Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обущарят и извънредното положение

3
Юджел Шукри
Снимка: Д.Дончева

50-годишният Юджел Шукри от Разград идва в началото на тази година във Варна, за да работи като обущар. Отваря малка работилница близо до Спортна зала, като се надява, че в големия град ще има повече работа от родния му. Две седмици след това е обявено извънредното положение и хората са затворени вкъщи. Въпреки това той отваря дюкяна си почти всеки ден и се радва и на малкото поръчки, които има.

Със затоплянето на времето и с овладяването на заразата хората във Варна започват да излизат повече, а поръчките да се увеличават. Затова и днес Юджел е оптимист за бъдещето, макар да казва, че обущарството и всички занаяти постепенно отмират. В момента заработва за наема, за сметките за тока и водата и социалните осигуровки. Печалба няма, но се радва и на малкото, което заработва, защото вярва, че скоро всичко ще отмине.

Юджел има две деца – синът му е студент, дъщеря му – ученичка. Ако пожелаят ще предаде занаята на децата си, но засега няма интерес от тяхна страна, споделя занаятчията.

Работи като обущар от 15 години, макар че мечтата му е да стане художник. Дори е ходил на курсове по рисуване, за да кандидатства в академията. Но Възродителния процес прекъсва детската му мечта. Цялото семейство тогава е изселено в Турция, а когато се връщат се оженва и  трябва бързо да започне да печели пари, за да изхранва семейството си.  Тогава научава занаята от баща си, който също е обущар.

През годините работи и в чужбина. Бил е във Франция на работа във фабрика за консерви. Печелел е добри пари, но бързо разбрал, че монотонната  работа на поточна линия не е за него. Връща се в Разград и отваря обущарница. За работата си споделя, че е предизвикателство и дори може да твори. Особено когато се налага да върши чудеса при ремонта на някои обувки.

Не всички обувки днес стават за ремонт, казва още Юджел. Повечето са изработени некачествено и се късат много бързо. Такива са произведените в Китай. Обикновено на второто или третото обуване им се отлепят подметките. Жените по-често носят обувки за ремонт от мъжете, споделя още майсторът. Признава и че са му носили скъпи обувки за ремонт от порядъка на 1000 – 1500 лева. Но това е много рядко.

За себе иска само здраве, късмет и да има успех във Варна, в новата работилница близо до Спортна зала. И да оцелеем.

Целия разговор с него чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатно плуване за деца във Варна, записванията са до 22 септември

Нов курс по плуване за деца от 8 до 12 години  започва следващата седмица на плувен басейн „Делфини“ във Варна. Записванията за начално обучение са до 22.09.2024 г.,  а тренировките ще се провеждат от 23.09.2024 г. до 07.11.2024 г. Началното обучение се провежда от СК „Делфин“, СК „Юлиян Русев“, СК „Галата “, ПСК „Черно море“, СК „Астери“, СК..

публикувано на 18.09.24 в 11:55
Снимката е с илюстративна цел

18 септември е обявен за Ден без загинали на пътя

На 18 септември се отбелязва Денят без загинали на пътя. Той се отбелязва в цялата страна под патронажа на министъра на вътрешните работи и е част от Дните на безопасността на пътя на Европейската мрежа на службите на пътна полиция.  Инициативата се провежда в рамките на Европейската седмица на мобилността (16-22 септември).  Мотото на кампанията тази..

публикувано на 18.09.24 в 09:52

София Колева, която има пет именици в семейството си: Здраве за всички!

Православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София. Имениците, на които можем да честитим днес, са много, но в семейството на общинския съветник от ПП-ДБ във Варна София Колева денят е изключително специален, защото празнува не само тя, но и много от нейните близки. "Днес празнуваме: моята майка Любка и..

публикувано на 17.09.24 в 16:30

Варна ще отбележи 116 години от Независимостта (програма)

Община Варна организира тържественото честване на 22 септември – Независимостта на България. Отбелязването на 116 години от историческото събитие включва военен ритуал по издигане на националното знаме на Република България и молебен. Програмата ще продължи с празнично хоро с Фолклорен ансамбъл „Варна“. Тържественото честване е от 10 часа на 22..

публикувано на 17.09.24 в 14:05

Варненци могат да се включат в заснемането на видеа за опазване на околната среда

Мотивиращи видеа, които да насочат вниманието към опазването на околната среда, могат да заснемат хора на различни възрасти във Варна. Идеята е на Фондация „Академия за рециклиращо изкуство“, която кани варненци да участват в безплатните срещи, които ще се проведат в няколко поредни съботи и в които ще бъдат изработени клиповете. Целта е да..

публикувано на 17.09.24 в 10:50

Почитаме светите Вяра, Надежда, Любов и майка им София

Днес църквата почита паметта на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов и отдава почит на християнските добродетели, чиито имена носят те. Преданието разказва, че през втората половина на І в. в Рим е живяла една благочестива жена, християнка. Тя се казвала София и имала три дъщери, които носели имената на християнски добродетели - Вяра, Надежда..

публикувано на 17.09.24 в 07:00

16 септември във Варна: Говорят първокласниците

Новата учебна година беше открита във Варна, а безспорно денят беше най-вълнуващ за първокласниците. 3 146 деца прекрачиха за първи път прага на 37-те общински училища в морската столица. Как си представят обучението, какво им харесва в училище, научили ли са си първите стихотворения, с които участват в откриването на учебната година? Даниела..

публикувано на 16.09.24 в 16:48