Българските планини са привлекателни и за чужденците. Всяко лято стотици туристи идват в страната, за да изкачат най-високия връх на Балканите – Мусала. Или да посетят Рилските езера. Има и такива, които правят и преходи, продължаващи няколко дни. В следващия материал ще Ви срещнем с петима младежи от Чехия, които за първи път идват в България и се влюбват в Рила и Пирин.
Представете си, че се разхождате из Морската градина на Варна и срещу Вас изникват петима чужденци с раници и щеки. Те наистина изглеждат странно с оборудване за планината на фона на морето. Обаче петимата Чехи - Джоузеф, Ладя, Войта, Шимон и Мирка идват от Рила и Пирин.
"От края на прехода в Пирин, от Мелник, пътувахме за София, за няколко дни останахме там, за да разгледаме столицата, след което взехме нощния влак до Варна. За два дни ще се порадваме на морето и след това ще летим за Прага."
И петимата харесват планинските преходи, продължава с представянето Джоузеф, който е студент и учи за картограф.
"Били сме в Алпите, планините в Словакия, както и на други места в Европа. Искахме да опитаме нещо ново. Избрахме България. Харесваме страната ви."
Ладя, бъдещ архитект, взема думата и изяснява защо са избрали да направят преход точно в българските планини.
"Окрихме информацията за преходите в Рила и Пирин в Интернет. Повечето бяха източници от Чехия и два от английско говорящи страни. Но основно от чешки сайтове, защото другите нации не са чак толкова ентусиазирани по отношение на планинските преходи, както ние - чехите. Дори тук срещнахме много сънародници, които обикалят вашите планини."
Войта ще става географ. Впечатлен е от Рила и Пирин, както между другото и приятелите му. Преди да се спрат на България, са имали и други варианти за 14-дневната си почивка.
"Всичко започна, когато попаднахме в Чехия на една статия в Интернет страница посветена на преходите. Преди да решим да дойдем в България, избирахме от няколко варианта за почивката ни – Украйна, Карпатите или словенските Алпи. В края на краищата се спряхме на България, защото на снимките планините Ви изглеждат невероятно. Също така Пирин и Рила са толкова различни. Тук е страхотно.
Бъдещият IT – специалист Мирка го допълва.
"Прочетохме, че в България се намира най-високият връх на Балканите. Влюбихме се в планините. Най-вече в Пирин, скалите и възможностите за катерене. Качихме Мусала и Вихрен, Природата тук е невероятна."
Десет дни петимата приятели обикалят Рила и Пирин. Два дни остават в София и избират да се върнат в Прага от морето, разказва Джоузеф..
"Следвахме туристическите пътища. Основно международния маршрут Е4, който пресича Рила и Пирин. Няколко пъти нощувахме в хижи, но смятам, че повечето пъти спахме навън, на палатки. Нощувките в българските хижи са евтини, което беше много добре за нас. Качеството на услугите обаче е по-ниско от това в Алпите. На нас обаче ни харесва, защото има атмосфера.
Разделяме се със снимки за спомен, малко информация за маршрута Ком- Емине, за който чуваха за първи път и обещанието, че когато го направят, ще дойдат до Радио Варна, за да споделят впечатленията си. Така и така ще трябва да стигнат до морето.
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..