Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Генадий: Колкото повече ни е страх от смъртта, толкова по-тежко ни е да живеем

| обновено на 20.04.20 в 11:25
7
отец Генадий с проф. Николай Овчаров

Това сподели в предаването "Новият ден" на Светли понеделник отец Генадий Мартинов, от 15-хилядния украински град Арциз, около 30 % от населението там са българи. Той служи в местния храм "Св.Богородица", в който се черкуват сънародниците ни. По негова инициатива от 5 г. в градеж е храмов комплекс, възстановка на старата митрополия в Несебър от 5-ти век, но комплексът ще обединява в себе си символи на християнството в България до късното Средновековие. Проф.Николай Овчаров го определя като "уникален". Отец Генадий е българин, потомък на преселници в Украйна, разказа как протичат службите там сега, отворени ли са храмовете за Великден и докъде стигна градежът на величествения храмов комплекс:


Честито Възкресение Христово, отец Генадий!

Христос Воскресе!
Празникът на празниците т.г. отбелязваме във време на изпитание за всички, време на пандемия. И този празник като че ли ни дава още повече от други години светлина и надежда, че ще излезем по-мъдри и по-човечни от това изпитание. Вие какви процеси наблюдавате?
Най-напред искам да кажа - Христос Воскресе! Голяма радост и благоговение имам всеки път, когато приказвам за България, за Майка България - свещена земя. Когато ни дойдат гости от България имат един любим израз "Господ си знае работата". Ние тук го нямаме този израз, но го чувам от българите от България. И той много ми харесва. Искам да кажа, че Бог си знае работата! Сега, когато се приказва най-страшното е смъртта и от това много се плашат хората. Но искам да ви кажа, че самото Христово Възкресение ни казва, че Христос е победил смъртта. Дай Боже да се молим, Господ да ни даде тази мъдрост, за да можем да осъзнаем това което той иска да ни каже, а не това което ние искаме да чуем. Колкото повече ни е страх от смъртта, толкова по-тежко ни е да живеем на белия свят. Бог ни каза да не ни е страх от смъртта и това е най-първото лекарство за един човек, който седи свит в стаята, тревожи се и премисля нещо.
Много ви благодаря, отец Генадий за това лекарство. А как изглежда Великден т.г. в Арциз, в Украйна. Каква е е обстановката сега? Има ли служби, допускат ли се хората да се черкуват на празника или има ограничения?
Благодаря на Господ и на нашите власти в Украйна, че има едни разумни договорености. Пускат по десет души в църквата. И ние правим технически възможно с изнесени тонколони, така че службата да се чува и отвън. Така хората могат да стоят на улицата и да слушат богослужението. Има някакви ограничения, без някакви силни притеснения.
Отец Генадий какво ви обединява в днешно време българите там, в Украйна?
Слава на Бога и на Пресвета Богородица, тук имаме наш младежки център, фитнес, спортна и конферентна зала. Църква имаме. Но сега не се събираме! Общуваме по телефона, със съобщения, по електронната поща, така си приказваме.
Как се казва храмът, в който служите и това ли е българският храм там?
Да, казва се "Пресвета Богородица".
Това голямо дело, което започнахте преди 5 г., градежът на храмовия комплекс, който обединява символи на християнството от 5 век до късното Средновековие. Проф.Николай Овчаров го определи като "нещо уникално". Ще бъде ли той един ден действащ храм и докъде е градежът му?
На 50 процента е вече изграден. Той вече е действащ! На Рождество Христово сме правили мероприятия. Мисля, че е уникален с това, че още преди да е турен покривът, вече молитви има, уникално!
Знам, че се случва и с доброволния труд на българите там, събота и неделя те работят на този строеж. Имаше и дарители от България, които доставиха строителен материал, но предполагам че има още с какво да ви подкрепим.
Искам да кажа "Благодаря" на Младен Станев, който помогна с мрамор за строежа. А така също и на Максим Страхилов и Зорка Георгиева (б.ред. от Асоциацията на българите по света) и на много техни приятели. Ще ви кажа един особен случай - дойдоха трима скъпи приятели от България, с една малка лека кола и ми казаха "Отче, дай ни работа за два-три дни малко да помогнем". Тоест, много ми е важно всичко което един човек може да направи, всичко е голямо благо! Който може с пара, който може с личен труд, който с едно скъпо слово, искрено също е голяма подкрепа.
Последно кога бяхте в България и как я видяхте?
За последно преди Нова година. Всеки път ми е добре в България! Господ Исус Христос е казал, че ние сме светлината на света. Твоето око трябва да гледа светло. Когато дойда в България ми е добре и се моля, и благославям тази прародина, която Бог е отредил на моя народ!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30

Blackie Lawless (W.A.S.P.): Интернет обезцени музиката

Интервю с Blackie Lawless (W.A.S.P.) MANOWAR, W.A.S.P. и Alice Cooper са големите хедлайнъри на традиционния вече „Midalidare – Rock In The Wine Valley“. Тази година датите на фестивала са 11 – 13 юли. Мястото – отново малкото средногорско селце Могилово. Във втората вечер (12 юли) Blackie Lawless и W.A.S.P. ще изпълнят целия дебютен..

публикувано на 10.07.25 в 07:32

Емануела Ковач с първа самостоятелна изложба във Варна

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. „Кръстих изложбата „Love is“, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната плоча..

публикувано на 09.07.25 в 08:35

Кристиян Милатинов: Привлича ме енергията и автентичността на Централна Америка

От нещо ако те е страх, направи го! С това мото Кристиян преодолява много препятствия в своите пътувания и не крие  пристрастията си към Централна Америка. Уникално кафе, специфична храна, разнообразие от подправки - това са част от причините да се потопим в тропическия климат на Гватемала.  Освен физическите предизвикателства Кристиян опитва да..

публикувано на 08.07.25 в 08:20