковия файл:
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..
Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание. "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).