Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде зимуват делфините?

Къде зимуват делфините? Отговорът на този въпрос се опитват да дадат от природозащитната организация „Зелени Балкани” с кампания за набиране на средства за закупуване на сателитен предавател, с който да бъде маркиран поне един представител на вида муткур.

Познат още като морска свиня, муткурът е един от трите вида делфини, които обитават Черно море. Това съобщи за Радио Варна  Димитър Попов от организацията и отговарят за опазването на китоподобните бозайници.

Цялата популация на този вид делфини в морето ни се измерва на около 90 хил. екземпляра от общо около 300 хил. делфини общо в Черно море. Данните са от първото и единствено по рода си самолетно обследване на китоподобните.

В същото време муткурът е вида делфин, който най-често се оплита в мрежите и приуловът му се измерва на около 20% (при световни показатели за 1.7 на сто). Да не забравяме и, че почти всяка година се натъкваме на гледки на изхвърлени на морския бряг делфини.

Сумата, която се търси е 7 хил. лв.

Целта на маркирането е да се проследят миграционните потоци на делфините. Къде зимуват? Колко време им отнема, за да стигнат? Има ли промяна в сезонната динамика на бозайниците в Черно море? Все въпроси, свързани с разпространението на черноморските делфини, които нямат все още отговор.

От трите вида делфини – обикновен делфин, афала и муткур, последният е избран, защото това е видът, който води доста скрит начин на живот. При муткурите, социално общуване е под вода, пояснява Попов.

Освен това морската свиня обичайно търси храната си в преддъната част на морето, а това означава, че доста по-трудно се забелязват със стандартните визуални методи на проучване.

Муткурите имат сложни сезонни миграции, за които не знаем почти нищо, защото те обхващат акваторията на цялото море. Проблемът се усложнява още повече от политическата и икономическа обстановка в региона, което прави организирането и провеждането на мащабни наблюдения в целия басейн на Черно море почти невъзможно. Това прави сателитното проследяване изключително подходящ метод за проучване на тези срамежливи и деликатни бозайници.

За маркирането ще се разчита на хванали се и оцелели муткури в някои от даляните край българското крайбрежие.

Обяснението е просто. В даляните (стационарни съоръжения за риболов) нерядко попадат делфини, привлечени от рибата в тях, които след това биват освобождавани от рибарите.

Самото поставяне на предавателя се прави на гръбния плавник на муткура. Чрез него ще могат да бъдат събирани данни за биологията на вида, локални придвижвания, сезонни миграции, места за зимуване и важни местообитания. Мястото за поставяне е подбрано така, че устройството да не създава неудобство на животното при плуване и хранене. 

На практика, това означава, че сателитният предавател трябва да е налице, за да можем да маркираме бозайника при първо повикване, казва Димитър Попов. От „Зелени Балкани” вече имат договорка със собствениците на няколко даляна.

Проследяването на морски бозайници (муткури) с помощта на сателитни предаватели е световно признат метод за проучването им.

До момента обаче, този метод никога не е прилаган в Черно море. Само опознавайки делфините можем да ги опазваме и да ги запазим от изчезване, категоричен е Димитър Попов.

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00