Във Великобритания бяха разкрити рекорден брой секции - 135, което даде възможност на българите от Острова по-лесно да дадат своя глас без да се редят на дълги опашки. В 56 от секците се гласуваше с машина, а в останалите 79 с хартиени бюлетини. Мария Спирова, която е пряко ангажирана с изборния процес в Оксфорд, разказва подробности за вота в Обединеното кралство.
Как протече изборният ден във Великобритания?
Избирателната активност беше висока – искам да изтъкна тук, че на предните избори Великобритания имаше само 35 секции – по закон не ни разрешиха повече. Сега, когато избирателният кодекс се промени, имаме 135 секции. И за да илюстрирам колко е висока активността, ще Ви кажа, че в Оксфорд имахме малко под хиляда избиратели миналите избори, когато върху нас се струпаха пет графства, а сега, когато хората могат да гласуват спокойно, и да се разпределят между повече секции, при нас гласуваха 430 души, което означава, че активността е увеличена, и всички, които са искали да гласуват, са успели този път. Наистина смятам, че българите зад граница бяха много активни на тези избори.
А как се справиха хората с машинното гласуване, защото в Турция видяхме абсурдния случай на човек, който опита да пъхне картата за гласуване не в машината, а в климатика.
Не знам за такива случаи. Специално в секцията в Оксфорд всички се справиха успешно. Всички се справиха добре и без особени смущения. Повечето хора нямаха опит с машините, но ги намериха лесни за употреба.
Прочетох в интернет за хора от албански произход с български лични карти, които са искали да гласуват във Великобритания. Не знам дали е стигнало до вас.
В крайна сметка, важен е не произходът на човека, а гражданството му, така че е напълно възможно да е имало хора с различен етнически произход. При нас имаше и хора с гръцки произход, доколкото можех да съдя по имената им. Знаете, България е разнородна държава и това се отразява и на нашата диаспора.
Бихме могли да кажем обаче в обобщение, че много по-спокойно и с по-висока избирателна активност е минало гласуването, може би благодарение на машините и на повечето секции?
Не, благодарение на това, че имахме 135 вместо 35 секции. Машините, разбира се, са добро нововъведение, но според мен от ключово значение е хората да не се трупат на възлови места, да имат възможност да гласуват близо до дома си. Искам обаче да изтъкна нещо – самият изборен ден беше по-добър от преди, но организацията на такова свръхколичество секции, подозирам не само във Великобритания, а и в Германия, силно натовари видимо всички институции – и ЦИК, и посолствата ни. Истината е, че огромна част от работата свършихме доброволци, които, не се колебая да кажа, навсякъде са на края на силите си. Това беше процес, в който бяхме оставени почти само на себе си, и ако бяхме хвърлили пешкира, нямаше да има избори. В този смисъл важното за парламента, който току-що създадохме с общи усилия, е бързо да се обедини около промяната на Изборния кодекс, така че навсякъде по света, включително и в България, българите да могат да гласуват цивилизовано и да имат възможност за дистанционно гласуване – на първо време поне пощенско.
Защото тези доброволци сега ги има, но на следващите избори може и да ги няма.
Да, на следващите избори ние не можем да задържим хората – да ги изсмукваме, да ги смачкваме, да ги побъркваме и после да се чудим защо на следващите избори не можем да се справим. Смятам, че е крайно време наистина да влезем в 21-ви век и да имаме възможност за дистанционно гласуване.
Цялото интервю на Валери Великов с Мария Спирова чуйте в звуковия файл:Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..
Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..