Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио Варна с две номинации за наградата "Сирак Скитник"

| обновено на 25.01.22 в 10:38
4
Снимка: Ани Петрова

На 25 януари отбелязваме Деня на Българското национално радио. На тази дата през 1935 година цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването у нас става държавна собственост. Ежегодно на този ден се връчват наградите „Сирак Скитник“ за изключителни постижения в радиожурналистиката и радиопроизводството през изтеклата година и за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Най-високият приз носи името на първия директор на БНР – писателят, критикът, художникът, общественикът Сирак Скитник /Панайот Христов/. Всеки от екипите на регионалните и национални програми на БНР издига своите номинации в три категории - „Индивидуална награда за радиожурналистика“, „Награда за радиопредаване, радиопроект, мултимедиен проект“ и в категория „Голямата награда „Сирак Скитник”.

Екипът на Радио Варна предлага индивидуалната награда за радиожурналистика на БНР „Сирак Скитник” за 2021 г. да бъде присъдена на екипа Мая Щърбанова - кореспондент на БНР в Добрич, и фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев.

Мая Щърбанова е кореспондент на Българското Национално Радио в Добрич, с когато от три години ежедневно работи и екипът на Радио Варна. Румен Сарандев е фоторепортерът и видеоператор на Радио Варна.

Екипната номинация на Мая Щърбанова и Румен Сарандев е за отразяването на 36-дневната сага със забилия се в скалите край Яйлата кораб „Вера Су“. Освен за радиоефира и сайта на националните програми, журналистите работиха и за регионалната - на Радио Варна, с допълнителни материали, важни и интересни тематични разработки и визуализации за аудиторията на Източна България.










Силата на Мая като репортер освен в новините, ярко прояви във включванията си на живо в програмата на Радио Варна – в публицистичното предаване „Позиция“, тематичното „Море и бряг“, в информационните блокове. Слушателите знаеха всичко, което се случва в мига, уловени бяха фактите, коментарите на експертите – институционални и НЕинституционални, емоцията на събитието. 

С кратката и ясна фраза, с точните въпроси, с прецизността в изказа на Мая Щърбанова, в комбинация със streaming включванията на Румен Сарнадев и фотогалериите в социалните профили на Радио Варна и в сайта на регионалната медия, и националните програми /всички предоставени и на дигиталната редакция на БНР/, слушателите, читателите и зрителите на БНР бяха „на живо“ на високите скали над авариралия кораб.

Мая Щърбанова и Румен Сарандев не само работиха, но и живяха на ветровития бряг край Каварна.

За предизвикателствата да бъдеш репортер 24 часа в денонощието разказват Мая Щърбанова и Румен Сарандев:


Предложението на екипа на Радио Варна е наградата “Сирак Скитник” в категория „Награда за радиопредаване, радиопроект, мултимедиен проект, музикален радиопроект“ за 2021 г. да бъде присъдена на предаването на Радио Варна “НА СЕЛО“.

„На село" е едночасово информационно предаване на БНР – Радио Варна, което разказва за живота в малките населени места на Варненска, Бургаска и Добричка област през 21 век. То се излъчва всяка събота от 09:00 до 10:00 часа на честотите на радиостанцията, може да се проследи и онлайн на адрес bnr.bg/varna или в нарочна рубрика в сайта на медията.

Въпреки противоепидемичните ограничения и свързаните с тях трудности при пътуванията извън града, през 2021 г. предаването НА СЕЛО на Радио Варна възстанови своето излъчване. Екипът му, който включва всички репортери и редактори на Радио Варна се срещна с живеещите в още близо 50-т села на Варненска и Добричка област.

В предаването репортерите на Радио Варна срещат аудиторията с хората, които не са избрали големия град за свое място; среща слушателите с новите „чуждоземни селяни“, избрали българското Черноморие и Добруджа за свой дом и с онези, които са се завърнали отново на село. Обект на репортерски интерес в това предаване са дисбалансите в обществото – да живееш в град или в село; да проследиш как националните политики НЕ се отразяват на живота в малките населени места; да разкажеш историите и проблемите на малцината, които успяват да „правят“ бизнес на село и да осигуряват заетост. В 60-те минути на предаването има запазено време още за регионална етнография, лични истории, местен бизнес, анкетни коментари по актуалните национални или международни теми, изпълнения на автентичен фолклор, туристически маршрути и представяне на забележителности.

Предаването „На село“ има огромна популярност сред аудиторията на БНР – Радио Варна. Често читателите на сайта и профилите на медията в социалните мрежи влизат помежду си в диалог кое село заслужава повече да бъде „разказано“. Изградена е връзка с радиослушателите, които сами предлагат следващи дестинации, събеседници и местни проблеми за решаване – от липсата на вода и пресъхнали кладенци до молби за протекция да се намери лекар или да се спасят бедстващи животни.

За почти четирите си ефирни години /излъчва се от 2018г./ репортерите на Радио Варна са били в над 120 населени места в Източна България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..

публикувано на 06.04.25 в 11:40

Чешката бира е на път да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО

Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул.  Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..

публикувано на 06.04.25 в 10:34

Проливен дъжд примесен с градушка се изля в центъра на Варна (ВИДЕО)

Проливен дъжд  се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..

публикувано на 05.04.25 в 14:34
Социална тревожност - снимката е илюстративна.

Проучване: 56% от използващите Тик Ток в Гърция са в депресия

“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“.  Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..

публикувано на 05.04.25 в 10:05

Учебни заведения от Варненска и Добричка област - сред училищата за пример на програмата "Заедно в час"

Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори.  Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..

публикувано на 04.04.25 в 10:26
Ани Пилибосян

4 април - Ден на психолога в България

Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април".  Професията   на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..

публикувано на 04.04.25 в 09:10