Нелко Йорданов - изпълнителен директор на МИРГ Шабла - Каварна - Балчик: На югедно до друго модерни съоръжения, а на север нямаме нищо. Искрено се надявам да дойде ред и на нашия регион и да се подобри инфраструктурата
Рибарската общност се надява на държавна политика в този сектор, досега необгрижван от политиците. "Не може да се намери и реализира държавна политика в този сектор. Всичко се прави на парче и е толкова разпиляно. Затова няма видими резултати" - смята Нелко Йорданов - изпълнителен директор на Местната инициативна рибарска група. МИРГ Шабла - Каварна - Балчик работи по проект за експлоатация и съхранение на нетрадиционни морски видове в Черно море, които в близко бъдеще ще представляват сериозен икономически интерес. През новия програмен период рибарите се надяват да бъдат изградени поне две съоръжения, на които могат да оперират плавателните съдове, които извършват риболовни дейности в първото полугодие на годината.
Господин Йорданов, три пъти гласувахме за правителство миналата година. Какво очаквате да се промени и да се случи в сектор Рибарство?
Нашата организация в десетгодишната си работа винаги при всяка една възможност и на всеки форум, където сме участвали, сме настоявали да се обърне по-сериозно внимание на инфраструктура - ние нямаме никакво друго съоръжение за хората, опериращи в сектора, освен пристанище Балчик. Винаги сме настоявали да се инвестира приоритетно в пристанището в Балчик, защото голяма част от риболовната флота в пролетния риболовен сезон оперира в нашия, северния район и това е изключително нужно съоръжение за обслужване на плавателните съдове. Благодарение на нашата организация успяхме да включим един текст в закона за морските пространства да се върне старото определение лодкостоянка, за да може то дабъде регистрирано и да се финансира. Имаме поне 12 лодкостоянки в трите общини и това ще даде възможност за подпомагане.
А през новия програмен период?
Очаквам да бъдат изградени поне две съоръжения, на които могат да оперират плавателните съдове, които извършват риболовни дейности в първото полугодие на годината. Това означава решение за инвестиции и модернизиране на пристанище Балчик - който и да е собственикът, защото в момента е едно държавно дружество, което освен да събира такси, които, съм неприятно изненадан, са увеличени, нищо не прави. Не е извършена инвестиция за един лев, а възможностите са огромни. За десет години съм се нагледал - то не беше Бургас, Поморие, Несебър, Созопол, Черноморец - на пет километра едно от друго модерни съоръжения, а на север нямаме нищо. Никой не обръща внимание на това. 6-7 години ние го искаме като организация, защото това ще даде по-благоприятни условия за този сектор. Искрено се надявам да дойде ред и на нашия регион - да се подобри инфраструктурата, за да може и ние да си свършим работата.
Много актуално в края на този и през следващия програмен период е екологичното равновесие и опазването на Черно море. Проблемите наистина са сериозни, при нас малко по не се виждат, на юг е по-видимо, но замърсяването е сериозно и е свързано с културата и отношението на хората към морето. На това нещо трябва да се обърне внимание и на образователните инициативи. Възпитаване на по-младото поколение на отношение и уважение към Черно море, това си пожелавам.
"Евронюз" излъчи миналата година документален филм за улова на рапани и морските изследвания в Черно море. Лентата показва от една страна улова на рапан от гледна точка на икономиката, а от друга страна е представена работата на Института по рибни ресурси във Варна на море. Как “Евронюз” достигна до вас, на територията на МИРГ Шабла - Каварна - Балчик?
Ние имахме проект за инвазивните видове, с идентификацията им в Черно море, основният от който е рапанът. Ние имаме представителство в Европейската комисия, Евронюз се свърза с него и институции в страната. Пожелаха да им бъде препоръчано място и общност, където да заснемат част от материалите. По-голямата преработка на този ресурс е в нашия район - Каварна и Варна; добивът по водолазен метод също е концентриран в нашия район; институтът, който се занимава с това, също е в нашия район; крайният продукт, като емблематични места, е в нашия район. Осигурихме екип за снимки под вода. Всичко беше на добра воля, без възнаграждение. Малка случайност и авторитет - това доведе “Еврюноз” на нашата територия. Благодаря на хората, които отделиха от времето си и плавателните си съдове.
Неотдавна бяхте на изложение в Италия, на МИРГ-ове. С какъв интересен и полезен опит се запознахте?
Ние имаме силна международна организация FARNET, звено, пряко подчинено на Европейската комисия, за подпомагане работата на МИРГ-овете. Тази организация работи много добре и подпомага логистично и с експерти всички колеги, които се интересуват. Поне два пъти в годината организира международни срещи на различна тематика. Заради пандемията през 2020 година не се проведе такава среща. Понеже изтича мандатът на тази организация, 2021 г. се използваедно национално мероприятие на колегите от МИРГ в Италия и с помощта на FARNET събитието стана международно, бяхме поканени и ние като организация. Там беше представен един много интересен български проект на колеги от МИРГ "Високи Западни Родопи", който беше свързан с идея на местно ловно-рибарско дружество за образователни програми сред подрастващи, превенция, възпитание и противодействие на бракониерството. Основните неща, които бяха представени от колеги, бяха свързани с подпомагане на проекти в сферата на морската аквакултура, типично за Средиземно море. Нашето присъствие там беше свързано с настояща наша работа - част от инвазивни морски видове, които не са традиционни за Черно море, но са навлезли вече като видово присъствие, превенцията с тях и с два типа мекотели - които в близкото бъдеще ще представляват сериозен икономически интерес. Умишлено не споменавам видовете, защото в момента се работи по изготвяне на програма за превенция и за съхраняване на ресурса, а не за безразборното му експлоатиране. Това ще бъде възможност за доход, ще има хора, ориентирани към работата с тези ресурси, но това е свързано и с желанието ни (ние сме в контакт с колеги от Италия и Испания, които имат опит и допуснати грешки в експлоатирането) да направим максимално добри законовите разпоредби за третирането с цел експлоатация, но и съхранение.
С посредничеството на МИРГ Шабла - Каварна - Балчик беше изградена обучителна база в Шабла,чрез която местният морски клуб "Портус Кариа" ще предава опит и знания на идните поколения. За морските хора на територията на групата се дава възможност да покоряват нови върхове в спортното майсторство и в морското дело. Започват безплатни обучения в четири направления - водач на кораб, техник по промишлен риболов и аквакултури, водолаз и водни спасители. Има ли интерес?
Чрез Община Шабла и Морският клуб се получи нещо много добро и полезно. Ентусиазмът и интересът към една част е много голяма, а към друга, за съжаление, занижени. Например обучението за спасители не можа да намери достатъчно популярност, а за един юноша това дава възможност веднага да се реализира в летния сезон и то за прилично възнаграждение. Много бързо прегаря желанието сред младите - записват се, отказват се. Капитанският курс върви, водолазният започва в края на януари, както и курсът за технолог за аквастопанство. Курсът за спасители ще бъде във Варна на басейн. Организатор на обученията със сертифицирани преподаватели и организации е морски клуб "Портус Кариа".
Чуйте интервюто на Албена Иванова с Нелко Йорданов в звуковия файл.Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..