Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки сам си преценя, защото всеки знае мене си

През 2021-ва първо бяха делата, а после думите

Снимка: Архив

Преценям, антиваксър и изчегъртване са най-употребяваните думи на 2021-ва. Това показа широко проучване, проведено на платформата за грамотност „Как се пише?“.

След тях с броени гласове разлика оспорваната битка за третото място загубиха ваксина и зелен сертификат. В челната десетка влизат още промяна, избори, бустерна доза, Харвард и чекмедже.

Журито, което отся 10-те най-популярни думи,  беше съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова – доктор по български език, доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт, Веселина Седларска – журналист и писател, Константин Вълков – програмен директор на „Дарик радио“, и Доротея Николова – учител по български език и литература и журналист.

С Веселина Седларска разговаря Светлана Вълкова:

Вече са ясни трите най-употребявани думи за 2021- ва година. Да се върнем обаче един етап назад. Вие бяхте в журито, което отся десетте думи, от които бяха избрани три. Как се случи това?

Доста хора си помислиха, че ние сме определяли думите, за които трябва да гласуват. Първо, в платформата "Как се пише" хората предлагаха думи на годината. От тези много думи бяха избрани 30. Ние членовете на журито получихме тези 30 думи, които бяха подредени по реда на избирането им и трябваше да отличим 10 от тях, които да предложим на хората за гласуване. Ние самите гласувахме и добавихме малко тежест към 10 думи и те се оказаха най-често избираните. Така че нямаше голямо противоречие между журито и публиката. Десетте думи бяха предложени и от тях се избраха три. Доста се чудехме дали думата да е една, както обикновено се случва, но годината беше с толкова много лица и събития! Решихме, че една дума не може да определи тази година и се спряхме на три.

Преценям, антиваксър и изчегъртване са победителите. За какво говори всяка една от тях?

Думата преценям беше обект на дълго обсъждане, защото тя не е в речника.

Но съществува в живота ни.

Тя съществува особено в социалната мрежа. Една част от хората я употребяват, защото си мислят, че това е книжовна дума, което говори за сриване на езиковата грамотност, а другата част започнаха да я повтарят с ирония, за да подиграват употребяващите я. А това много напомня на целия ни живот напоследък. Това са две групи, които се карат и надсмиват една над друга. Преценям е много показателна за живота ни през миналата година, защото ние не можем лесно да се обединяваме в голяма общност, която да застане зад една истина. Много често у нас всяка коза е за свой крак. Ние си позволихме да преценяме неща, за които нямаме никаква компетентност. Да кажем ваксините. Тази дума е много показателна за живота ни и въпреки че тя не е книжовна, аз очаквах, че тя ще е в тройката. Не очаквах да е на първо място с 42 процента, но така се получи. Аз мислех, че антиваксър ще е на първо място. Изчегъртване спечели третото място в битката с ваксина и зелен сертификат.

Т.е желанието за промяна не е толкова силно, колкото разделението...

Аз го тълкувам по друг начин. Ние гледаме с една дистанция към собствения си живот и проблеми. И негативното надделя, защото и трите думи са негативни. Но и нашият живот миналата година не беше много позитивен и обърнахме поговорката да звучи така: "По думите ще се познаем". Първо бяха делата, а после думите.

Смятате ли, че тези думи ще продължат да са важни и през тази година?

Не. Днес толкова бързо се случват нещата, че още сега може да се появи една нова дума, която може да ритне думата преценям и да завземе цялата социална мрежа и да започне за говори повече за нас, отколкото тази насмешка "Всеки сам си преценя", която аз продължих така: "Всеки сам си преценя, защото всеки знае мене си". Съвсем да стане ясно колко сме я закъсали с грамотността си!

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Веселина Седларска можете да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00