Тази събота, малко след 9 часа екипът на Радио Варна ще ви поведе на НА СЕЛО. Днес ще пътешестваме на северозапад във Варненска област, към община Вълчи дол и ще спрем в село Искър. Екипът ни е в състав: Добо Мързов - звукорежисьор, Румен Сарандев - форорепортер и Мариела Димитрова.
Защо едно село в Североизточна България носи името на река Искър? Историята на селото, както и на името му са любопитни. Селото се е образувало по времето, когато България е под турско робство. Според преданията оттам минавал търговски път, от Добруджа за Истанбул, първоначално е било с изцяло турско население. До 1934 селото носи названието Ак-коюн („Бяла овца“). Котленските заселници искат то да се именува Великово – на името на първият дошъл заселник българин в селото Велико Дачев от Котел, който започва като овчар на животните на един от заможните турци. Идват и заселници от долината на река Искър, които сами се наричали искърци и станали повече на брой. И въпреки, че селото носи име на пълноводна река, днес реката и някои от изворите в селото са пресъхнали...
Още от историята ни разказа днешният кметски наместник Антония Костадинова, която е от рода на Велико Дачев. След три години като читалищен секретар и библиотекар Антония Костадинова става кметски наместник на Искър. Тя е само на 22 години, все още довършва висшето си образование, но в нея местните хора, повечето пенсионери, виждат надежда за добро бъдеще на селото. За това как живеят днес 50-ната искърци, какъв е местния поминък и за градежа на църквата "Рождество на Пресвета Богородица" от местни хора разказа още Антония Костадинова. А за първия библиотекар на селото Рафаил Великов разказва Петя Маркова, която освен че е негова внучка в момента се грижи и за читалищната библиотека.
Както всяко техническо достижение и кинематографът отдавна е изместен от телевизията, платформите в интернет и мултимедията в киносалоните. Но гледането на филми остава любимо развлечение за мнозина и днес. Имало е времена обаче, когато киното е отивало при хората. Пътуващото кино у нас е в разцвета си от края на 40-те до 70-те години на 20-ти век. Във времето, когато пристигналото кино е ставало събитие, ни връща дългогодишният киномеханик Стоян Георгиев-Кежо. Днес той е на 97 г. и освен, че е най-възрастният жител в село Искър все още с ентусиазъм разказва забележителни истории от пътуванията с кинематографа в каруцата.
Песента и днес, както някога по седенките продължава да събира жените в селото. Всяка сряда, в читалището. Пандемията прекъсва за дълго срещите им, но ние успяваме да се включим в първата им среща тази пролет. Както подобава, на масата има почерпка, всяка е донесла по нещо, а и повод има – една от тях е оженила сина си наскоро. Преди всичко малко от историята на местното читалище „Христо Ботев-1914” ни разказва неговият председател г-жа Кирилка Георгиева, а след това жените от певческата група импровизирано ще ни попоеят.
Отглеждането на животни, известно е, иска отдаване – работата около тях е от сутрин до вечер. В предаването „На село„ сега ще чуем от първо лице двама мъже как се справят със стадо от стотици овце – собственикът и наетият от него овчар. Атанас Ангелов е с овцете по цел ден. Колко дълга ще е пашата зависи от времето. Не винаги е бил овчар, но сега с овцете основен помощник му е... малко огледало. Най-хубаво е, когато овцете се прибират със закръглени като гайда – значи добре са били гледани през деня, казва стопанинът на овцете, които Атанас води на паша. Димитър Димитров е млад човек, със съпругата си и двете им малки деца са едни от най-младите жители в с.Искър.
В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..
Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..
Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..
Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..
За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..
13 февруари e датата на бойкота в България на пазаруването от големи търговски вериги срещу високите цени на хранителните продукти. Инициативата е част от проведените вече подобни акции, заради цените в няколко страни от Западните Балкани. Тя започна в края на януари от Хърватия. В Румъния също е насрочена подобна акция. Инициативата е на няколко..
На 10 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю със Sonny Sandoval (P.O.D.). Разговор с Никола Колев и Костадин Мутафчиев за ФАЛШИВИ ГЕРОИ и за новия сингъл на групата "Паника". В "Мазето на Вакашински" – гости на Ясен Вакашински са Валери Геров и Цветан Цветков - "Каската" от CIROZA. В предаването ще звучи музика на: THE..