Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да почистим клавиатурата и екрана срещу коронавирус

Погледнете клавиатурата си. Вероятно гледката, която виждате, не е най-приятната, която някога сте виждали.

Можете да забележите трохи между клавишите. Или пък мазно петно бог знае от какво.

Може би ще видите само тънък слой прах при по-внимателна проверка. Дори не хвърляйте поглед към екрана - вероятно напомня на местопрестъпление с толкова много пръстови отпечатъци.

Но сега, когато романът коронавирус влезе в живота ни, повечето от нас обръщат много внимание на повърхностите, които докосваме. Въпреки че здравните експерти не са много сигурни за това дали можем да се заразим с коронавирус чрез повърхности, Световната здравна организация съветва хората да поддържат изключителна чистота, след като обяви, че вирусът може да може да оцелее на определени повърхности за няколко часа или дори до няколко дни.

Така че, ако смятате, че клавиатурата и екранът ви изглеждат малко зацапани, ето какво трябва да направите.

След като оцените щетите, запретнете ръкави за изпитан метод: разклатете, изчеткайте и издухайте. Преди да започнете, уверете се, че компютърът ви е изключен - напълно.

Първо внимателно обърнете клавиатурата надолу и я потупайте нежно няколко пъти или внимателно я разклатете, за да видите какви забравени съкровища са скрити там. Миналоседмичен геврек за закуска? Проверете. Кичур коса? Проверете. Ако това е достатъчно, за да ви притесни, отидете по-дълбоко.

Вземете мека четка, стара чиста четка за зъби или пухкава четка за грим (не трябва да се хвърлят) и я пъхнете между празнините на клавиатурата си, за да премахнете останалите трохи. Можете също така да смените четката с някои специални почистващи електрониката субстанции.

След това идва следващата стъпка: издухайте я, но не с прахосмукачка. Много хора се обръщат към изсмукващи средства, мислейки, че ще бъдат много ефективни, но това създава само статично електричество, което може да причини сериозни щети на клавиатурата. Най-сигурно ще бъде да купите кутия сгъстен въздух. Друг съвет е да наклоните клавиатурата си настрани, когато правите това, за да предотвратите падането на отпадъците обратно в нея или да ви ударят по лицето.

С всички сухи отпадъци навън, сега е времето за течностите. Ако забележите мазен филм върху клавишите или видите някакво пожълтяване и петна, ще ви трябва влажна, универсална кърпа. Може да напръскате някои дезинфектанти върху кърпата, за да премахнете вируса от повърхността, но винаги се консултирайте с книжното ръководство на производителите, за да не съжалявате по-късно.

Въпреки че някои препоръчват да опитате неортодоксалния и също така дързък метод да поставите клавишите на механична клавиатура в съдомиялна машина (макар и без да използвате сапун и топла температура и без изсушаване), за да осигурите пълна хигиена, експертите предупреждават, че остатъците от водата сами по себе си могат да причинят проблеми в окабеляването.

И чудесен полезен съвет като цяло: Преди да започнете почистването, направете снимка. Не само ще бъде чудесно да сравните преди и след, но и ще ви помогне да поставите клавишите на правилните места.

Що се отнася до екрана, това е още по-просто: кърпа без мъх и малко мека сапунена вода.

Използвайте суха и мека кърпа за почистване от микровлакна и след това я намокрете с някаква течност за измиване или с мек сапун и вода. Изстискайте я добре, докато не остане само влажна и без прекалено голям натиск избършете екрана си отвън навътре, за да се отървете от белезите и праха, събрани върху него. Ако го направите от центъра, рискувате да остане мръсотия встрани на екрана.

Освен това никога не използвайте гъби или кърпи с груби повърхности или хартиени кърпи, за да избършете екрана си. Хартиените материи могат да надраскат дисплея, тъй като съдържат дърво. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Какво оставяме на децата си?

Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах,..

публикувано на 04.11.24 в 16:16

Българка, живееща във Великобритания, съживява фолклора с книгите си

Галина Танева живее във Великобритания, тя е родом от село Устрем, което се намира на източния склон на Сакар планина. Танева е автор на поредицата от три романа „Нямата рече“, представя и сборник с разкази „Шепот от Сакар“.  Тя притежава и уникална колекция от старинни носии. По време на представяне на книгите си в Арт салона на Радио Варна, тя ще..

публикувано на 04.11.24 в 15:02

Безплатни урологични прегледи организират във Варна

Университетската болница “Св. Марина” се включва в глобалната инициатива за профилактика и ранно откриване на рак на простатата с безплатни консултации, скрининг прегледи и ехография на пикочо-отделителната система през ноември. Специалистите от Клиниката по урология ще извършват безплатни профилактични прегледи всяка сряда и петък през ноември, от..

публикувано на 04.11.24 в 14:50

За първи път във Варна представят историческия трактат на Петър Богдан

На 8 ноември (петък) от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“, филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-ата годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на..

публикувано на 04.11.24 в 10:20

Представят комикс и изложба за Варненския халколитен некропол

На 7 ноември (четвъртък) от 16 до 17 часа в Археологическия музей ще бъде представен документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от най-забележителните находки..

публикувано на 04.11.24 в 08:50

Никола Цолов е във Варна (ВИДЕО)

Никола Цолов, топ състезателят ни във Формула 3 днес и утре е във Варна. Той днес тренира на картинг пистата, а утре ще участва в състезание с други  варненци. 

публикувано на 02.11.24 в 17:00

В Световния ден на Витамин D: Варненци събират слънчеви лъчи на плажа (СНИМКИ)

Човек като излезе този следобед във Варна спокойно може да се обърка кой сезон сме, докато не видиш жълтите листа.   Слънцето грее, хора се спускат по централното ларго посока плажа, а около тях музиканти, народни танци, фестивали. Не късна есен, а пролет е сякаш навън. Не са малко и хората, които събират слънчеви лъчи на плажната ивица в..

публикувано на 02.11.24 в 16:37