Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чрез иновативно заснемане разчитат артефакти в Двореца в Балчик

4
Снимка: Албена Иванова

Държавен културен институт „Двореца“ в Балчик прилага специализирана технология за опазване на културното наследство. 13 от  множеството артефакти и архитектурни елементи, разположени във външните части на комплекса, бяха заснети по иновативен метод, съобщи директорът на комплекса Жени Михайлова. Чрез съвместния проект между Националния исторически музей (НИМ) и ДКИ КЦ "Двореца" - Балчик  може успешно в бъдеще да се разчетат надписи и да се реставрират културните ценности.

Директорът на Двореца припомни, че съвместно с НИМ е направена идентификация на 126 движими културни ценности преди години, при която е установено, че има надписи, които не могат да бъдат разчетени или датирани. Това заснемане е част от изготвянето на документация за всеки един от експонатите.

Демонстрация на софтуера за подсилване на изразителната способност бе направена днес от екипа, заснел обектите през май т.г. Ръководителят Александър Вътов даде разяснения пред журналисти за рефлексно-преобразователна фотография – метод, който улавя повърхността, формата и цвета на обекта. Чрез многократни заснемания с различно местоположение на светлинния източник се получава интерактивно изображение. Това изображение дава много подробна информация относно характеристиките на материала – текстура, релеф, дълбочина и т.н. С този метод се разкрива информация за обекта, която не се долавя по друг начин. На практика обектът бива заснеман с фиксирано местоположение на камерата и осветен под различни ъгли с насочена светлина (светкавица или силна лампа), подредена по определен начин и на определено разстояние. След това всички фотографии се обработват със специализиран РТИ софтуер. Полученият краен продукт е РТИ файл – двуизмерно изображение, наподобяващо триизмерен модел, представящ подробна информация относно повърхностните характеристики на заснетия обект. Този файл може да бъде много подробно разглеждан без да се налага присъствието на наблюдаващия до обекта или обратно. По този начин може да се направи подробно изследване на повърхностния релеф на обекта навсякъде и по всяко време без той да бъде местен. Този вид заснемане е изключително подходящ за проучване на обекти от културно историческото наследство от всякакъв вид и размер. Сполучлив е в изследването и разчитането на надписи от стенописи, големи и малки каменни плочи, релефи, монети, ръкописи и други.

Крайните резултати от специализираното заснемане са полезни за бъдещи проучвания, анализи и изследвания на културните ценности. Създадената база данни е на разположение на различни специалисти и изследователи, посочи ръководителят Александър Вътов.

Директорът на Двореца Жени Михайлова даде пример с кръста пред гробницата на кралицата, който на място е нечетлив, но с тази нова изключителна технология, приложена на единични места в България, може да бъде разчетен. 

Тя изрази впечатленията си от заснемането на възпоменателната плоча, посветена на градинаря на Двореца Жул Жани, детайлите на която на терен трудно се виждат. Надписът е майсторско ювелирно изпълнение, чрез което Мария благодари на своя градинар, че е изпълнил мечтите и.

Съвместната работа по опазване на културното наследство и неговото документиране ще продължи. Надяваме се да излезем със сериозни публикации за ценностите в Двореца, са очакванията на Жени Михайлова.

Подробностите чуйте от репортажа на Албена Иванова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Преиздадена е книгата „Легендата за 40-те калиакренски девойки“

През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..

публикувано на 09.01.25 в 14:29

Започна записването за участие в конкурса "Моята България"

XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..

публикувано на 09.01.25 в 12:11

Деница Янева с юбилейна изложба в Градската художествена галерия - Варна

Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..

публикувано на 08.01.25 в 15:48

40 FINGERS – виртуозно пътешествие през струнния свят на китарата

Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...

публикувано на 08.01.25 в 14:56

Киношкола "Братя Люмиер" с открит урок в отдел "Изкуство" на варненската библиотека

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 07.01.25 в 14:09

Тази вечер се провежда церемонията по връчването на наградите „Златен глобус“

Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..

публикувано на 05.01.25 в 16:10

"50 години въображение" - изложба на Светослав Здравков

Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник.  И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..

публикувано на 03.01.25 в 12:56