Киселото мляко, сиренето и кашкавалът, които се предлагат в детските градини и училищните столове, задължително трябва да са произведени по Български държавен стандарт. Това определя Наредбата за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, която влезе в сила на 13 февруари. Според документа е допустимо децата да получават мляно месо и лютеница, но само ако са произведени според браншовите стандарти. Айрянът за децата трябва да е само от кисело мляко и вода без добавка на сол. Според новата наредба храните, приготвени за децата, не трябва да съдържат консерванти, оцветители и подсладители.
Въпреки множеството нормативни документи, снимки в социалните мрежи продължават да показват лошо качество на храната, която получават децата в училище. Поражда се въпросът - наредбите ли са написани лошо или никой не ги спазва, защото липсва контрол? За коментар потърсихме Богомил Николов от асоциация "Активни потребители":
„Наредбите, дори и да са съвършени, не струват нищо, ако не се прилагат правилно. За да се прилагат, ние трябва да имаме гаранции от страна на контрола, а хората, които приготвят и доставят тези храни, трябва да имат респект от този контрол. Знаем, че от години контролната дейност в тези заведения не е прозрачна – нито имаме информация за броя и вида на проверките, нито има възможност за участие на заинтересованите страни – родителски комитети, представители на медиите и на гражданските организации. Ако в проверките участват такива представители, то ще има по-голямо доверие в контрола. “
Богомил Николов смята, че трябва да има елемент на непредвидимост и непредсказуемост:
„В уречен ден и час се събираме и ние посочваме къде да бъде направена проверката. Не виждам проблем този подход да се използва за училищата и детските градини.“
Има множество вредни съставки, които не са видими след лабораторен анализ, коментира нутриционистът Ивелина Любомирова:
„Кой следи за стойностите на млечно-киселите бактерии, питам аз, защото е необходимо определена пропорция между тях, за да се постигне точно тази киселинност, тази ферментация и тази полезност. Всички млекари знаят, че не става въпрос толкова за консерванти, колкото за ензими. Когато ги вложиш в производството на кисело мляко, те си свършват работата, но лабораторно не могат да бъдат хванати, тъй като не са видими.“
Любомирова, която е собственик на занаятчийска фабрика за веган и безглутенови продукти, задава въпроси за контрола, за да няма корупция и порочни практики в целия процес:
„Когато искаш да произвеждаш определен продукт, отиваш в Агенция по храните, показваш си продукта и търговската документация, подготвена от технолог, който задава какви параметри да изследва агенцията. Не трябва ли държавата да каже какви да са допустимите граници?!“
Сигнали към Българска агенция по безопасност на храните може да се подават на тел. 0700 122 99.
Чуйте повече в прикачения файл:Мащабно събитие, организирано от Ротари клуб - Балчик, с което ротарианци и общественост заявяват „Не на дрогата“, ще се проведе в два етапа в Белия град на 22 май. Над 650 деца от три училища ще се включат в богатата програма на сутрешния блок на събитието, което се провежда със съдействието на Община Балчик и СОНИК СТАРТ. Започва в 9.00 часа с..
В началото на седмицата Гурково си засади 450 рози. "Не викаме неволята и не очакваме награди за добро представяне! Нашият малък колектив при кметство Гурково си върши работата - за една добра визия пред гостите, които посещават Гурково. Благодаря за всеотдайния труд, който полагат Гинка, Юлия, Стоянка,..
„За мен животът е и колело, и стълба – и двете са верни.“ Така описва Дуйгу Сабриева темата, по която днес писаха абитуриентите на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Темата, свързана с образите на колелото и стълбата като метафори за житейския път провокира лични размисли у мнозина дванайсетокласници. За Дуйгу, стълбата..
В 10 часа в сградата на Технически университет-Варна на 22 май ще бъде представен европейският проект "Фуудлайз". Той е насочен към черноморските общини, които за кратък срок генерират много хранителни отпадъци, особено през летния сезон. Целта е подкрепа на участниците в отделните етапи на хранителната верига да предприемат ефективни мерки за..
100-метрово българско знаме ще бъде разпънато над водите на язовир "Николаевка" на 24 май. Това съобщи за Радио Варна Валентин Георгиев, организатор на проявата. Събитието ще се проведе в събота от 14.00 часа. Ще има и музикална програма с участието на танцовия състав на село Николаевка. Никога досега в България не е било разпъвано..
Искрен Остранджийски е бръснарят, който прикова погледите на публиката по време на баскетболния мач между Черно море-Тича и Балкан-Ботевград в края на миналата седмица. Снимката, на която той подстригва свой клиент, седнал на трибуните в Двореца на културата и спорта, разбуни духовете в социалните мрежи и предизвика коментари с различни нюанси. Искрен..
На днешния ден празнува най-старият български курорт - "Св. св. Константин и Елена". Името не е случайно – избрано е заради разположения в сърцето на курорта манастир. Манастирът „Св. св. Константин и Елена“ е място, което целогодишно привлича хиляди поклонници. В утрото на 21 май днес там отец Стойчо и отец Георги Великов отслужиха тържествена..