Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бабинден в село Здравец

Бабинден е популярен празник и до ден днешен. Но в наше време са се променили “героите” на този ден.

 Някога е бил празник в чест на бабите-акушерки, а днес – на медиците от родилните отделения.

Останал е само споменът за ония времена, когато до родилката е имало две жени – свекървата и най-важната „баба“ в селото, тази, която е израждала родилката.

Всяка година жените от село Здравец спазват традицията и отбелязват празника.


Подготовката започва още от ранни зори –  коли се кокошка, меси се кравай и питка, точи се баница, прави се сладка мента.

А най-важното е  обличането на  най-хубавата премяна, която се казва ,,бабинденската”.


По стар обичай Бабата подрежда софрата и с усмивка посреща младите майки, които са родили през годината.

Поема бебето от майката, връзва му червен конец на ръчичката против „уроки”, измива му очичките с прясна вода и помазва челцето с мед и масло и благославя: ,,Да расте живо и здраво, да стигне до стотната си година и по-нагоре”. Подскача три пъти и пак благославя: ,,Да е палаво и игриво”. Дарява детето с ризка и вързана в нея сребърна паричка. Младата майка и полива да се измие, бабата изпуска сапуна и отрива мокри ръце по полите на жената като благославя: ,,Както се плъзга сапуна, тъй лесно да се раждат децата!”. После взима кандилото, слага тамян и въглени и прикадява софрата и на всяка една майка под полата, като изрича: ,,Тая година, които са родили, догодина да повторят, пълните да се изпразнят, празните да се напълнят. Амин!”. Всяка майка дарява бабата със сребърна пара, престилка или къделя, а първескинята промушва кенарена риза и шарени чорапи през кравая с дупка.

 Бабата разчупва кравая и раздава на всяка къшей, по който гадае какво дете ще добие — крайче за момче и средица за момиче.


И така празникът завършва привечер, празник само за жени, на който мъжете не присъстват и не смеят да ги гневят, защото срещнат ли ги и не дадат пара, рискуват да си идат с пълни гащи с камъни.

  За общата трапеза на Бабинден се носят още баници, кокошки, наденици, сладкиши, ракия, вино... Веселбата е бурна, с пиперливи подхвърляния и закачки. На Бабинден ако празнуващите жени срещнат мъже на пътя, искат им пари. Ако мъжете откажат или нямат пари – жените им събличат дрехите и им се подиграват.

На Бабинден се играят хора и се пеят шеговити песни, свързани със сексуалния живот, зачатието и раждането.

На Бабинденската трапеза е весело, с наздравици, да се раждат повече деца, за здраве и дълголетие, с много музика, игри и песни.


Предаването за Бабинден в село Здравец може да чуете в прикачения звуков файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В „Гравитация нула“ на 29 ноември

В "Гравитация нула" на 29 ноември с Мартин Николов - "Ново начало за фонд" Култура"? - дискусионни панели - разговор с директора на дирекция "Култура и духовно развитие" в община Варна Светослава Георгиева и главния експерт Борис Касиков;  - Концерт на JP3 в Концертното студио на Радио Варна - представяне на албума "Beyond The Flesh" - говори..

публикувано на 29.11.24 в 13:30
Chart

#786 ТОП 20 (29.11-06.12.2024)

публикувано на 29.11.24 в 07:27

НОВИЯТ ДЕН на 29 ноември с Иван Барбов

„Тъкмо влизам в морето и ми звънна алармата“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Така е то, будилникът винаги е пръв помощник на събуждането и враг на наспиването. Макар че, в това студено време и студеното вече море, едно влизане там ще подейства доста събуждащо и ободряващо. Най-добре обаче си направете едно кафенце,..

публикувано на 29.11.24 в 06:46
Облачно море

НА СВЕТЛО в четвъртък, 28 ноември

Над 20 предложения са включени за разглеждане в дневния ред на заседанието на Общински съвет - Варна. Репортаж на Александър Йорданов; Вятърните генератори отново бяха на фокус на заседанието на Общински съвет в Балчик. Подробности в репортаж на Албена Иванова; Проблем на отводнителните съоръжения в района на трета буна на крайбрежната..

публикувано на 28.11.24 в 14:10
Археолозите Христо Попов и Марио Гавранович в студиото на Радио Варна

Перспективи пред Балканската археология

Тази есен  Регионален исторически музей - Варна беше домакин на четвъртата международна конференция на мрежата "Перспективи за Балканската археология".  За идеите и целите на тажи мрежа от учени от всички държави на Балканите и от цяла Европа разказват д-р Марио Гавранович - заместник-директор на Археологическия институт към Австрийската академия на..

публикувано на 28.11.24 в 12:43

НОВИЯТ ДЕН на 28 ноември с Мариела Димитрова

Деца бяха оставени да чакат среднощен автобус отвън на варненсата автогара, на път за международен певчески конкурс в Молдова. Без достъп до вътрешния салон и до санитарния възел. А автобусът закъснява с два часа. Това разказа за Радио Варна вокалният педагог Атанаска Липчева, създател и ръководител на Angel Voices . Обяснили им: „Автогарата..

публикувано на 28.11.24 в 06:07

НОВИЯТ ДЕН на 26 ноември с Иван Барбов

„Сутрин е полезно да се пие по една чаша кафе, а ако нямате с кого, може и две“, казал един мъдър човек. Най-добре обаче е да изпиете вашето сутрешно кафе в компанията на Радио Варна и „Новият ден“. Още преди изгрев слънце с добро утро ви приветстват Иван Барбов, звукорежисьорът Недялко Добрев и Емилия Николова, която ще ви държи в течение..

публикувано на 26.11.24 в 06:02