Проект за близо 1 милион евро ще подобрява ключовите местообитания и условията за птиците около Поморийското езеро. В района гнездят много видове. 91 от тях са от европейско природозащитно значение. В Крайбрежната лагуна има редица защитени местообитания. Състоянието на района около Поморийското езеро обаче не е добро. За да бъде възстановена природата в следващите три години ще бъдат предприети редица мерки като изграждане на изкуствен остров (който може да служи като ключово място за размножаване), подобряване на защитата от наводнения и възстановяване на обходните канали, за да се увеличи циркулацията на водата и да се възстанови солеността на езерото. Партньори по проекта са „Поморийски солници”, Българска фондация „Биоразнообразие”, както и биологичното станция „Тур дьо Валат” от Франция. Повече за целите на проекта от Димитър Попов от Сдружение „Зелени балкани”.
"С проекта ще възстанови един доста сериозен проблем, който сме идентифицирали. Той се утежни малко с изграждането на обходния път, разширението на съществуващия път, който пресича Поморийско езеро. Основната цел е да опазим свръхсоления тип езеро, което е изключително рядко за нашето крайбрежие. Солта и лечебната кал, които се добиват то там до голяма степен са родукт на функционирането на екосистемата, която включва микроорганизми, така и макроорганизми като птиците."
Какви точно дейности ще бъдат предприети, за възстановяването на свръхсолеността на Поморийското езеро, чуйте от Димитър Попов от Сдружение „Зелени балкани” в звуковия файл.
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..
С общоградско поклонение и възпоменателна церемония във Варна днес бяха отбелязани 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. За първи път традиционният ритуал се проведе на 18 февруари. Пред паметника на Левски в Алеята на Възраждането в Морската градина бяха положени венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва...
Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала, съобщиха нейни близки. Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Мая Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010 година. Ето..