Иво Величков е психотерапевт с повече от 20-годишен опит в областта, автор на „Тайните на хипнозата“, многократно издавана у нас и в чужбина. Председател e на Българска Асоциация по Хипноза. Завършил е философия в СУ "Св. Кл. Охридски", психология в НБУ и клинична хипноза в London College of Clinical Hypnosis, Великобритания.
Да поговорим за пресечната точка на философията, нейното "дете" - психологията, и психотерапията...
Има ли митовете в тази област?
Много митове има в тази област. Един мит е че винаги се търси причина-следствие, говори се за травми в подсъзнанието, в подсъзнанието няма травми, няма болка, там има само информация. Една ситуация сама по себе си не е травматична, травматично е отношението към ситуацията. За един случка може да бъде стимул и мотивация, за друг причина за депресия.
Друг мит е, че дълго време трябва да се лекува човекът – т.е. ако 20 години си носил един страх, то дълго време трябва да го лекуваш, а истината е, че психиката е фина, тя се наранява лесно и се оправя лесно, важното е как ще подходиш.
В какво избираме да вярваме и защо понякога "потъваме" толкова дълбоко, че губим всякакво желание и връзка с хората и света около нас?
В последните тридесетина години сме подложени на западния модел на мислене, които е един перфекционистичен модел. Цялото ни мислене и насочено към това да бъдем съвършени. Това създава очакванията на хората, че могат да живеят без проблеми, ако спазват определени рецепти. Здравата психика се нарича устойчивост на проблеми. Ние ще грешим, ще имаме загуби в живота си, важното е избегнем тези, които можем, и да преодолеем другите, които не можем да избегнем. Това което наблюдавам сега е крехка психика, младите хора не се устойчиви. Има много фактори, които влияят на това, те са резултат и от нашата неподготвеност, на нашето поколение, за справяне с технологичния бум, виртуалната реалност и т.н., които нямаше как да бъдат предвидени - Как ще променят поведението и проблематиката в младите хора? Хората имаме склонност да търсим решението където ни се иска, а не там където е.
Ние имаме всякакви периоди, но основата, на която можем да продължим и да намерим решение е подходящата почва, т.е. философията, която имаме. Принципната философия на живота. В момента светът е обсебен от идеята за перфекционизма. В момента е наложено перфекционистично мислене, което е рецепта за нещастие. Ако не ти харесва някаква част от тялото ти го променяш, оперираш го, което ти създава усещане, че всяко нещо може да бъде оправено. Това перфекционистично мислене създава нереални очаквания. Друг фактор е улеснения достъп до всичко, мозъкът спестява енергия и не те учи на това, което е необходимо - да се справяш с нещата. Защо да се учиш да готвиш, когато можеш да си поръчаш? - Това е един от факторите да става крехък човекът. Устойчивост на проблемите, справяне с проблеми се нарича здраве.
Каква е прогнозата Ви за бъдещето?
В тези времена, когато информацията залива знанието - защото информацията не е знание, а мъдростта изчезна някъде, много е важно човек правилно да се ориентира в този хаос от информация. Смятам, че е важно най-висшите ешелони на науката - развитието на изкуствения интелект, на нанотехнологиите, на невронанотехнологиите, трябва да бъде много внимателно наблюдавано, за да може да има някакво предвиждане, прогноза накъде върви развитието и светът накъде върви. Според много учени не е далече т.нар. singularity day - денят, в който изкуственият интелект ще надмине човешкия и ще започне да взима самостоятелни решения, а нанотехнологиите ща надминат нашите биологични способности. От този ден една технология ще започне експоненциално да развива друга. Това означава, че в един ден може да има хиляди и милиони открития - все едно в Средновековието в един и същи ден на всички по света да бъде дадено използваемо електричество! Това може да има и положителен ефект - в един ден да бъде открита частица, която трайно да унищожава всички видове рак, но може да има и друг ефект - никой не знае...
Повече от интервюто на Валерия Василева с Иво Величков можете да чуете в прикачените файлове.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..