Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петима чехи, влюбени в Рила и Пирин

Българските планини са привлекателни и за чужденците. Всяко лято стотици туристи идват в страната, за да изкачат най-високия връх на Балканите – Мусала. Или да посетят Рилските езера. Има и такива, които правят и преходи, продължаващи няколко дни. В следващия материал ще Ви срещнем с петима младежи от Чехия, които за първи път идват в България и се влюбват в Рила и Пирин.

Представете си, че се разхождате из Морската градина на Варна и срещу Вас изникват петима чужденци с раници и щеки. Те наистина изглеждат странно с оборудване за планината на фона на морето. Обаче петимата Чехи - Джоузеф, Ладя, Войта, Шимон и Мирка идват от Рила и Пирин.

"От края на прехода в Пирин, от Мелник, пътувахме за София, за няколко дни останахме там, за да разгледаме столицата, след което взехме нощния влак до Варна. За два дни ще се порадваме на морето и след това ще летим за Прага."

И петимата харесват планинските преходи, продължава с представянето Джоузеф, който е студент и учи за картограф.

"Били сме в Алпите, планините в Словакия, както и на други места в Европа. Искахме да опитаме нещо ново. Избрахме България. Харесваме страната ви."

Ладя, бъдещ архитект, взема думата и изяснява защо са избрали да направят преход точно в българските планини.

"Окрихме информацията за преходите в Рила и Пирин в Интернет. Повечето бяха източници от Чехия и два от английско говорящи страни. Но основно от чешки сайтове, защото другите нации не са чак толкова ентусиазирани по отношение на планинските преходи, както ние - чехите. Дори тук срещнахме много сънародници, които обикалят вашите планини."

Войта ще става географ. Впечатлен е от Рила и Пирин, както между другото и приятелите му. Преди да се спрат на България, са имали и други варианти за 14-дневната си почивка.

"Всичко започна, когато попаднахме в Чехия на една статия в Интернет страница посветена на преходите. Преди да решим да дойдем в България, избирахме от няколко варианта за почивката ни – Украйна, Карпатите или словенските Алпи. В края на краищата се спряхме на България, защото на снимките планините Ви изглеждат невероятно. Също така Пирин и Рила са толкова различни. Тук е страхотно.

Бъдещият IT – специалист Мирка го допълва.

"Прочетохме, че в България се намира най-високият връх на Балканите. Влюбихме се в планините. Най-вече в Пирин, скалите и възможностите за катерене. Качихме Мусала и Вихрен, Природата тук е невероятна."

Десет дни петимата приятели обикалят Рила и Пирин. Два дни остават в София и избират да се върнат в Прага от морето, разказва Джоузеф..

"Следвахме туристическите пътища. Основно международния маршрут Е4, който пресича Рила и Пирин. Няколко пъти нощувахме в хижи, но смятам, че повечето пъти спахме навън, на палатки. Нощувките в българските хижи са евтини, което беше много добре за нас. Качеството на услугите обаче е по-ниско от това в Алпите. На нас обаче ни харесва, защото има атмосфера.

Разделяме се със снимки за спомен, малко информация за маршрута Ком- Емине, за който чуваха за първи път и обещанието, че когато го направят, ще дойдат до Радио Варна, за да споделят впечатленията си. Така и така ще трябва да стигнат до морето.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Демографски параметри и обезлюдяването на България

Под това заглавие излезе от печат поредният седми сборник от научни студии и статии на Центъра за демографски изследвания и обучение /ЦДИО/, посветен на съвременните тенденции в развитието на населението в България. Издаването му се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Култура” при Община Варна съгласно договор номер Д24001345 от..

публикувано на 06.11.24 в 08:00

Във Варна връчиха отличия на 18 млади учители

Кметът на Варна Благомир Коцев връчи общинското отличие за млад учител за мотивиран и добър старт в учителската професия за 2024 година. На специалната церемония в Община Варна бяха наградени 18 преподаватели от училища и детски градини в различни образователни направления и етапи на предучилищното и училищното образование. Всички носители получиха..

публикувано на 05.11.24 в 14:31

Съвети как да изберем газова уредба за колата

Трябва ви газова уредба, но не знаете как да изберете такава и какви са характеристиките, за които трябва да следите? Няма проблем, на помощ идват специалистите от Сигнус Газ, които ще ви дадат цялата необходима информация и ще споделят важни факти, които трябва да знаете. Тип на двигателя – защо е толкова важен? Едно от най-важните неща, които..

публикувано на 05.11.24 в 11:00
На международното летище

Като птиците: Българските туристи "отлитат" на юг в есенните месеци

С носталгия към лятото, в месеците, в които времето е вече хладно като септември, октомври и ноември, много българи решават да пътуват до по-топлите южни дестинации. Така, освен птиците, родните туристи също "отлитат" на юг през есента.  Сред най-предпочитаните дестинации са Турция, Гърция и Египет, каза за Радио Варна туроператорът..

публикувано на 05.11.24 в 09:37

Изложбата "Спомен за Кирил Аспарухов" откриват във Варна

Фотоизложба "Спомен за Кирил Аспарухов" представят днес във Варна. Експозицията ще бъде открита от 18 часа във Фестивалния и конгресен център, централно фоайе.  Шоуменът, поет и журналист, превърнал се в емблема на морската столица, си отиде на 18 декември 2022 г.  Днес той щеше да отбележи своя рожден ден.  Кирил Аспарухов: "А живота е сцена и тази..

публикувано на 05.11.24 в 08:40

Лесна работа: Какво оставяме на децата си?

Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах,..

публикувано на 04.11.24 в 16:16

Българка, живееща във Великобритания, съживява фолклора с книгите си

Галина Танева живее във Великобритания, тя е родом от село Устрем, което се намира на източния склон на Сакар планина. Танева е автор на поредицата от три романа „Нямата рече“, представя и сборник с разкази „Шепот от Сакар“.  Тя притежава и уникална колекция от старинни носии. По време на представяне на книгите си в Арт салона на Радио Варна, тя ще..

публикувано на 04.11.24 в 15:02