Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОТЛИЧЕН 6 на 15 април: Университетите включват все повече студенти и докторанти в научни проекти и форуми

2
ИУ-Варна
Снимка: ИУ-Варна

В предаването гостуват преподаватели и студенти от Икономически университет - Варна, където в навечерието на Седмицата на правото бяха проведени поредица от уебинари на тема "Правен режим на електронните документи" за преподаватели, служители от администрацията на университета и студенти и докторанти. Лектори в семинара бяха утвърдени специалисти в областта – проф. Георги Димитров и  адв. д-р Гергана Върбанов – и двамата с богата практика в съдебната система в България и с научноизследователски опит у нас и в Европа. За реализирането на уебинарите съществен принос имат и преподавателите от катедра "Правни науки" в ИУ-Варна - доц. Андрияна Андреева, доц. Галина Йолова и гл. ас. Диана Димитрова.

доц. А. Андреева и доц. Д.Серафимова от ИУ-Варна

Уебинарите са част от дейностите по проект №КП-06-Н-45/1 „Дигитализация и дигитални компетентности – тенденции и иновативни практики във висшето образование и пазара на труда“, финансиран от Фонд научни изследвания и реализиран в партньорство от три български висши училища: Икономически университет - Варна, Стопанска академия "Д. Ценов" - Свищов и Национален военен университет "В. Левски" - Велико Търново. Една от целите на проекта е чрез участието на експерти да се повишат дигиталните компетентности на заетите лица в сферата на висшето образование, освен това да се изследват възможностите, заложени в редица европейски политики, акцентиращи върху нарастване на цифровата грамотност и връзката й с трудовите права на заетите лица.

ИУ-Варна

Колко широко е полето на електронните документи, познаваме ли ги, доверяваме ли се на електронните формуляри, подписи и сертификати, готови ли студентите от специалност "Публична администрация" да им дадат предимство, когато постъпят на работа, и има ли вече добра практика в държавната и общинската администрация - това са част от въпросите, на които отговориха за Радио Варна доц. д-р Десислава Серафимова от катедра "Управление и администрация" в ИУ-Варна и нейните студенти от специалност "Публична администрация", 4 курс, ОКС "бакалавър", Петя Страшимирова и Иван Димитров. И на двамата им предстои защита на дипломна работа, разработките им са в областта на управлението на средното образование и споделиха интересни хипотези и резултати от проучванията, които правят в момента.

Петя Страшимирова и Иван Димитров, 4 курс

Избрано от предаването можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58