Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тютюнопушенето - първата причина за рак на белия дроб

Доц. Николай Цонев

Ноември е международният месец за борба с рака на белия дроб. Кои симптоми издават заболяването, фактор ли е тютюнопушенето и кои са рисковите групи. На тези и още въпроси отговори потърсихме от доц. Николай Цонев - ръководител на направление „Онкология“ в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна.

Цялото интервю с него може да чуете в прикачения звуков файл:

Доц. Цонев, кои са най-характерните симптоми за заболяването - рак на белия дроб?
За съжаление всички онкологични заболявания, в това число и рака на белия дроб, в ранните стадии или нямат симптоми, или те са неспецифични. Все пак има някои симптоми, които в по-късните стадии са добре изразени. Такива са появата на хронична кашлица, изхрачването на кървави жилки, както и загубата на тегло. В някои случаи самите пушачи установяват промяна в така наречената тяхна тютюнджийска кашлица, в характера й, което е и алармиращ симптом.
Възрастта и начинът на живот определящ фактор ли са?
Несъмнено възрастта е фактор за развитието на рака на белия дроб. Най-висока честота има между шестата и седмата декада на живота. Докато факторите, които са свързани с начина на живот, естествено най-изразеният е тютюнопушенето. Това е факторът с най-голяма тежест в съвременния живот като при пушачите рискът е над 13% за развитие на рак на белия дроб. Съществуват естествено и други фактори - замърсяването на околната среда или на градската среда, също така професионалните вредности, запрашените среди, работа с азбест.
А кои симптоми не бива да подминаваме и подценяваме, и е важно да се консултираме със специалист навреме?
Всички симптоми, които пациентът сметне за нередни, са алармиращи и той е добре да се консултира поне с личния си лекар. Споменах водещите - промяната в характера на кашлицата, новопоявилата се хронична кашлица. Други симптоми са например рецидивиращите пневмонии в рамките на една година на едно и също място, които след антибиотично лечение се повлияват, но по-късно рецидивират на същото място. Това е друг симптом, който е важен.
Идват ли навреме пациентите или се открива заболяването в късен стадий в повечето случаи?
За съжаление за България над 70% от пациенти са открити в късен стадий, а това корелира и с общата им преживяност. От друга страна и затруднява лечението. Всъщност тези пациенти не могат да бъдат лекувани радикално, което означава, че мерките са единствено за подобряване на качеството на живота или удължаване на живота.
Можем ли да кажем кой от двата пола е по-засегнат?
При напреднала възраст доминира мъжкият пол, но за съжаление при младите пациенти е едно към едно - мъжки и женски пол.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Марков

Акад. Георги Марков: Целта на политиците е хората да се отвратят от тях и от политиката

Не бива в България да живеем и мислим краткосрочно. Политиците ни гледат един, два мандата напред, а не в перспектива. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна историкът акад. Георги Марков. Според него: „Дори сред политиците ни има едно дразнещо самодоволство. Те ни казват: „Нас ни оценяват високо в Европа, вие тук ни занимавате с..

публикувано на 24.05.25 в 12:38

Юлиян Петров: 24 май е символ на образованието, които ни обединява

Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..

публикувано на 24.05.25 в 09:36

Sami Hinkka (ENSIFERUM): Изкуственият интелект е играчка...

Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..

публикувано на 24.05.25 в 08:15

Емилиян Ялъмов, неговите лакърдии и... вечната любов към морето

Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита",  е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..

публикувано на 23.05.25 в 07:15

Виенският Моцартов оркестър с концерт на 31 май в София

Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..

публикувано на 22.05.25 в 07:30

Абитуриентът Николай Костадинов: Успехите са важни, но не бива да са самоцел

Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна"   в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..

публикувано на 21.05.25 в 15:00

Абитуриентката Невяна Пенкова: Винаги съм искала да бъда на сцена

С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе".  Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в  Националната академия за..

публикувано на 21.05.25 в 07:35