Държавата получи пари от Европейския съюз, но не успя да организира функционирането на рибарските пристанища, където да спират големите кораби и се стоварва голямо количество риба. Тези пристанища все още не са места за първа продажба на рибни продукти. Това подчерта в интервю за морското предаване на Радио Варна председателят на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е и председател на Асоцията на производителите на рибни продукти „БГФИШ“. Господинов допълни: „Някои от тях са направени като места за първа продажба, но тези пристанища са общински – кметът си събира такси. Там спират само рибарски лодки. Даже са стигнали до там да напишат наредби, според които, ако не членуваш в дружеството в съответното населено място, ти плащаш по-голяма такса. Извинете, но тези пари са европейски! Трябва да има еднаква такса да всички кораби от ЕС.“.
Председателят на „БГФИШ“ зададе и редица въпроси: „Риби се изнасят от фирми, които просто са регистрирани като първи купувачи. Кой издава етикета? Кой е БГ номерът? Или слагаме гръцки етикети? Кой окачествява рибата? Кой контролира леда, който се слага на рибата? Кой и как контролира дезинфекцията на амбалажа? Има ли БАБХ възможност да извършва такъв контрол? Има ли обекти за първа продажба на риба, които БАБХ да контролира?“.
По повод пристанището в местността „Карантината“ Йордан Господинов коментира: „Мисля, че пристанището не е пригодено за големи рибарски кораби. Според мен и дълбочината му не е достатъчна за акостирането на такива плавателни съдове“.
Локдаунът през миналата година помогна голяма част от рибарския бранш за излезе на светло. Няма как да искаш помощ от държавата, когато до сега си бил в сивата икономика. Малко рибарски кораби получиха помощи, защото останалите обикновено крият, че излизат на риболов или, че са уловили нещо. Това коментира още председателят на Консултативния съвет за Черно море.
„По време на локдауна затвориха заведенията. Това рязко наруши търговията, ние трябваше да търсим начин да сключим нови договори за продукцията, която произвеждаме и да влезем в магазините. При нас силно намаля продажбата на пъстърва и морски риби, но това беше за няколко месеца. Хората, така или иначе, трябва да ядат“, каза още Йордан Господинов. Имало е предприятия, които по време на кризата от миналата година са успели да увеличат печалбите и да пласират цялата си продукция. Това са предприятията за рибни консерви, съобщи той.
„Към момента няма затворени предприятия. Ние навлизаме в активния сезон – започваме да ловим риба, рибарниците също започват да вадят продукция. Не можем да затворим корабите, когато има риба“, заяви Йордан Господинов.
Общинския съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“ 27 февруари 202 5 г. Общинският съвет на Шабла провежда днес специална сесия за експертно обсъждане на ветроенергийните паркове (ВЕП) „Пролез“ и „Горичане”. Инвеститорът в двата проекта, „НИМЕКС-2004‘ ЕООД, ще представи своите..
Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание. Това съобщи премиерът Росен Желязков в началото на извънредното заседание на Министерския съвет. Бюджетът за 2025 година си поставя задачи за балансиран растеж..
България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова, цитирана от БНР. БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния..
С повишаването на дневните температури може да започне поетапното отстраняване на редица компрометирани участъци и ремонтът на инфраструктурни елементи в пешеходната зона на Варна, съобщиха от общинския пресцентър. По разпореждане на кмета Благомир Коцев служители на кметството са направили обстоен оглед на пешеходната част от булевардите..
Представители на гражданската група “Математика за всички” взеха участие в Кръгла маса в Народното събрание за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката - Красимир Вълчев, бившият министър акад. Николай Денков,..
Украинската общност във Варна отбеляза третата година от началото на войната с Русия. Присъстваха и варненци, които подкрепят украинците в борбата им за запазване на териториалната си цялост. Присъстващите поставиха цветя на паметника на украинските воини, загинали за свободата на България, като така почетоха жертвите на руската агресия. Бяха..
Координационна среща по темата за пътната безопасност се проведе днес в Министерския съвет. " Тежките катастрофи с жертви и пострадали продължават да се случват и ние сме длъжни да реагираме по категоричен начин. Необходимо е да се изчистят, включително и законодателно, всички тромави процедури и механизми, които пречат на институциите да действат бързо..