Във Великобритания бяха разкрити рекорден брой секции - 135, което даде възможност на българите от Острова по-лесно да дадат своя глас без да се редят на дълги опашки. В 56 от секците се гласуваше с машина, а в останалите 79 с хартиени бюлетини. Мария Спирова, която е пряко ангажирана с изборния процес в Оксфорд, разказва подробности за вота в Обединеното кралство.
Как протече изборният ден във Великобритания?
Избирателната активност беше висока – искам да изтъкна тук, че на предните избори Великобритания имаше само 35 секции – по закон не ни разрешиха повече. Сега, когато избирателният кодекс се промени, имаме 135 секции. И за да илюстрирам колко е висока активността, ще Ви кажа, че в Оксфорд имахме малко под хиляда избиратели миналите избори, когато върху нас се струпаха пет графства, а сега, когато хората могат да гласуват спокойно, и да се разпределят между повече секции, при нас гласуваха 430 души, което означава, че активността е увеличена, и всички, които са искали да гласуват, са успели този път. Наистина смятам, че българите зад граница бяха много активни на тези избори.
А как се справиха хората с машинното гласуване, защото в Турция видяхме абсурдния случай на човек, който опита да пъхне картата за гласуване не в машината, а в климатика.
Не знам за такива случаи. Специално в секцията в Оксфорд всички се справиха успешно. Всички се справиха добре и без особени смущения. Повечето хора нямаха опит с машините, но ги намериха лесни за употреба.
Прочетох в интернет за хора от албански произход с български лични карти, които са искали да гласуват във Великобритания. Не знам дали е стигнало до вас.
В крайна сметка, важен е не произходът на човека, а гражданството му, така че е напълно възможно да е имало хора с различен етнически произход. При нас имаше и хора с гръцки произход, доколкото можех да съдя по имената им. Знаете, България е разнородна държава и това се отразява и на нашата диаспора.
Бихме могли да кажем обаче в обобщение, че много по-спокойно и с по-висока избирателна активност е минало гласуването, може би благодарение на машините и на повечето секции?
Не, благодарение на това, че имахме 135 вместо 35 секции. Машините, разбира се, са добро нововъведение, но според мен от ключово значение е хората да не се трупат на възлови места, да имат възможност да гласуват близо до дома си. Искам обаче да изтъкна нещо – самият изборен ден беше по-добър от преди, но организацията на такова свръхколичество секции, подозирам не само във Великобритания, а и в Германия, силно натовари видимо всички институции – и ЦИК, и посолствата ни. Истината е, че огромна част от работата свършихме доброволци, които, не се колебая да кажа, навсякъде са на края на силите си. Това беше процес, в който бяхме оставени почти само на себе си, и ако бяхме хвърлили пешкира, нямаше да има избори. В този смисъл важното за парламента, който току-що създадохме с общи усилия, е бързо да се обедини около промяната на Изборния кодекс, така че навсякъде по света, включително и в България, българите да могат да гласуват цивилизовано и да имат възможност за дистанционно гласуване – на първо време поне пощенско.
Защото тези доброволци сега ги има, но на следващите избори може и да ги няма.
Да, на следващите избори ние не можем да задържим хората – да ги изсмукваме, да ги смачкваме, да ги побъркваме и после да се чудим защо на следващите избори не можем да се справим. Смятам, че е крайно време наистина да влезем в 21-ви век и да имаме възможност за дистанционно гласуване.
Цялото интервю на Валери Великов с Мария Спирова чуйте в звуковия файл:Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..