Заради увеличаващото се население и добре изградената инфраструктура, на днешния ден преди точно 10 години, село Игнатиево е обявено за град.
Още с влизането в град Игнатиево ми направиха впечатление пустите улици, но на централната спирка срещнах мъж - Янчо Ангелов. Янчо е пенсионер. В момента не живее в Игнатиево, но е израснал тук, тъй като роднините му са едни от първите заселници, дошли по тези земи от Одринска Тракия.
"Тук съм израснал. Баща ми и голяма част от роднините ми са изселници от Тракия. Помня, като бях дете, тук имаше само един циганин. Беше говедарина на село Рослар, което е старото име на Игнатиево", каза Ангелов.
"В годините назад, когато голяма част от местното население работи в заводите във Варна, работната ръка в селскостопанската кооперация не достига. Тогава в селото се настаняват и така наречените копанари", спомни си той.
10 години след обявяването му за град, над Игнатиево продължава да тегне сянката на джебчийските скандали и полицейските акции в огромните "палати". До една от тези големи къщи живее Руси Тодоров, заселил се в Игнатиево преди 4 десетилетия. Каза, че сега няма сблъсъци между етническите групи, както е било преди много години.
Вървейки по една от централните улици в града, срещнах и Марияна Йорданова, която живее в Игнатиево от 6 години. Каза, че градът се е развил за този период, но има още какво да се желае. Не й харесва обаче лошата слава, която му се носи.
"Често когато си потърсим работа във Варна, не ни наемат, само защото сме от Игнатиево", оплака се тя и допълни, че това се дължи на джебчийските скандали.
Мария Граматикова и съпругът й са се преместили в Игнатиево преди 2 години. Джебчиите не ги притесняват, но си имат други проблеми.
"Нямаме канализация. Улицата, на която живеем е разбита. Иначе, в града има много добри комуникации и удобства. Затова дойдохме тук", каза Мария Граматикова.
Предимно възрастни хора срещнах по време на обиколката си в града. От малкото млади хора, които засякох, бяха в колите си или в дворовете на къщите си. Някои по-малки, а други - цели палати. В контраст с празните и пусти улици, данните показват, че в последните години населението на град Игнатиево се увеличава. В момента тук живеят малко над 4400 човека – с около 200 повече от трансформацията на селото в град. Далеч от недотам доброто му реноме, град Игнатиево се гордее с новопостроени спортни бази, с една от най-големите писти за мотокрос и разбира се с намиращите се в близост красиви и мистични Побити камъни.
Подробностите, чуйте в репортажа на Иван Барбов:
В навечерието на коледните и новогодишните празници се оргаизират много благотворителни кампании в подкрепа на хора в нужда. И за добри дела. Човек, обаче, винаги трябва да има едно наум, че дори и повече, когато реши да дарява. Днес всеки може да организира благотворително събитие в социалните мрежи. Достатъчен е един пост, като..
Преди дни Светослав Райков сподели, че има нужда от помощ за купуването на памперси. Чуйте повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с общинския съветник София Колева в прикачения звуков файл: Който желае да помогне, може да го намери всеки ден от 9:00 до 21:00 на улица "Роза", а скоро ще имате възможност да си..
Община Варна и Общинският приют за безстопанствени кучета в село Каменар в партньорство с Rotaract Club - Варна канят всички любители на животните да посетят приюта тази събота, 30 ноември, и да дарят коледна украса, дрешки и играчки за четириногите му обитатели. Инициативата е под мотото „(Не) сам вкъщи“. "Между 10 и 14 часа те ще ви очакват с..
За 30-а поредна година "Български пощи" организират конкурса "Най-красиво писмо до Дядо Коледа". Срокът за участие е 18 декември. В него ще участват писма с правилно изписан адрес на подателя, а за получател трябва да бъде посочено само "За Дядо Коледа" и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..