Велизара Добрева е председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга". Завършила е Софийския университет "Климент Охридски", преди това АЕГ. Асоциация „Българска книга” е единствената организация на книгоиздатели, книготърговци и литературни агенти в страна ни.
Велизара Добрева подробно анализира за Радио Варна резултатите от проведената през месец февруари трета анкета, чиято цел е да проследи състоянието и тенденциите в книгоиздаването и книготърговията. Чуйте подробности по темата в интервюто на Светлана Вълкова:
Какви са генералните изводи от това, което проучихте?
Намалената ставка на ДДС влезе в сила от 1 юли миналата година. За нас е изключително важно тази мярка да остане постоянна, т.к. сега на практика виждаме, че тя е огромна подкрепа за издаването на книги. 75% от участниците в анкетата потвърждават, че най-голямата им подкрепа през 2020 година е точно намалената ставка на данъка.
Друго интересно, което излезе за миналата година, са негативните фактори. Те са основно затварянето на моловете и съответно големите книжарници, разположени на тяхна територия. Все още като читателско поведение в България се вижда, че читателите предпочитат да пазаруват в книжарници, т.е. да хванат книгата в ръце.
Имаше обаче повишение в онлайн търговията с книги преди месеци, но беше ли достатъчно?
Имаше, да. Но все още делът на онлайн продажбите е незначителен - около 10% от общите продажби. Имаше увеличение на онлайн поръчките, но то в никаква степен не може да компенсира, да замени физическите продажби. За българския читател книжарницата остава все още с изключително голямо значение, за да могат да направят своя избор на книга.
Кои от големите книжни събития през годината се наложи да отпаднат?
Отпадна големият Коледен панаир на книгата, но всички останали големи изложения се проведоха на открито. Имаше предизвикателства, но те се превърнаха във възможности - за развитие и за контакт с читателите.
Светлана Вълкова попита Велизара Добрева върху какво се фокусират занапред книгоиздателите и книготърговците у нас:
Като фактори с най-негативно влияние върху бизнеса книгоиздателите и книготърговците посочват затварянето на моловете (52.4%), цялостната намалена покупателна способност на потребителите (47.6%), непровеждането на най-голямото книжно изложение в страната - Софийски международен панаир на книгата (44.4%). Тези и други фактори резултират в по-малък брой издадени заглавия спрямо планирания за 2020 г. според 54% от анкетираните.
Като тенденция за изминалата година се очертава ръстът в онлайн продажбите, 68% от анкетираните имат повишение на продажбите от собствения си онлайн магазин в сравнение с продажбите от книжарници. Въпреки това според 49% от участниците в проучването делът на продажбите чрез собствен електронен магазин представлява едва 10% от общия дял на приходите през 2020 г.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..