Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Димитров: Всеки ден научавам по нещо от своите ученици

Учителят по Български език и литература вярва в иновативните подходи на преподаване

За Даниел Димитров да си учител е призвание. Тази есен, след 7-годишно прекъсване, той се завръща към своята професия и най-голяма страст. И открива, че средата в българското училище е променена. Към по-добро.

Даниел Димитров завършва Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” със специалност “Българска филология”. Любовта му към книгите се заражда от ранна детска възраст и именно тя е причината той да избере професията учител. Днес той преподава на 8 и 9 клас в Частна профилирана гимназия "Антоан дьо Сент-Екзюпери" във Варна.

Още като дете заобичах много книгите. И когато дойде времето да кандидатствам в университет, се насочих към няколко специалности, които бяха свързани с книгите, със словото - филология, философия и още някои хуманитарни науки. И така, по естествен път, стигнах до учителската професия.

А какво те накара да се върнеш в клас след 7-годишна пауза?

Преди известно време моята колежка Диляна Колева ми представи визията си за учителската професия в едно училище, което не познавах до тогава. Беше много емоционално и усещането, което тя ми предаде, е, че там нещата се случват както трябва - екипът е творчески, а учениците са мотивирани да правят нещата по различен и интересен начин. Всичко това ме накара да се замисля дали да не пробвам пак. Това, което преди години ми липсваше в училище, беше точно тази мотивация - от една страна, нежеланието на учениците да бъдат отговорни към себе си и натрупването на знания, а от друга - системата с нейната тромава администрация. Но вече съм убеден, че това ще остане зад гърба ни и учебният процес става все по-творчески и продуктивен.

Какви са днешните ученици?

Имах щастието да попадна на прекрасни ученици и се надявам ние като общество, а и аз като учител, да съумеем да им дадем тази среда, в която да развият своите способности и таланти, и дано това да се случи тук, в България. Всеки от учениците е отделна личност. Трябва да приемем това и да бъдем толерантни към темперамента и интересите на всеки от тях. Един се увлича по история, друг - по спорт, трети - по музиката. Не можем да очакваме и да изискваме от всеки едно и също. Най-хубавото е, че аз всеки ден научавам по нещо от тях. Всеки ден контактувам с много различни характери и това ме обогатява наистина много.

Завръщането ти в училище се случва в условията на дистанционно обучение. Какво е мнението ти за него?

Дистанционното обучение ще става все по-застъпена форма в процеса на преподаване - при това не само в извънредни ситуации. Всичко може да се научи онлайн. Според мен образованието на първо място трябва да е проблем на този, който иска да се образова. И изхождайки от тази гледна точка, нещата се подреждат както трябва. Когато това е така, не виждам никакъв проблем образованието да се случва в онлайн среда. Разбира се вариантът на живо си остава най-ефективен, просто от тук нататък двата метода ще съжителстват успоредно.

А доколко са важни иновациите в преподаването?

Изключително важни са. В моето училище непрекъснато се говори за нови методи, за проектно базирано обучение. Това е един интересен подход, при който на децата се поставя реален проблем, който трябва да решат, или реален резултат, до който трябва да достигнат. От там нататък разделянето на екипи и организацията вече е в ръцете на децата, в учебна среда, разбира се. Свободни са да потърсят съдействие от където сметнат за необходимо - учители, родители, приятели. Това ги поставя в една реална ситуация, на базата на която трябва да изготвят и да представят своя проект и решение, от които зависи и оценката им.

Цялото интервю на Даниел Димитров в предаването Улица “Събота” чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "Паметта за Васил Левски в нашия град" представиха във Варна

С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..

публикувано на 18.07.25 в 15:00

Деца доброволно почистиха градинката на Севастопол

Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..

публикувано на 18.07.25 в 13:40

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

обновено на 18.07.25 в 11:06

Ветровито време в петък

Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...

публикувано на 18.07.25 в 07:44

39 години УМБАЛ "Св. Марина", наградиха заслужили лекари, санитари и медицински сестри

39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна.  Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от  ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..

публикувано на 17.07.25 в 18:45

Световният ден на емоджитата: Как ни промениха?

Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..

публикувано на 17.07.25 в 11:55

С куче на път - полезни съвети за щастлива ваканция

В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..

публикувано на 17.07.25 в 08:10