"Получи се така, че през миналата година бяха финансирани по-малко обекти и концентрирахме усилията си в Архитектурния и археологически резерват на територията на Античния Одесос", разказва Мария Манолова, завеждащ отдел "Археология" към Регионалния исторически музей във Варна. По думите й строителството там е продължило независимо от пандемията, а това е създало повече работа на археолозите. Те не са спирали работата си на открито, а дори се е наложило някои да проучват два обекта едновременно. "В центъра на резервата е винаги интересно да се работи", обобщава Манолова в разговор със Светлана Вълкова.
Ползотворна ли беше работата рез миналата година?
Имаме няколко много интересни обекта, работата по които продължи от предходната година. Най-интересният обект е късноантичната баня на ул. "Софронии Врачански", която се проучва от доц.Валери Йотов и Александър Минчев. Предстои да се работи по нейнотго експониране и мисля, че може да се превърне в една от атракциите на града. Друг такъв обект, ръководен от екипа на доц.Валери Йотов, е градинката до жп гарата по ул. "Цар Симеон Първи". И отново тук имаме доброто стечение на обстоятелствата, че попада в общинска територия, паркова среда. Той има много добри възможности да се превърне в един археологически парк. Надявам се, че добрите намерения на общината ще се случат и ще бъдат подплатени с едно подходящо проектиране.
Какво открихте там?
Там се откри стената на древния Одесос и съпътстващи сгради. В момента предстои да бъде разкрита една Раннохристиянска базилика, която е била частично документирана и запечатана още през 70-80-те години на миналия век. Сега обаче идеята е да бъде експонирана и да се превърне в атрактивно място на пешеходна зона.
Какви други обекти в рамките на града разработвахте?
Останалите обекти бяха в частни имоти. Ние имаме добро сърудничество с инвеститорите в този район и аз им благодаря за търпението и добрата воля да разберат нашите потребности и да помогнат с каквото могат. Имаше един много интересен обект по ул. "Сан Стефано" №25, където бе открита римска улица и част от ранновизантийска базилика. Много данни получихме за обитаването на този район. И в приземието на новия строеж ще бъде експонирано откритото.
Извън Варна къде разкопавахте?
Това е халколитното селище в Суворово, което традицинно се проучва от Владимир Славчев. Една много интересна селищна могила в село Комунари в община Дългопол, която бе атакувана от иманяри преди няколко години. Могилата е много впечатляваща и като материали, и като стратиграфия, и като терен. Друго обект е село Шкорпиловци, където работи археологът Христо Кузов. В Бяла продължиха разкопките, в околностите на Варна, при Петрич Кале, в община Аврен и в резиденция Евксиноград. Там успяхме да си изясним датировката на една от църквите при крепостта Кастрици.
Има ли особено впечатляващи находки?
При късноантичната и средновековна крепост Кастрици има един много интересен гроб със запазена тъкан, в която се виждат шарките. Това се случва изключително рядко в археологията. Ще направим опит да го експонираме, но извън контекста на некропола то сякаш губи силата си.
Другото интересно откритие през изминалата година е една прекрасна мраморна маса, която е единствена по рода си в България с размери метър на метър и двадесет. Най-верятно е внос през 3-4 век. Тя в момента се реставрира и хората ще могат да я видят. Намерихме я в една от кулите на Петрич кале. Така се потвърдиха нашите предположения, че кулата е била и нещо като резиденция на управител на крепостта или висикопоставен военен. Фрагменти от такива маси са открити в Турция и Гърция. Откриването на цялата маса е изключителна рядкост.
Предстои да опишете всичко, което сте открили вероятно?
Тази вълнуваща част от работата от типа Индиана Джоунс продължава месец, но след това имаме поне два месеца обработка на материалите. В това време ние си изясняваме картината. Особено това важи за обектите, които се проучавт в дългосрочен план. Ние се подготвяме за новия сезон в музея и се надяваме да бъде по-ползотворен от предишния.
През 2021 година имаме един много важен юбилей за нас - 120 години от създаването на Варненското археологическо дружество. По този повод ще организираме изложба, защото тази годишнина си заслужава почитта и уважението. Планираме още две временни изложби, едната от които ще бъде организирана от фондация "Балканско наследство". Те подкрепят различни обекти в страната, един от които е Джанавара. Общата им изложба през тази година ще бъде именно с акцент върху откритията в местността Джанавара. Това е свързано и с 120-тата годишнина на дружеството. Джанавара всъщност е един от първите обекти, с които се ангажира не само дружеството, но и общината във Варна.
А и гробът на Хермин Шкорпил е там...
Той е бил изключително обвързан с разкопките при местността Джанавара и за това е пожелал неговият гроб да бъде там.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..