Окланд в Нова Зеландия е най-гостоприемният град на планетата. Това бе мнение на читателите на сп. "Конде Наст травълър" през 2014г. Днес можем да говорим по същия начин, защото градът е един от най-предпочитаните като туристическа дестинация от хора от цял свят.
За произхода на името на Нова Зеландия се знае малко.Причината затова е, че северният и южният остров в близост до Австралия са били открити през 1940 година от холандския мореплавател Абел Тасман. Той обаче подобно на Христофор Колумб изобщо не е разбрал, че е открил непозната земя, а си мислел, че е стъпил на остров Естадос от архипелага Огнена земя в Аржентина. Скоро след това обаче двама сънародници на Тасман - картографите Хендрик Броуер и Йоан Блю, разкрили объркването на известния мореплавател, а съответно и необходимостта двата големи острова, разделени от протока Кук, да бъдат наречени някак си.
В крайна сметка името Нова Зеландия е измислено от Блю. Според него живописната зеленина на островите много напомняла на най-западния регион на Нидерландия - Zeeland (морска земя).
"Нова Зеландия е много красива страна, която е мултикултурна. Има хора от всякакви нации", споделя Веселин. "Нямахме затруднения при идването си тук, свикнахме много бързо", добавя съпругата му Лора. "Преди работих в банка, а сега съм част от екипа на голяма фирма за мебели и черна техника. Чувствам се добре и съм удовлетворена", добавя Лора. Тя не крие, че събота и неделя обича повече да общува с българите в Окланд, но има и много местни приятели. Според последните изчисления, българите в Нова Зеландия са около 2000, разказва Веселин, но добавя, че има много българи второ, трето поколение, родени там и осъзнаващи се вече като новозеландци.
"Не съжаляваме, че сме взели това решение да живеем далече от България. Има повече плюсове, отколкото минуси. Щастливи сме, че децата ни имат спокойно детство и светло бъдеще", разказва още Веселин Русев.
По отношение на извънредното положение в Нова Зеландия, едва от вчера там ситуацията е вече в 3-ти етап. Предварително правителството обяви четири етапа на извънредна ситуация. Социалните контакти бяха ограничени, излизането - също. Островната държава успя бързо да изолира заразата, тъй като няма сухопътни граници, а най-близката държава, Австралия, е на 4000км. по вода.
От днес семейство Русеви може да използва хубавото време за разходки сред природата и край океана.
Още за ситуацията в Нова Зеландия, за живота на хиляди километри от Родината, може да чуете в звуковия файл по-горе.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..