Погледнете клавиатурата си. Вероятно гледката, която виждате, не е най-приятната, която някога сте виждали.
Можете да забележите трохи между клавишите. Или пък мазно петно бог знае от какво.
Може би ще видите само тънък слой прах при по-внимателна проверка. Дори не хвърляйте поглед към екрана - вероятно напомня на местопрестъпление с толкова много пръстови отпечатъци.
Но сега, когато романът коронавирус влезе в живота ни, повечето от нас обръщат много внимание на повърхностите, които докосваме. Въпреки че здравните експерти не са много сигурни за това дали можем да се заразим с коронавирус чрез повърхности, Световната здравна организация съветва хората да поддържат изключителна чистота, след като обяви, че вирусът може да може да оцелее на определени повърхности за няколко часа или дори до няколко дни.
Така че, ако смятате, че клавиатурата и екранът ви изглеждат малко зацапани, ето какво трябва да направите.
След като оцените щетите, запретнете ръкави за изпитан метод: разклатете, изчеткайте и издухайте. Преди да започнете, уверете се, че компютърът ви е изключен - напълно.
Първо внимателно обърнете клавиатурата надолу и я потупайте нежно няколко пъти или внимателно я разклатете, за да видите какви забравени съкровища са скрити там. Миналоседмичен геврек за закуска? Проверете. Кичур коса? Проверете. Ако това е достатъчно, за да ви притесни, отидете по-дълбоко.
Вземете мека четка, стара чиста четка за зъби или пухкава четка за грим (не трябва да се хвърлят) и я пъхнете между празнините на клавиатурата си, за да премахнете останалите трохи. Можете също така да смените четката с някои специални почистващи електрониката субстанции.
След това идва следващата стъпка: издухайте я, но не с прахосмукачка. Много хора се обръщат към изсмукващи средства, мислейки, че ще бъдат много ефективни, но това създава само статично електричество, което може да причини сериозни щети на клавиатурата. Най-сигурно ще бъде да купите кутия сгъстен въздух. Друг съвет е да наклоните клавиатурата си настрани, когато правите това, за да предотвратите падането на отпадъците обратно в нея или да ви ударят по лицето.
С всички сухи отпадъци навън, сега е времето за течностите. Ако забележите мазен филм върху клавишите или видите някакво пожълтяване и петна, ще ви трябва влажна, универсална кърпа. Може да напръскате някои дезинфектанти върху кърпата, за да премахнете вируса от повърхността, но винаги се консултирайте с книжното ръководство на производителите, за да не съжалявате по-късно.
Въпреки че някои препоръчват да опитате неортодоксалния и също така дързък метод да поставите клавишите на механична клавиатура в съдомиялна машина (макар и без да използвате сапун и топла температура и без изсушаване), за да осигурите пълна хигиена, експертите предупреждават, че остатъците от водата сами по себе си могат да причинят проблеми в окабеляването.
И чудесен полезен съвет като цяло: Преди да започнете почистването, направете снимка. Не само ще бъде чудесно да сравните преди и след, но и ще ви помогне да поставите клавишите на правилните места.
Що се отнася до екрана, това е още по-просто: кърпа без мъх и малко мека сапунена вода.
Използвайте суха и мека кърпа за почистване от микровлакна и след това я намокрете с някаква течност за измиване или с мек сапун и вода. Изстискайте я добре, докато не остане само влажна и без прекалено голям натиск избършете екрана си отвън навътре, за да се отървете от белезите и праха, събрани върху него. Ако го направите от центъра, рискувате да остане мръсотия встрани на екрана.
Освен това никога не използвайте гъби или кърпи с груби повърхности или хартиени кърпи, за да избършете екрана си. Хартиените материи могат да надраскат дисплея, тъй като съдържат дърво. /БГНЕС
Преди дни Светослав Райков сподели, че има нужда от помощ за купуването на памперси. Чуйте повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с общинския съветник София Колева в прикачения звуков файл: Който желае да помогне, може да го намери всеки ден от 9:00 до 21:00 на улица "Роза", а скоро ще имате възможност да си..
Община Варна и Общинският приют за безстопанствени кучета в село Каменар в партньорство с Rotaract Club - Варна канят всички любители на животните да посетят приюта тази събота, 30 ноември, и да дарят коледна украса, дрешки и играчки за четириногите му обитатели. Инициативата е под мотото „(Не) сам вкъщи“. "Между 10 и 14 часа те ще ви очакват с..
За 30-а поредна година "Български пощи" организират конкурса "Най-красиво писмо до Дядо Коледа". Срокът за участие е 18 декември. В него ще участват писма с правилно изписан адрес на подателя, а за получател трябва да бъде посочено само "За Дядо Коледа" и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..