За музей на създателя на Морската градина във Варна Антон Новак все още само се говори. Това до момента не е станало. Действия са предприети. Трябваше през тази година къщата, в която той е живял със семейството си, която за известен период от време и Радио Варна ползваше като лентохранилище, да се превърне в негов музей. За да я предпазят от вандали преди няколко години, от общината поставиха метални заграждения. Правнукът на Антон Новак - Димитър, който е корабен инженер и обиколил света, не си спомня в друга страна отношението към културното наследство, както и към парковете и градините да е толкова занижено.
"Искрено се надявам да се случи. Бавно, но да се случи. Малко взехме да губим надежда. Сложиха едни огради и това беше. Тя в момента дори загрозява Морската градина, да не кажем, нали, че трябва да е някакъв символ."
Предстои основен ремонт и преустройство на къщата на Антон Новак. Тя се намира в създадената от него Морска градина. Идеята е да се превърне в посетителски и културно-исторически център. Това каза за Радио Варна Антония Йовчева, директор на дирекция „Култура и духовно развитие” в Община Варна. Къщата на Антон Новак трябваше да отвори врати като музей още през 2021 година. Това обаче ще стане на по-късен етап.
"Общинската администрация започна подготовката на необходимата техническа документация за реконструкция и основен ремонт на къщата. Беше направено обследване. Няма толкова тежки компрометиращи следи. Разбира се, вътре е влизано нерегламентирано. За това и къщата е обезопасена с метална ограда. Виждат се следите от вандалщини. Но това не са непоправими щети."
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..