„Не си сред райски кът селце – навред могили голи – но ний те любим от сърце и славим те Тополи”. С тези думи започва химна на село Тополи, изпълнен от колектива за автентичен фолклор на местното читалище „Св. Св. Кирил и Методий”. Именно в село Тополи ви отвеждаме в днешното издание на предаването „На село” по Радио Варна.
Винаги е хубаво на село. Дори и то да е голямо по площ и население, както е Тополи. Не е същото като в малките селца, но и това си има своите предимства. Направи ми впечатление колко оживено е селото. Животът тук кипи. За съжаление, както и кмета на селото Благовест Георгиев каза, в днешно време много хора свързват Тополи повече с гробищния парк. Селото обаче се гордее с изключително богата история и красива природа. То е разделено на две части - стара и нова. В новата част е дошло население от село Аспарухово или както е известно още Ченге, изселено заради строежа на язовир "Цонево". В старата част са кореняците. Двете части на селото са разделени от дере, в което растат огромните тополи, дали и сегашното му име. Има и две чешми с лековита вода. Това обаче не са единствените забележителности, които могат да се видят в село Тополи.
Първата спирка от обиколката ни с фоторепортера Румен Сарандев е местното читалище „Св. Св. Кирил и Методий”, където ни посрещна кметът Благовест Георгиев. Той ни разказа за историята и развитието на селото през годините. Правят впечатление любовта и вълнението, с които той говори за своето родно село.
Мястото, в което може човек да се запознае отблизо с историята, културата и традициите на селото е читалище „Св. Св. Кирил и Методий”.
Постройката се състои от два етажа. На първия са разположени главната сцена със салона и още пет по-малки стаи. На втория етаж се помещава библиотеката и уникалната етнографска музейна сбирка.Тя е микс от два различни български етнографски елемента- Тракийският и Ченгенският. Всички предмети в музейната сбирка са дарени от жители на село Тополи, през годините. Тук могат да се видят снимките на именити българи, чийто живот е свързан със селото. Сред тях е Стоян Буйнов, революционер от Инджекьой, както е старото име на Тополи. Запазена е значителна част от личната кореспонденция между Буйнов и Георги Раковски. Любопитен факт е, че в продължение на две години в селото живее и Захари Стоянов. Той е бил пастир. Има и снимка на последната останала възрожденска къща от 19 век. Вместо да бъде превърната в музей, собствениците решават да я съборят и да постоят нова.
В двора на читалището има открита сцена, където през лятото се изнасят концерти.Още с влизането в читалището се усеща духът на историята. На входа виждам и огромни табла с купите, грамотите и медалите, свидетелстващи за успехите на самодейците през годините, както на родната, така и на международната сцена. За дейността, за историята на читалището и за празниците, ни разказа секретарят Величка Иванова.
След срещата ни с кмета на село Тополи и читалищния секретар, оставаме още малко в местното читалище, където както разбрахме се намира и библиотеката. Главен библиотекар е Румяна Никова.
След хубавата ни среща в читалището, с фоторепортера Румен Сарандев се разходихме из централната част на селото. Направи ми впечатление, колко е чисто и поддържано. И е добре уредено, както казват местните жители. От кмета разбрахме, че има две църкви и един параклис, който се намира точно до централния парк. Малко по-нагоре е и новопостроената руска църква „Света Екатерина Петербургска”. Отидохме и до стария храм, строен още през 30-те години на миналия век. За съжаление беше заключен и не успяхме да влезем.
Точно до храма има къща с красив двор, в която живее Георги Тилов. Човекът си работеше нещо по градината, но след като ни видя, се спря за да поговорим. Освен с него, разговарях и с още двама местни жители - Валентина Димитрова и Стоян Борисов.
През летните месеци, село Тополи привлича и туристи, не само от България, но и от цял свят. Това е благодарение на Етнографския исторически център, известен като Музеят на куклите, който се намира във високата част на селото. Той ни потапя в пъстрите и необятни дълбини на българския фолклор. Създаден е от г-жа Димка Андреева, начална учителка от селото. Кметът я беше предупредил, че ще я посетим и още докато паркирахме с колата, тя ни посрещна пред Музея с грейнала усмивка и покана за кафе. Преди 15 години тя превръща дома си в място, в което историята и традициите оживяват със стотиците малки и големи кукли.Те са облечени с национални носии от различните краища на България, лично ушити от нея. След топлото посрещане, тя ни показа една от най-атрактивните кукли в музея – кукерът бай Благой. Главата му е измайсторена от череп на елен. Облечен е в носия от родното й село Аспарухово. Препасан е с чамове, чийто звън чухме с влизането. Г-жа Андреева ни разказа с трепет и вълнение как е създала музея и как се е развил той през годините. Разказа ни и за срещата си с японски туристи.
Света Варвара е християнска великомъченица, родена в края на 3 век и починала през 305 или 306 г. Паметта ѝ се почита както в православната църква, така и в католическата на 4 декември. В православието Света Варвара се смята за покровителка на починалите от внезапна смърт – които са нямали време да се покаят и причестят . В..
На 3 декември светът отбелязва Деня на хората с увреждания. Датата е избрана през 1992 година от Генералната асамблея на ООН. Това е денят за подкрепа на достойнството, правата и добруването на хората с увреждания и за тяхното пълноправно участие в обществения живот. По случай Международния ден на хората с увреждания Община Варна..
Перголите са едни от най-добрите решения за екстериора, към които се обръщат все повече хора. Те са практични решения за дома, както и за търговски обекти и заведения. С тях могат лесно да се създадат нови пространства, които да донесат уют и красота, да допринесат за естетическия облик на сградата и да превърнат празното пространство в полезно място..
В навечерието на Рождество Христово енориите в храмовете „Св. Архангел Михаил“ и храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна обединяват усилията си в подготовката на пакети с хранителни продукти (около 250), които ще раздадат преди Рождество Христово на нуждаещите се, които посещават в събота енорийската кухня за бедни. Ще се събират само..
По повод 3 декември се осигуряват 2160 лева от бюджета на Община Балчик в помощ на 72-мата членове на общинската организация към Съюза на инвалидите в България (СИБ) клуб "Св. Марина“ - Балчик, във връзка с отбелязването на Световния ден на хората с увреждания. Снощи клубът организира първия си благотворителен концерт, с цел подпомагане лечението на..
За шестнадесета поредна година Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града провеждат различни инициативи с цел по-добра информираност на младите хора за рисковото сексуално..
На 3 декември светът отбелязва Деня на хората с увреждания. Датата е избрана през 1992 година от Генералната асамблея на ООН. Това е денят за подкрепа на достойнството, правата и добруването на хората с увреждания и за тяхното пълноправно участие в обществения живот. В световен мащаб над 1 милиард души от населението имат някаква форма на увреждане. В..