Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деница Христова: Няма жена, която да не е красива, облечена в носия!

| обновено на 24.06.21 в 15:38
3
Деница Христова
Снимка: личен архив

За Еньовден Валерия Василева разговаря с Деница Христова - старши учител в начален етап в СУ "Св. Климент Охридски" - Варна. В своята работа с децата от първи до четвърти клас приема за своя мисия да им даде знание и любов към народните ни традиции и музикалния фолклор чрез собственото им преживяване. "Много често говоря на децата, че не се знае дали ще останат в България, когато пораснат, но където и да отидат трябва да могат да разказват за природните ни забележителности, за историята ни, за народните обичаи и традиции. За традициите смятам, че мога много да им дам, но е достатъчно само да се изучават - трябва да се преживеят и почувстват." 

Още с постъпването си в училище "Климент Охридски" започва да събира деца, учители и родители в клуб "Хоротека". Народни танци играят с децата и всеки петък в училище. "Интересът ми към фолклора е закодиран от раждането ми. В рода ми - и от двете страни, всички пееха, танцуваха, баща ми беше дълги години читалищен деец, един от първите хореографи във Варна, самоук. Откакто се помня е тази любов към народната музика, танца, носиите, празниците, с него съм си дошла, може би както е с всяко нещо в човека, свързано с изкуството, с творчеството - или го има, или го няма." 

От 2012 година Деница Христова създава и традиция всеки юни заедно да празнуват Еньовден като пресъздават всички обичаи, свързани с празника на лятното слънцестоене. "Първите ни празници бяха в Парк-музея "Владислав Варненчик", а по-късно ги пренесохме при Вас - на прекрасната поляна пред Радио Варна." - споделя Деница Христова. - "За мен Еньовден е много специален празник, макар и до ден днешен да не мога да обясня какво ме привлича толкова много, но след двугодишно прекъсване животът ми даде някои знаци, че трябва да го подновя."

Моравата в Морската градина се оказа невероятен фон за красивите обичаи - минаването за здраве под венеца от билки, изпълнението на празничните песни, наричането на китките на младите момичета от Еньовата буля, гадаенето за годината, която ни очаква. Дори и през трудната 2020 година на пандемия успяхме да спазим обичая, макар и с малко участници и много ограничения, а Еньовата буля предрече, че ще преборим коварната болест, която промени целия свят. През 2021 година празникът ни ще е на 26 юни, събота, от 10.30 часа, отново през Радио Варна. Заповядайте и Вие! Да минем заедно под венеца от билки за здраве!


На въпроса какво е най-същественото в представата за човека в нашия фолклор отговаря без колебание: "Човекът в нашия фолклор има ценностна система. Точно на нея искам да науча децата през обичаите, танците, красивите носии. Тази ценностна система, ако трябва да съм честна, често се "бие" с всичко, което навлиза в живота ни в момента и съм имала моменти на разколебаване и почти съм се отказвала, но не мога, по-силно е от мен." 

Най-голямо удовлетворение и носят моментите, в които децата - вече запалени по фолклора, увличат своите родители, защото обратното - от родителите да тръгне интересът, се случвало все по трудно с всяко следващо поколение. Много майки, благодарение на децата си са отворили старите ракли и гардероби и са извадили бабините автентични носии, обличат ги и то далеч преди да започне масовото възраждане на интереса към носията, което наблюдаваме днес. "Носията пази - от болести, от зло, от лоша енергия. За мен няма жена, която да не е красива, облечена в носия - няма значение нито възрастта и, нито теглото и фигурата ти, тя се преобразява съвършено и добива едно невероятно излъчване. Децата също вярват, че носиите ги пазят и много се радвам, че тази година успяхме да им поръчаме прекрасни носии! Те ще ги облекат на Еньовден, а особено ме изненадаха по  време на дистанционното обучение моите четвъртокласници - един петък им предложих, който желае да се включи в разговор за народния бит, фолклорните области и какво мислите? Повечето застанаха пред камерите, облечени в носиите си и беше прекрасна среща!"

За празника Еньовден разказва с удоволствие и подробности за всеки задължителен елемент: "В някои краища го празнуват по три дни като кулминацията е на 24 юни. Вярва се, че в утрото на Еньовден Слънцето трепти по особен начин, "играе" във водоемите и им дава своята енергия, а те стават лечебни. Ранобудните, които тачат празника, стават рано, изкъпват се в реките и така отмиват всяка болест, пречистват се физически и духовно. Росата също е много целебна на тоя ден. Обединяват се силите на двете много мощни стихии - Слънцето и водата. Всек иможе и днес да изпълни този ритуал, защо не. Билките са следващият елемент - и тяхната сила е в апогея си на Еньовден - билкарите цяла година лекуват с еньовски билки, брани по изгрев. Еньовският венец се сплита от 77 билки и половина. Половинката е за тази незнайна болест, дето нито името и се знае, нито каква е. Може би и за ковид трябва да намерим тази половинчица-лек за болестта. Добре е и стопанката на дома да си набере билки и да си направи венец. Дори домът и да е модерен, може да си има едно кътче за българщината и за всичко, което вярва, че ще донесе хубаво в дома, здраве и благополучие за всички нейни близки."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изобилие" - празнична изложба живопис и пластика

По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..

публикувано на 25.11.24 в 08:20

Eicca Toppinen (APOCALYPTICA): Искаме хората да мислят

Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..

обновено на 24.11.24 в 09:45

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15