Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Микропластмасите са заплаха за Черно море

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Микропластмасите, малки фрагменти, повсеместни във водни басейни по целия свят, остават сериозна заплаха за Черно море, пише в. „Сабах”.

Група изследователи от университета „Реджеп Тайип Ердоган” в провинция Ризе установиха, че в морето има повече от 1 милион микропластмасови частици на квадратен километър. Изследванията им също така показват, че микропластмасите често се поглъщат от червен кефал, хамсия, паламуд и скумрия, споделящи морското местообитание.

Изследователите редовно вземат проби от морска вода и утайки в близост до крайбрежните райони, както и от устията на реки, вливащи се в морето, за да наблюдават въздействието на микропластмасите върху морската хранителна верига и да проследяват източника на малки фрагменти.

Юлген Айтан, който ръководи екипа от изследователи от факултета по морска биология, казва, че пластмасите - които се разграждат до микропластмасови частици в морето чрез физически, биологични и химични процеси - са особено застрашаващи за екосистемата.

„Броят им нараства всеки ден, а площта, която покриват, също се разширява.” Според него микропластмасите често се бъркатс планктона, тъй като и двете са с приблизително еднакъв размер, а понякога се смесват с планктона и така или иначе биват поглъщани от рибите, каза Айтан пред агенция Демильорен, предаде БГНЕС.

Тя посочи, че това е и заплаха за човешкото здраве. „Това всъщност е глобален проблем и изглежда няма (море) в света, пощадено от замърсяването с микропластмаси“, добави тя.

Миналата седмица „Грийнпийс“ предупреди за въздействието на пластмасовите отпадъци върху Черно море, което беше обвинено за смъртта на стотици животни. Стотици мъртви патици, чайки и делфини наскоро изплуваха на брега близо до руския курортен град Сочи на източния край на Черно море. Микропластмаса е открита в стомаха на мъртвите животни, заявиха от „Грийнпийс” в Москва през март, подчертавайки, че пластмасовите частици сега са най-големият проблем сред замърсителите в Черно море. Руските власти, от друга страна, са идентифицирали паразитите в телата на животните като причина за смъртта, заявявайки, че са предизвикали различни заболявания. "Няма опасност за околната среда", заяви природозащитната агенция Росприроднадзор.

Според "Грийнпийс" около 108 килограма отпадъци са събрани по време на акция за почистване на бреговете на Черно море миналата година, 94% от които са пластмасови.

Айтан каза, че при проучването си дори са открили микропластмаси в малките организми, наречени зоопланктони.

„Черно море е незащитено срещу микропластмасите. Това е дренажна зона не само за шест крайбрежни страни, но и за 22 други. Повече пластмаси навлизат в морето поради редица фактори, от незаконно изхвърляне до неправилно управление на отпадъците “, добави тя.

Продължаващата пандемия на коронавирус влошава ситуацията, каза Айтан, посочвайки новите материали, които се присъединяват към изхвърлените или намерени в морето боклуци - от защитни маски и ръкавици до пластмасови опаковки на пакети, изпратени от компании за електронна търговия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненка търси общ език с растенията

Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..

публикувано на 28.05.25 в 16:39

С детска книжка събират средства за декори и костюми на театър "Феникс Джуниър"

Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка  „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...

обновено на 28.05.25 в 16:11

Парад на улични артисти и огнедишащ дракон за 1 юни във Варна

Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..

публикувано на 28.05.25 в 14:51

"Дари кръв - вземи билет" за Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми

Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на  Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми.  21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..

публикувано на 28.05.25 в 14:31

За 1 юни в центъра на Варна деца ще разхождат кучетата от приюта в Каменар

Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..

публикувано на 28.05.25 в 09:15

На 5 юни раздават награди за най-хубава градинка

Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов.  Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..

публикувано на 27.05.25 в 17:32
Теодосий Теодосиев

Изкуственият интелект - само в краен случай

Преди повече от 100 години  Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава.  С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..

публикувано на 27.05.25 в 16:44