Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите, които вкараха AI, автономни машини и GPS заснимане в земеделието на няколко държави

Снимка: архив

Какво си представяте, когато чуете израза "прецизно земеделие"?

Не, не е точно замерване, макар и да има доста общо. Прецизното земеделие е все по-голяма и обхватна част от днешното модерно земеделие и много, ама наистина много далеч от представата на не малка част от българите, че земеделието у нас, като изключим големите арендатори и собственици на земи, е нещо малко по-напред от разказа на Елин Пелин за Белчо и Сивушка.

Накратко, прецизно земеделие е онова, в което към чистата земеделска работа, която повечето са чували, че "никога на свършва", се прибавят и неща като сателитни наблюдения и навигация, автономни метеостанции, безпилотни летателни апарати - а.к.а. дронове, роботи, математически модели за прогнозиране на валежи, климатични промени и пр.

Противно на очакванията, този набор от възможности - било то целият или частично, от който могат да се възползват земеделските производители става и все по-достъпен, казва Калоян Куманов от НИК, международна група от компании с над 20 години опит в прецизното земеделие.

Историята на компанията започва от Шумен, а в началото ѝ са двама братя, в началото по-големият Иво Куманов, а няколко години по-късно и брат му Калоян. С течение на времето създават платформа за обработка на сателитни снимки, появяват се дигитални почвени анализи, данни от локални сензори, метеостанции, автономни машини, изкуствен интелект. Навлизат с различни проекти с други страни, което им дава база за анализи за равнището на дигитализация в земеделието в различни страни. Останалото, както казват, е история.

Целия разговор с Калоян Куманов може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

5 октомври - Международен ден на учителя

На 5 октомври в България и още над 100 държави по света се отбелязва Деня на учителя. Идеята за празника идва от състоялата се през 1966 г. в Париж Специална междуправителствена конференция за статута на учителите, в резултат на която е подписан документът „Препоръки, касаещи статуса на учителя“. По повод годишнина от приемането на..

публикувано на 05.10.24 в 07:00

Фестивал на занаятите и изкуствата се провежда в Добрич

В рамките на три дни в Добрич се провежда петото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“. Организатор на събитието е Фондацията „Добруджа – история, традиции, култура“, в сътрудничество с Фондация „Добруджанска задруга“ и с финансовата подкрепа на Община Добрич. На фестивала се представят майстори, занаятчии и творци от цялата страна...

публикувано на 04.10.24 в 17:05

Срамежливата Марго - малкото леопардче в зоопарка във Варна, се показа на света (СНИМКИ)

Малкото леопардче Марго - най-новият обитател на Варненския зоопарк, което се роди през юли, придоби смелост и вече не се крие. Тя обаче се чувства по-сигурна, докато е около майка си Киара. Марго има и осиновители, които ще дават своя принос за отглеждането ѝ. Днес малкото диво коте направи своята първа изява пред медиите и влезе в обектива на Радио..

публикувано на 04.10.24 в 15:35

Събития и във Варна в Световната седмица на Космоса

Редица събития и интересни дейности ще се проведат със студенти и курсанти в Планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" в Световната седмица на Космоса. Ученици от няколко града също ще се включат в инициативите. Това каза доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във ВВМУ във Варна.  В дните, посветени на Космоса в цял..

публикувано на 04.10.24 в 10:18

Музиканти и занаятчии ще омаят жителите на квартал Галата през уикенда

На 5 и 6 октомври в читалище “Васил Левски” в квартал Галата ще се проведе първото издание на Омая Етно Фест.  Фестивалът ще представи на публиката специално подбрана програма от занаятчии и музиканти , а деца, младежи и възрастни ще се гмурнат в чудния свят на народното творчество. Публиката е поканена да свие ръкави и да извае..

публикувано на 04.10.24 в 09:54

Забраната за внос на слънчоглед срива производителите на олио у нас

По-малко от една трета от мощностите на преработвателите на слънчоглед у нас са натоварени. Това каза за Радио Варна Яни Янев – председател на Асоциацията на преработвателите. Причината е в липсата на суровина. Още повече, че тазгодишната реколта на слънчоглед е с около 50 на сто от нормалните за страната. Икономистът Димитър Събев:..

публикувано на 04.10.24 в 08:33

Над денонощие блокирани на летището - кой носи отговорност и как да потърсим правата си?

Преди няколко дни гръмна новината за над 80 българските туристи, които останаха блокирани повече от денонощие на летището на гръцкия остров Корфу. Технически проблем със самолета забавя полетът с няколко часа, после с още няколко и така повече от 30 часа, както пише в публикация в социалните мрежи един от чакащите българи, с който опитахме,..

публикувано на 04.10.24 в 08:26