За 21а поредна година ОУ „Христо Ботев“ - Варна отбелязва Международния ден на Земята – 22 април. През настоящата учебна година традицията е спазена, но по нетрадиционен начин - в условия на коронавирус и социална изолация, ботевчетата отбелязват празника във виртуална среда. Деца, учители и родители се включиха в поредица от онлайн и дистанционни инициативи по случай 20 години участие в голямото международно семейство на Екоучилищата.
Голяма част от възпитаниците в прогимназиален етап се включиха с интересни, впечатляващи, нестандартни, любопитни и увлекателни занимания, за които учениците работиха по много практически упражнения, които им бяха предложени както по повод Международния ден на Земята, така и в часовете за дистанционното обучение по природни науки. "Наблюдаваха живата природа през прозорците на домовете си – растения, животни, птици, насекоми. Правиха снимки на флората и фауната, откриваха и обобщаваха информация, която вписваха в „Дневник на наблюденията“. Участваха в обявен конкурс с различни категории - фотография, рисунка, гатанка, приказка, разказ, стихотворение, музикално произведение и други творби, свързани с природата и нетипичната ситуация около нас." - разказва преподавателят по природни науки и главен учител в училището, Росица Недева. - "Децата направиха хранилки за птици, които поставиха в дворовете си. Засадените от учениците цветя и тяхното покълване, растеж и развитие бяха фотографирани и описани старателно и с проявено търпение. Наблюдаваха растенията у дома и им направиха QR паспорт. Направиха мониторинг за използване и пестене на питейната вода у дома. Изготвиха и оформиха книжки със здравословни рецепти. Кухнята на мама се превърна в домашна лаборатория, където малките изследователи правиха домашни опити и засвидетелстваха с видеа и фотографии. Дъгата става тези дни символ на „Всичко ще е наред!“, затова седмокласниците направиха дъги от морска сол, оформени естетически." Още за инициативите и работата с децата онлайн - чуйте в интервюто на Валерия Василева.
В условия на извънредно положение и детската вокална група "Раковина" при ОУ "Христо Ботев"- Варна не спира да работи и твори. Онлайн от домовете си момичетата от шести клас - "раковинките", както ги наричат, продължават да радват своите съученици и учители. Под ръководството на своя художествен ръководител Мария Кулева те записаха новата си песен „Променена реалност“, в която изразяват отношението си към днешната ситуация. От домовете си малките изпълнители призовават „Живота трябва днес да съхраним“ и ни напомнят колко важно е сега да бъдем единни и да спазваме наложените ограничения. Песента е по текст и музика на Мария Кулева, аранжимент на Минко Минков, бивш преподавател в училището. Записът е дело на вокална група "Раковина".
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..