Българските планини са привлекателни и за чужденците. Всяко лято стотици туристи идват в страната, за да изкачат най-високия връх на Балканите – Мусала. Или да посетят Рилските езера. Има и такива, които правят и преходи, продължаващи няколко дни. В следващия материал ще Ви срещнем с петима младежи от Чехия, които за първи път идват в България и се влюбват в Рила и Пирин.
Представете си, че се разхождате из Морската градина на Варна и срещу Вас изникват петима чужденци с раници и щеки. Те наистина изглеждат странно с оборудване за планината на фона на морето. Обаче петимата Чехи - Джоузеф, Ладя, Войта, Шимон и Мирка идват от Рила и Пирин.
"От края на прехода в Пирин, от Мелник, пътувахме за София, за няколко дни останахме там, за да разгледаме столицата, след което взехме нощния влак до Варна. За два дни ще се порадваме на морето и след това ще летим за Прага."
И петимата харесват планинските преходи, продължава с представянето Джоузеф, който е студент и учи за картограф.
"Били сме в Алпите, планините в Словакия, както и на други места в Европа. Искахме да опитаме нещо ново. Избрахме България. Харесваме страната ви."
Ладя, бъдещ архитект, взема думата и изяснява защо са избрали да направят преход точно в българските планини.
"Окрихме информацията за преходите в Рила и Пирин в Интернет. Повечето бяха източници от Чехия и два от английско говорящи страни. Но основно от чешки сайтове, защото другите нации не са чак толкова ентусиазирани по отношение на планинските преходи, както ние - чехите. Дори тук срещнахме много сънародници, които обикалят вашите планини."
Войта ще става географ. Впечатлен е от Рила и Пирин, както между другото и приятелите му. Преди да се спрат на България, са имали и други варианти за 14-дневната си почивка.
"Всичко започна, когато попаднахме в Чехия на една статия в Интернет страница посветена на преходите. Преди да решим да дойдем в България, избирахме от няколко варианта за почивката ни – Украйна, Карпатите или словенските Алпи. В края на краищата се спряхме на България, защото на снимките планините Ви изглеждат невероятно. Също така Пирин и Рила са толкова различни. Тук е страхотно.
Бъдещият IT – специалист Мирка го допълва.
"Прочетохме, че в България се намира най-високият връх на Балканите. Влюбихме се в планините. Най-вече в Пирин, скалите и възможностите за катерене. Качихме Мусала и Вихрен, Природата тук е невероятна."
Десет дни петимата приятели обикалят Рила и Пирин. Два дни остават в София и избират да се върнат в Прага от морето, разказва Джоузеф..
"Следвахме туристическите пътища. Основно международния маршрут Е4, който пресича Рила и Пирин. Няколко пъти нощувахме в хижи, но смятам, че повечето пъти спахме навън, на палатки. Нощувките в българските хижи са евтини, което беше много добре за нас. Качеството на услугите обаче е по-ниско от това в Алпите. На нас обаче ни харесва, защото има атмосфера.
Разделяме се със снимки за спомен, малко информация за маршрута Ком- Емине, за който чуваха за първи път и обещанието, че когато го направят, ще дойдат до Радио Варна, за да споделят впечатленията си. Така и така ще трябва да стигнат до морето.
На 29 април светът отбелязва Деня на танца - празник на движението, културата и емоцията. Танцът е универсален език, който преодолява бариерите между хората и свързва сърцата им чрез ритъм, танц и изразност. В България културата за танцовото изкуство не е толкова разпространена, но отношението към балета е добро. Това каза танцьорът и хореограф..
Ротари клуб Балчик успешно осъществи инициативата "Здраве на екрана", която включва дарение на интерактивни монитори за МБАЛ Балчик и медицинския център. Целта на инициативата е да предостави вдъхновяващо и образователно съдържание за пациентите на болницата чрез видеа, посветени на здравословния начин на живот, правилното хранене, физическата..
Историята на днешния ден е свързана с капитан Кук, кораба „Индевър“ и Австралия. Предлагам да пробваме със забавната версия. В стил „истории, които няма как да чуете в училище“. Годината е 1770-та. Мястото — някъде в Тихия океан. Корабът е „Индевър“, а времето вероятно следобедно, защото нашият герой, капитан Джеймс Кук -..
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..
За поредна година известната в цял свят двойка египетски лешояди се завърна в България в гнездото си близо до град Провадия. Семейството пернати е известно у нас и зад граница, защото е едно от малкото, което можем да наблюдаваме на живо в YouTube, благодарение на инсталираната в гнездото им камера. Сътрудници на Българското дружество за..
Община Варна поема ангажимент за подобряване на инфраструктурата за домашните любимци в града. Заместник-кметът Христо Рафайлов обяви, че в момента се подготвят нови обособени терени за разходка на кучета, които ще осигурят по-добри условия за стопаните на кучета и техните питомци. „Наистина има няколко кучешки градинки в града, но те са..
Тази събота – 3 май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Мисията на кампанията е да оцени..