Футболът ни е отражение на държавата, може и да не е на равнището на италианското калчо, английската премиершип или на испанското, или на германското първенство, но като интрига може да им съперничи. Особено в т.нар. важни дербита.
В това е убеден Радан Мирянов - бивш футболен съдия с повече от 1000 мача зад гърба си и настоящ главен инструктор на футболната съдийска комисия и отговарящ за обученията на футболните ни съдии.
Футболът е феномен не само в България, а по целия свят. Много често, когато се съберат хора, които не са от едно професионално направление, футболът е свързващата тема и всеки разбира от футбол, разказва бившият съдия и настоящ главен инструктор на футболната съдийска комисия Радан Мирянов, като допълва, че винаги е уважавал хората, които неразбирайки от деликатната дейност съдийство, знаят точно колко разбират и не се срамуват да зададат въпрос.
Опитваме се да въведем така наречената VAR система от 27 април - замисъла тя трябва да заработи за мачовете от плейофите в Първа лига. Ще бъде въведена, ако завършим третия етап от подготовката на българските съдии. Футболът според него губи част от емоцията с навлизането на новите технологии в него. Всички сме свидетели как след като някой отбележи гол или съдията отсъди наказателен удар, футболистите са в едно изчакване и не знаят дали да се зарадват, тоест емоцията я няма. Загубата на емоция обаче, ще бъде за сметка на малко по-голямата справедливост, както и на спокойствието на футболните съдии, тъй като те преживяват много, осбено очевадните си грешки, споделя бившият теньор.
Българските треньори се открояват и са успешни извън България. Обяснението за това е, че извън България треньорите се радват на малко повече свобода и сигурност. Тоест, когато се подпише един контракт с друг отбор в Европа или по света, на треньора му се гарантира гратисен период , в който той има възможност да разгърне своите идеи, да направи една селекция, да се почувства неговия почерк. Докато в България тази толерантност, не само от страна на президентите на клубовете, а дори и от феновете и от футболната общественост я няма. Треньорът е в напрежение от първия кръг, в който е поел отбора и няма време да наложи своя стил, а трябва да се справя с играчите, които има и да работи под натиск, обяснява Мирянов.
Това се отнася и за работата на съдиите. Те винаги работят под натиск. Тук не се има предвид, че са под натиск от някой президент, а под натиска на недоволни фенове, както и под медиен натиск.
Като емоционално обвързан с българските съдии, съм категоричен, че българските съдии са много добри и го доказват постоянно, казва Мирянов, който е главен инструктор на българската съдийска комисия.
Футболните ни съдии в първенство като нашето, където условията никак не са идеални, калява психика. Така мачовете в Европа им се виждат леки от гледна точка на напрежението. Но от гледна точка на темпо, ситуации или отговорност ситуацията далеч не е такава.
Иначе, броят на българските футболни съдии наближава 1000, а сред тях има представители на всяка една професия. Всяка седмица в България се играят по над 50 мача в различните лиги, най-голям брой са мачовете сред малките футболисти.
Колко добри са българските футболни съдии? Подложени ли са на натиск? Губи ли футболът от въвеждането на системата за видеоповторения VAR, която според замисъла трябва да заработи за мачовете от плейофите в Първа лига, на 27 април? Защо българските съдии, които свирят наряди в Европа са по-устойчиви от чуждите си колеги?
Цялото интервю с Радан Мирянов, който е и единственият доцент по математика в българското футболно съдийство може да чуете в звуковия файл.Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..