В самата книга откриваме радичковско намигане към реалността и мислите на човека, какво се случва в нашия свят, смята внукът на писателя, който носи неговото име - Йордан Радичков – младши. Той дава пример с разказа „Убий мухата”, описващ колко е трудно да убиеш муха, когато не е в кухнята на масата, а в главата ти.
„Имаме малко повече време, което можем да преценим как да го прекараме и все повече хора, по мои наблюдения, се обръщат към домашните си библиотеки”, каза внукът на писателя в предаването "Хоризонт до обед".
Определят „Водолей” като най-смешната книга на Йордан Радичков. Внукът му, направил много до момента за опазване на живата памет за класика, е съгласен с това определение.
„Това наистина е най-смешната книга. Разказите са толкова абсурдни, изпълнени с хумор, много фантастични. Във всеки един от тях присъства тая прекрасна ирония, която намираме в огромна част от творбите на автора, но тук е толкова концентрирана. Като че ли е нарочно събрал може би всичко най-смешно, което е имал да каже за нашия свят. Винаги с една закачка, с една провокация за критическо мислене за всичко, което ни заобикаля.”
Радичков – внук е почитател на комедийния талант на Китодар Тодоров, който ще представи онлайн „Водолей”. Казва, че „той е доста близък и на абсурдизма и гротеската в комедията и хумора на Йордан Радичков” и допълва, че това е „едно прекрасно и много натурално приятелство между актьор и текст”.
„Аз съм виждал човек, нищо човек, една педя дребосъче, а простотията му голяма колкото черква. Върви той под ръка със своята черква, като върви, задръства цялата улица, но никак не му мига окото. Мигар на човек с такава огромна простотия може да му мигне окото! Ще те прегази и ще си замине, без дори да те забележи!“ - пише Йордан Радичков във "Водолей".
Книгата се появява за първи път през 1967 г. Сега е отпечатана в ново издание, но поради ограниченията и затруднения достъп до складовете все още не е на книжния пазар.
„Книгата седи отпечатана. В момента правим всичко възможно да разпратим книгата до всички, които са направили своята предварителна поръчка”, изтъкна Йордан Радичков - внук.
Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...