Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доцент Петър Шивачев: Вродените сърдечни малформации са лечими в световен мащаб

Доц. д-р Петър Шивачев, дм - специалист по педиатрия, детска кардиология и ревматология, МУ-Варна
Снимка: bglekari.bg

Доц. д-р Петър Шивачев, дм е специалист  педиатър, детски кардиолог и ревматолог. Роден е във Варна, възпитаник на МГ „Д-р Петър Берон” и Медицински университет – Варна. От 1987 година работи в Клиниката по детска кардиология към катедрата по педиатрия в МУ-Варна и УМБАЛ "Св. Марина", а от 2002 година е републикански консултант по педиатрия и детска кардиология. Основните му професионални и научни интереси са в областта на детската кардиология - вродени сърдечни малформации, ритъмни и проводни нарушения, кардиомиопатии, възпалителни заболявания на сърцето, и ревматология. ​Има над 170 публикации в български и чуждестранни списания, и участия в национални и международни конгреси, симпозиуми и конференции. Член на БЛС, Българска педиатрична асоциация, Дружество на кардиолозите в България, Асоциация на детските кардиолози, Българска  асоциация по ултразвук в медицината. Участва в клинични проучвания на лекарствени средства в областта на педиатрията и детската кардиология. Валерия Василева разговаря с доцент Шивачев за причините за сърдечните заболявания при децата, за профилактиката и за напредъка на медицината в лечението на вродените сърдечни малформации, както и за проблемите в работата на детските кардиолози.



Кой е водещият фактор за едно сърдечно заболяване? Генетичната предразположеност или по скоро средата - начинът на живот, особено в детска възраст?

Нещата не са еднопосочни, обект на нашето изследване най-често са вродените сърдечни малформации, пр икоито има известна наследственост, но тя не е висока, може да е по майчина или бащина линия. Голямо значение имат фактори на външната среда, особено когато се формира сърцето – това са вирусни инфекции, радиация, химически вредности, някои лекарства. Рискът се увеличава и при някои заболявания на майката - болести на съединителната тъкан, диабет и др. Репродуктивната бременност също е свързана с по-висок риск, по-напреднала възраст на майката също.

Наследствеността е по-голяма, когато вродените сърдечни малформации са в рамките на синдроми, примерно Синдром на Даун, но има и много други.

Важно е проследяването на бременността и извършването на  фетална ехокардиография като най-добрата възраст е между 18 и 22 гестационна седмица. На запад снеха тази граница дори до 14-16 гестационна седмица, но за по-тежки и груби аномалии и с добра техника и опит.

Нека припомним кога се формира сърцето?

Сравнително рано се формира, между 2 и 8 седмица, още през първия триместър на бременността.

В ситуацията, в която сме вече година и половина, наблюдавате ли някаква различна динамика?

В ситуацията на SARS CoV2 все още няма някакви наблюдения, които да са значими. Но засягането на децата след раждането се увеличава с различните подтиповете на вируса и с последващи заболявания като мултисистемен инфламаторен синдром при деца, който често е със сърдечно засягане.

Коя е най-добрата профилактика?

Най-добрата профилактика, освен избягване на известните вредности, за които вече говорихме, е проследяване на бременността и извършване на фетална ехокардиография. Особено при рискови бременности, в тази група влизат семейства, в които има вече вродени сърдечни малформации, майки с напреднала възраст или с посочените заболявания - системен лупус еритематозус, диабет и др.

Нещо оптимистично можем ли да кажем по отношение на вродените сърдечни заболявания?

Непрекъснато се развива и диагностиката и оперативното лечение. Практически в света всички вродени сърдечни малформации са лечими по някакъв начин. Това непрекъснато се усъвършенства. Мога да дам един пример за развитие на кардиохирургията с една от вродените сърдечни малформации - Тетралогия на Фало, която преди се оперираше на 3-4 годишна възраст, след това на годинка, после на шест месеца, сега вече някои форми могат да се оперират в периода на новороденото. В света вече се извършват пренатални и фетални интервенции. В България не се правят, това е свързано с центрове по фетална медицина, каквито у нас няма.

Каква е вашата професионална мечта?

Работя върху вродени сърдечни малформации, и т.н. критични вродени сърдечни малформации, които се изявяват рано, още в периода на новороденото и то с тежки симптоми – сърдечна недостатъчност, кардиогенен шок, манифестна цианоза и хипоксемия, изискват ранна диагноза и лечение в периода на новороденото. Имали сме дори на еднодневна възраст деца, които се транспортират до София за операция. Цялата оперативна и интервентна дейност е в Национална кардиологична болница.

Тук опираме и до един момент, който е много важен – транспорт на деца в такова критично състояние, надяваме се на по-добро решение на този проблем.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00