Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценографът Тодор Игнатов: "Винаги има работа за довършване..."

Спомняме си за дългогодишния сценограф на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" Тодор Игнатов с интервю от Златния фонд на Радио Варна. След кратко боледуване Тони загуби битката с коронавируса.

Той посвети живота си на театъра и рисуването. Определяше себе си като щастлив човек и се радваше на познанието и опита, които трупа всеки ден в ателието си. Обичаше джаза и провокацията, вдъхновението и импровизацията. И очакваше всеки път с нетърпение да види какво са направили поизцапаните в боите четки. Своята представа за щастие, Тодор Игнатов описва в интервю на Габриела Гаврилова.

Аз специално мисля, че съм щастлив човек, защото съм превърнал своята работа в хоби. Всичко, което правя дори и денонощно, уморен от работа по някакъв проект, това ми доставя радост и наслада. Понякога, за да стане интересно нещо трябва да го развалиш и да започнеш отначало.

- Колко години Тодор Игнатов посвети на театъра?

Аз дойдох през 1976 година. Много ми хареса самият град. Аз заради града дойдох, заради хората тук, заради морето, но все пак имах намерение да се върна в София.

- Какво е театърът за човек, който е посветил две трети от живота си на това изкуство?

Всичко. Абсолютно всичко. Аз идвам тук много рано, по една или друга причина, и си тръгвам по средата на спектаклите. Чувам репликите от прослушката, зная ги наизуст. Мисля си, че човек винаги трябва да е свободен да импровизира. Това е като добрата музика, която обичам - джазът. Не знам защо винаги съм хранил пиетет към джаза. Мисля, че джазът е нещо като да пиеш шампанско.

- Вие сте казал, че искате да станете художник и сте го направил.  Това означава ли, че като кажете нещо в живота, то държите на него?

Мисля, че да. Разбира се може би целите ми се били по-малки, не знам, но всичко съм постигал. Единственото, което ме успокоява е, че човек трябва да трупа и знам, че това, което си приел като познание, като опит ще се превърне в някакво добро качество.

- Рисувате още....

Непрекъснато го правя. То е като при хората, които се занимават с фитнес всеки ден по железата. Аз вдигам четки, бои, туби. Въпросът е какво се получава, когато човек изцапа четките.

- Кое е последното нещо, което Ви вдъхнови?

Както виждате работя няколко неща наведнъж. Когато едното ме измори, продължавам да мисля за другото. Провокацията в една работа води до провокация в друга. Понякога си мечтая за почивка, да мързелувам, да си чета книжки в кревата, навън да има сняг, но не се получава. Винаги има работа за довършване....


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненка търси общ език с растенията

Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..

обновено на 29.05.25 в 08:06

Даниела Стойнова: Ние сме винаги там, където са хората

33-тата поред церемония по връчване на Годишните награди на Отворено общество – Варна се проведе днес, 28 май, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. Носителите на отличията бяха представени за поредна година в документален филм.  „Голямата награда за граждански принос“ през 2025 година е за кореспондента на Българското национално радио във..

публикувано на 28.05.25 в 18:45

Студенти от Варна: Работата в туризма не трябва да е рутина, трябва да се влага сърце

Кадрите в туризма ще се умножават, увеличават се студентите, избрали този път на реализация. Образованието не е инвестиция в самата професия, а в самите нас. Това казаха студентите в Колежа по туризъм във Варна Борис Соколов и Теменужка Колева. Според третокурсничката сред основните проблеми пред сектора са, от една страна, лошо обучените кадри, а от..

публикувано на 28.05.25 в 10:00

Марин Маринов: При дартса най-важно е спокойствието

Концентрацията и спокойствието са сред най-важните качества за състезателите по дартс. След това идват талантът и не на последно място - трудът. Това коментира за предаването "Новият ден" Марин Маринов от Управителния съвет на клуб по дартс "Максим" във Варна. Всеки четвъртък се събират в морската столица отдадените на спорта, създаден преди години в..

публикувано на 28.05.25 в 08:20
Йордан Дянков и Адела Бозмарова от Черноморския младежки център - Варна

Община Варна започна мащабно социологическо проучване сред младежите от 15 до 29 години

Черноморският младежки център към Община Варна вече е факт. В началото на май приключи подборът на екип от социални и младежки работници и психолог и те вече работят "на терен", за да представят дейността на новата организация.  "В ход са процедурите за възлагане на обществените поръчки за ремонта и оборудването на сграда на центъра, който ще се..

публикувано на 27.05.25 в 16:05
Снимката е илюстративна

Христина Генова, РИОСВ-Варна: Законът не ограничава броя на турбините в един ВЕИ парк

Защо се допуска изграждането на ветроенергийни паркове в земеделски земи, има ли инвестиционни предложения, получили отрицателна оценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ-Варна? Това са част от въпросите, които Радио Варна отправи към Екоинспекцията, след проведеното обществено обсъждане във Вълчи дол по новия проект на "Добротич уинд"..

публикувано на 27.05.25 в 08:05

Sami Hinkka (ENSIFERUM): Изкуственият интелект е играчка...

Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..

публикувано на 27.05.25 в 08:00