Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатно ателие за видео и танц. Разказва Искра Проданова

| обновено на 03.05.20 в 09:35
2
Безплатен онлайн уъркшоп "Present Absent"
Снимка: Moving Body Festival

Искра Проданова е съосновател и артистичен директор на фестивала за съвременен танц и пърформанс MOVING BODY.

Тя е изпълнител, хореограф, преподавател по танц и импровизация. Завършва "Хореография" във Варненския свободен университет през 2011 г., след което продължава да усъвършенства практиката си в различни обучителни програми. През годините прави самостоятелни и съвместни художествени проекти, участва в изложби и спектакли.

Искра е със задълбочен интерес към езика на тялото, но също така обича да експериментира с използването на различни медии (експериментални филми, видео и звукови инсталации, снимки и др.) и да изследва как те се свързват и взаимодействат с тялото.

Няколко дни след Международния ден на танца разговаряме с нея за безплатното уъркшоп ателие за видео танц "Present | Absent",  за танца като движение на мисълта и острата нужда от него днес.


От къде да започнем?

Безплатното ателие за видео танц Present | Absent.

Новият проект се реализира заедно с Коста Каракашян и Стефани Хаджийска. Онлайн видео класовете се провеждат в YouTube-канала на фестивала "MOVING BODY".

"Така или иначе всички сме затворени вкъщи и е много важно да не преставаме да бъдем вдъхновени и да намираме нови начини за създаване, комуникация и бъдещи партньорства", споделя Искра Проданова.

Ателието "Present | Absent" започва на 4 май, а онлайн видео класовете ще продължат една седмица. След това в рамките на още няколко дни - до 15 май, преподавателите ще бъдат отворени за различни въпроси от страна на участниците. Това е и периодът за самостоятелна довършителна работа върху видеата. Всичко завършва на 20 май, когато ще стане факт онлайн премиерата на готовите филми.

Събитието е отворено както за професионалисти, така и за непрофесионалисти, които имат интерес към видео и танц. Всеки има възможността да подкрепи артистите с минимални средства, но това е пожелателно. Уъркшопът е напълно безплатен, подчертава Искра.

Как си представяте света след шест месеца?

На този въпрос отговарят различни артисти, а отговора си те дават чрез средствата на танца. Видеата ще бъдат качвани онлайн. 

"В този канал постнах кратко видео - лека мантра, свързана с това, че смятам, че трябва да създаваме светла реалност, че трябва да светим по пътя си", обяснява Искра Проданова.

Какво е "Present | Absent" и какъв - смисълът му?

По думите на Искра, извънредното положение е моментът, в който всеки от нас се чувства по-особено. Различни са и начините ни на изразяване. "Това е време, в което присъстваме онлайн, а отсъстваме в реалното физическо пространство. На всички започна да ни липсва истинския социален, физически контакт", допълва тя.

Какво е танц?

На пръв поглед лесен, но всъщност - фундаментален въпрос. "За мен танцът и движението не се измерват само физически. Танцът е движение на мисълта. За мен танцът е начин на живот и на оцеляване. Той не е едно движещо се тяло. Танцът е много по-дълбоко нещо! В това време малко забравяме, че е важно да слушаме хубава, качествена музика, да танцуваме с хората, които обичаме. Важно е да танцуваме глупаво, смешно, сериозно, и да изразим това, което изпитваме. Така реалността ни се променя!", твърди Искра Проданова.

За видеото към сингъла на варненския артист Chilov (Цветан Момчилоw) и историята, която разказва чрез тялото си Искра Проданова, както и всички малки, но важни подробности за това, което прочетохте до тук, можете да чуете в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58