Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как "чуват" глухите хора по време на пандемия

Хората казват „да не ти се пада да живееш в интересни времена“! Е, на нас точно това ни се случи – вече повече от година си съжителстваме с всички промени, които пандемията от Ковид-19 донесе в ежедневието ни. Променихме голяма част от навиците си, променихме начина по който работим, по който учим, по който си почиваме. Успяхме ли обаче да променим самите себе си и дали плъзналата по целия свят зараза от Ковид-19 ни донесе и зараза от добрина и емпатия или напротив – изкара най-нечовешките черти у човека. 

В следващия репортаж ще ви срещнем с една жена, която има затруднения със слуха. И колкото и тъжно да звучи, оказва се, че пандемията не ни е научила на съчувствие и на умение да се опитваме да стъпваме в чуждите обувки. Как „чуват“ глухите хора, когато им говорим през маски? За това ще ни разкажат кореспондентът ни в Добрич Мая Щърбанова и нейната събеседничка Петя Митева.

Петя Митева загубва слуха си преди 20 години. Налага се да свикне с невъзможността си да чува, но пък, както казва самата тя, когато човек загуби едно сетиво, развива изключително силно друго, за да компенсира. Тя е и председател на Териториалната организация на глухите в Добрич и казва, че единственото нещо, което й помага да противодейства на чувството си за малоценност заради загубата на слух, е възможността й да помага на другите хора като нея.

Как обаче възприемат сега информацията, когато половината от лицата ни и то точно артикулационният ни апарат, е скрит зад маската. Петя Митева споделя, че в началото, може би защото страхът и паниката не са били толкова силни, хората са се съгласявали да махнат за минута-две маските си, за да бъдат разбрани. Днес обаче ситуацията е променена, а със забраната за носене на прозрачните шлемове, глухите хора съвсем са загубили способността си да общуват.

Петя Митева споделя, че все по-рядко получава разбиране от възрастни хора, а при тях вече няма какво да се направи, времето им за възпитание и приемане на различните хора отдавна е отминало. Надеждата й е в децата, в старанието на училищата да запознават учениците с различни групи от хора с увреждания и как могат да им бъдат полезни, както и в родителите, които трябва да разговарят на тази тема с децата си у дома.

Разбира се, че не е невъзможно, но дали и онези, от които зависи да се помисли за хората със специални нужди в условията на пандемия не е безвъзвратно отминало времето за възпитание в разбиране на различните сред нас.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Десислав Тасков: Каузата ми е варненското здавеопазване

Варна да защити здравеопазването си е каузата на д-р Десислав Тасков, който днес положи клетва като народен представител. Медикът ще постави проблема с областните и общински болници, които заради дефицит на кадри са принудени да закриват цели отделения, което ощетява пациентите. Той посочи, че отдавна в цялата страна няма равен достъп до адекватни здравни..

публикувано на 17.01.25 в 20:01

Във Варна разбиха поредната наркооранжерия

Във Варна при специализирана акция е разкрита поредна наркооранжерия. Задържан е 52-годишен мъж от Шумен, който се грижил за отглеждане на канабиса. Иззети са и 4,5 кг марихуана, съобщават от полицията. В специално обособено помещение в сграда в Западна промишлена зона на ул. " Уста Колю Фичето" са намерени 180 стръка растения от вида на конопа...

публикувано на 17.01.25 в 18:28

С онлайн платформа учителите във Варна ще предпазват учениците от наркотици

Започват обучения на преподаватели за работа с онлайн платформа, чрез която да дават насоки на ученици от V -до VII клас как да се предпазят от употреба на наркотици, информираха експерти от общинската дирекция „Превенции“.  Тя ще дава възможност за достъп както на преподавателите и учениците, така и на родителите. Чрез нея ползвателите ще имат..

публикувано на 17.01.25 в 17:05

Как малките общини се справят с нерегламентираните сметища?

Интерактивна карта показва нерегламентирани сметища в страната. Тя е изготвена с разпореждане на служебния ресорен министър Петър Димитров. На онлайн картата са отбелязани терените, замърсени с отпадъци. Информацията е подадена от регионалните инспекции по околната среда и водите. Карта показва нерегламентираните сметища у нас На картата в..

публикувано на 17.01.25 в 16:20

Транспортният министър прие оставките на шефовете на НКЖИ и "БДЖ-Товарни превози"

Новият вицепремиер и министър на транспорта Гроздан Карадажов е приел оставките на ръководителите на Националната компания "Железопътна инфраструктура" Стоян Стоянов и на БДЖ "Товарни превози" Християн Кръстев, предаде БНР.  Оставките бяха поискани от служебния министър Красимира Стоянова заради влаковата катастрофа в сряда, при която загинаха..

публикувано на 17.01.25 в 14:49

Първият курс за парамедици в Добрич беше открит днес

Първият курс за парамедици в Добрич беше открит днес. Той се провежда от местния филиал на бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Записани за обучение са 33 души, които ще добият знания в специалност „Оказване на първа помощ и асистиране в спешни отделения, транспортиране на пострадали и болни хора“. Във филиала на медицинския университет..

публикувано на 17.01.25 в 14:04

Полицията в Добрич предупреждава за нови опити за телефонни измами

За пореден опит за телефонни измами с непознат до момента сценарий предупреждават от Областната дирекция на МВР-Добрич. Този път става въпрос за измамници, които се представят за служители на Общината. Подобни случаи са регистрирани до момента на територията на София и Добрич. Изнесените данни от полицията показват, че телефонните измамници..

публикувано на 17.01.25 в 14:02