Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Иво Величков: Има ли проблем, има и решение

Иво Величков
Снимка: личен архив

Иво Величков е психотерапевт с повече от 20-годишен опит в областта, автор на „Тайните на хипнозата“, многократно издавана у нас и в чужбина. Председател e на Българска Асоциация по Хипноза. Завършил е философия в СУ "Св. Кл. Охридски", психология в НБУ и клинична хипноза в London College of Clinical Hypnosis, Великобритания.

Да поговорим за пресечната точка на философията, нейното "дете" - психологията, и психотерапията...

Самата психотерапия е много широко понятие, тъй като се състои от безброй методики, техники, школи. Някои от тях са противоположни едни на други, някои са класически, други по-алтернативни или модерни и актуални. Много широко поле и в една такава широка, безпределна сфера трябва да се заложат някакви универсални принципи, защото психотерапията не е точно наука, тя е мнение. Тя съществува от 100 години, за разлика от математиката, но когато става въпрос за психотерапия, в огромната си част е въпрос на мнение. Единственият критерии в тази област е как се чувства човекът. Психотерапията е приложна философия. Човек ако няма правилният възглед и отношение, няма как да разчита на разни методики, които просто ще му помогнат.

Има ли митовете в тази област?

Много митове има в тази област. Един мит е че винаги се търси причина-следствие, говори се за травми в подсъзнанието, в подсъзнанието няма травми, няма болка, там има само информация. Една ситуация сама по себе си не е травматична, травматично е отношението към ситуацията. За един случка може да бъде стимул и мотивация, за друг причина за депресия.

Друг мит е, че дълго време трябва да се лекува човекът – т.е. ако 20 години си носил един страх, то дълго време трябва да го лекуваш, а истината е, че психиката е фина, тя се наранява лесно и се оправя лесно, важното е как ще подходиш.

В какво избираме да вярваме и защо понякога "потъваме" толкова дълбоко, че губим всякакво желание и връзка с хората и света около нас?

В последните тридесетина години сме подложени на западния модел на мислене, които е един перфекционистичен модел. Цялото ни мислене и насочено към това да бъдем съвършени. Това създава очакванията на хората, че могат да живеят без проблеми, ако спазват определени рецепти. Здравата психика се нарича устойчивост на проблеми. Ние ще грешим, ще имаме загуби в живота си, важното е избегнем тези, които можем, и да преодолеем другите, които не можем да избегнем. Това което наблюдавам сега е крехка психика, младите хора не се устойчиви. Има много фактори, които влияят на това, те са резултат и от нашата неподготвеност, на нашето поколение, за справяне с технологичния бум, виртуалната реалност и т.н., които нямаше как да бъдат предвидени - Как ще променят поведението и проблематиката в младите хора?  Хората имаме склонност да търсим решението където ни се иска, а не там където е.

Ние имаме всякакви периоди, но основата, на която можем да продължим и да намерим решение е подходящата почва, т.е. философията, която имаме. Принципната философия на живота. В момента светът е обсебен от идеята за перфекционизма. В момента е наложено перфекционистично мислене, което е рецепта за нещастие. Ако не ти харесва някаква част от тялото ти го променяш, оперираш го, което ти създава усещане, че всяко нещо може да бъде оправено. Това перфекционистично мислене създава нереални очаквания. Друг фактор е улеснения достъп до всичко, мозъкът спестява енергия и не те учи на това, което е необходимо - да се справяш с нещата. Защо да се учиш да готвиш, когато можеш да си поръчаш? - Това е един от факторите да става крехък човекът. Устойчивост на проблемите, справяне с проблеми се нарича здраве.

Защо тогава не работи и противоположното на апатията поведение, когато почти маниакално да се стремим да имаме нещо или някого на всяка цена, каквото и да ни струва? 
Съзнанието и подсъзнанието имат различен потенциал. Всяко нещо на всяка цена е много опасно. Това също е нюанс на западния модел -  "Стегни се, за да успееш!". Отпусни се, за да успееш, е по-правилното, за да можеш да следваш тенденциите, за да можеш да бъдеш гъвкав в мисленето си, да бъдеш приспособим към нещата. Интелигентността е приспособимост, не е твърдост. Има и нещо друго - мозъкът не различава преживяванията онлайн от реалното преживяване. За съжаление виртуалната реалност е по-богата и по-голяма от реалността. И когато тези деца, израснали с технологиите,  влязат в реалността и трябва да имат реални взаимоотношения, преживявания, реалността не може да достигне тези нива, които те вече са преживяли виртуално. Сблъскват се с една недостатъчна реалност, т.е. те получават по-малкото...


Каква е прогнозата Ви за бъдещето?

В тези времена, когато информацията залива знанието - защото информацията не е знание, а мъдростта изчезна някъде, много е важно човек правилно да се ориентира в този хаос от информация. Смятам, че е важно най-висшите ешелони на науката - развитието на изкуствения интелект, на нанотехнологиите, на невронанотехнологиите, трябва да бъде много внимателно наблюдавано, за да може да има някакво предвиждане, прогноза накъде върви развитието и светът накъде върви. Според много учени не е далече т.нар. singularity day - денят, в който изкуственият интелект ще надмине човешкия и ще започне да взима самостоятелни решения, а нанотехнологиите ща надминат нашите биологични способности. От този ден една технология ще започне експоненциално да развива друга. Това означава, че в един ден може да има хиляди и милиони открития - все едно в Средновековието в един и същи ден на всички по света да бъде дадено използваемо електричество! Това може да има и положителен ефект - в един ден да бъде открита частица, която трайно да унищожава всички видове рак, но може да има и друг ефект - никой не знае...

Повече от интервюто на Валерия Василева с Иво Величков можете да чуете в прикачените файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 02.04.25 в 08:10
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20