Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Генадий: Колкото повече ни е страх от смъртта, толкова по-тежко ни е да живеем

| обновено на 20.04.20 в 11:25
7
отец Генадий с проф. Николай Овчаров

Това сподели в предаването "Новият ден" на Светли понеделник отец Генадий Мартинов, от 15-хилядния украински град Арциз, около 30 % от населението там са българи. Той служи в местния храм "Св.Богородица", в който се черкуват сънародниците ни. По негова инициатива от 5 г. в градеж е храмов комплекс, възстановка на старата митрополия в Несебър от 5-ти век, но комплексът ще обединява в себе си символи на християнството в България до късното Средновековие. Проф.Николай Овчаров го определя като "уникален". Отец Генадий е българин, потомък на преселници в Украйна, разказа как протичат службите там сега, отворени ли са храмовете за Великден и докъде стигна градежът на величествения храмов комплекс:


Честито Възкресение Христово, отец Генадий!

Христос Воскресе!
Празникът на празниците т.г. отбелязваме във време на изпитание за всички, време на пандемия. И този празник като че ли ни дава още повече от други години светлина и надежда, че ще излезем по-мъдри и по-човечни от това изпитание. Вие какви процеси наблюдавате?
Най-напред искам да кажа - Христос Воскресе! Голяма радост и благоговение имам всеки път, когато приказвам за България, за Майка България - свещена земя. Когато ни дойдат гости от България имат един любим израз "Господ си знае работата". Ние тук го нямаме този израз, но го чувам от българите от България. И той много ми харесва. Искам да кажа, че Бог си знае работата! Сега, когато се приказва най-страшното е смъртта и от това много се плашат хората. Но искам да ви кажа, че самото Христово Възкресение ни казва, че Христос е победил смъртта. Дай Боже да се молим, Господ да ни даде тази мъдрост, за да можем да осъзнаем това което той иска да ни каже, а не това което ние искаме да чуем. Колкото повече ни е страх от смъртта, толкова по-тежко ни е да живеем на белия свят. Бог ни каза да не ни е страх от смъртта и това е най-първото лекарство за един човек, който седи свит в стаята, тревожи се и премисля нещо.
Много ви благодаря, отец Генадий за това лекарство. А как изглежда Великден т.г. в Арциз, в Украйна. Каква е е обстановката сега? Има ли служби, допускат ли се хората да се черкуват на празника или има ограничения?
Благодаря на Господ и на нашите власти в Украйна, че има едни разумни договорености. Пускат по десет души в църквата. И ние правим технически възможно с изнесени тонколони, така че службата да се чува и отвън. Така хората могат да стоят на улицата и да слушат богослужението. Има някакви ограничения, без някакви силни притеснения.
Отец Генадий какво ви обединява в днешно време българите там, в Украйна?
Слава на Бога и на Пресвета Богородица, тук имаме наш младежки център, фитнес, спортна и конферентна зала. Църква имаме. Но сега не се събираме! Общуваме по телефона, със съобщения, по електронната поща, така си приказваме.
Как се казва храмът, в който служите и това ли е българският храм там?
Да, казва се "Пресвета Богородица".
Това голямо дело, което започнахте преди 5 г., градежът на храмовия комплекс, който обединява символи на християнството от 5 век до късното Средновековие. Проф.Николай Овчаров го определи като "нещо уникално". Ще бъде ли той един ден действащ храм и докъде е градежът му?
На 50 процента е вече изграден. Той вече е действащ! На Рождество Христово сме правили мероприятия. Мисля, че е уникален с това, че още преди да е турен покривът, вече молитви има, уникално!
Знам, че се случва и с доброволния труд на българите там, събота и неделя те работят на този строеж. Имаше и дарители от България, които доставиха строителен материал, но предполагам че има още с какво да ви подкрепим.
Искам да кажа "Благодаря" на Младен Станев, който помогна с мрамор за строежа. А така също и на Максим Страхилов и Зорка Георгиева (б.ред. от Асоциацията на българите по света) и на много техни приятели. Ще ви кажа един особен случай - дойдоха трима скъпи приятели от България, с една малка лека кола и ми казаха "Отче, дай ни работа за два-три дни малко да помогнем". Тоест, много ми е важно всичко което един човек може да направи, всичко е голямо благо! Който може с пара, който може с личен труд, който с едно скъпо слово, искрено също е голяма подкрепа.
Последно кога бяхте в България и как я видяхте?
За последно преди Нова година. Всеки път ми е добре в България! Господ Исус Христос е казал, че ние сме светлината на света. Твоето око трябва да гледа светло. Когато дойда в България ми е добре и се моля, и благославям тази прародина, която Бог е отредил на моя народ!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40