Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Свилен Стоянов за театъра през човешката съдба

За любовта към театъра, за театъра през човешката съдба, за богатия творчески път, за публиката, за ценните приятелства, вдъхновението и за хората, които не могат без морето разказва актьорът Свилен Стоянов в интервю на Даниела Стойнова.

Актьорът от Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ бе удостоен с годишната награда на клуб „Отворено общество“ „За принос в областта на културата на град Варна“ 2020.

От позицията на човек, който има 40 творчески сезона, сигурно е шаблонно да се каже така, но сигурно животът Ви е театър?

Да. Когато поглеждам назад във времето, във връзка и със 100- годишнината на театъра,  която ще отбележим след 4 месеца, наистина мога да кажа, че това е много интересен път за мен. Казвам го леко дистанцирано от себе си, винаги съм го твърдял.  Продължавам да считам, че развитието на един артист, по същество, е тогава, когато той влиза в редица заглавия, различни жанрове, в една трупа, която по някакъв начин го отглежда.  Имах голям шанс да бъда в трупата на варненския театър, да се срещна с невероятни творци от различни поколения, които да ме респектират, да изискват от мен, и добронамерено и приятелск да се опитат да подксакажат посоките,  където има какво да се усъвършенсвта.

Нека да кажем имена, защото сигурно са изиграли голяма роля при формирането Ви като актьор?

Една личност, която българската публика обича и много цени. Това е голямата българска актриса Грациела Бъчварова. За нея мога да говоря с часове, а може би безкрай. Шансът ми беше да я срещна в първия ми камерен диопломен спектакъл – „Салют, динозаври“,  да направим 55 предтавления заедно, да станем приятели и духовно близки хора за цял живот. И досега  ние си сверяваме часовника в отношението към един или друг спекаткъл, ние анализираме по свой начин, имаме сходни виждания за търсенето на театъра през човешката съдба.

Колко години имате на сцената и как човек гледа на наградите от тази позиция?

Тази награда (Наградата на клуб „Отворено общество“ – бел.ред.) много ме зарадва, защото идва в един етап, в който аз правя някаква равносметка в моя творчески път. Тъй като влизам в 40-ия си творчески сезон и той е изцяло посветен на варненската публика. Моето развитие е свързано с живота на варненския театър. Затова гледам на тази награда с особена светлина.  Тя за мен е знакова от гледна точка на отношението на широката общественост, както към моето изкуство, така и към моя театър, на който аз съм се посветил.

След толкова години остана ли роля, която си казвате „не можах да изиграя, а толкова исках“?

Аз съм щастлив, защото съм играл в различни постановки. (…) Изключително много се радвам, но винаги актьорът се разминава с неща, които би искал да играе.  Все повече се оказват желанията и идеаите, а тяхната реализация е донякъде.

Много искам да направя спектакъл за морските хора и морето. Проивличат ме Варна и морето. Ако намеря подходящия тектм, искам да разкажа за хората, които живеят при морето, които се събуждат до морето и не могат да дишат без него.  Така че, това ще е един спектакъл за морето и хората, които не могата без него.

Цялото интервю на Даниела Стойнова със Свилен Стоянов чуйте в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37