Служителите на Регионалния исторически музей-Варна вече се включиха в символичния протест срещу предвиденото минимално увеличение на средствата в проекта за държавен бюджет. Специалистите заявявиха своята воля за протест срещу несправедливото разпределение на средствата за финансиране и подпомагане дейността на културните институции в България. Увеличението на средствата за националните и регионалните музеи и галерии спрямо миналата година е с 5%, а това за регионалните библиотеки е с 9.2%. С директора на РИМ-Варна Игор Лазаренко разговаря Светлана Вълкова.
Основният проблем е свързан с парите в бюджета, които се отделят за този сектор. Предлага се едно минимално увеличение. Какво бихте могли да направите с него?
Реално това увеличение с 5 процента покрива само увеличението на минималната работна заплата. Всичко останало не може да бъде покрито, защото тази сума покрива само неотложните разходи.
В момента има и друг сериозен проблем - разходите свързани с тока. Как се справяте с получената субсидия?
Ние с тока се справяме, но с газа сметката ни е покъртителна. Авансово за първите три месеца дължим 64 000 лева, а това е 4 пъти повече от разхода през миналата година. А пък токът ни е около 10-11 000 лева.
Какво още е нужно да се развива един музей?
Хората трябва да получават заплати и да имат условия за труд. Все пак ние не сме склададжии, които държат едни предмети, а трябва да бъдем привлекателни за публиката. Технологиите напредват и децата търсят повече дигитален контакт, а не физически досег с предмета. Технологиите обаче не са безплатни, а изискват някакъв финансов ресурс за изработване на програми. Другият проблем е поддръжката на сградния фонд. Това са стари сгради на повече от 100 години и са преустройвани за музеи. Имаме проблем и с Аладжа манастир, и с Римски терми. В първия случай има корозиционни процеси. Римските терми са изкарали 2000 години благодарение на римския строителен стандарт, но и те са в прецес на разпадане и се нуждаят вече от ремонт.
Вие имате пари само за козметичен ремонт.
Сметките там тръгват от 100 000 лева нагоре. А ние с такива пари през последните години не разполагаме. Приходите ни от над 800 000 спаднаха на около 200 - 250 - 300 000 лева. Имаме оптимистични очаквания, но едва ли през тази година ще наваксаме предишните печалби.
Целия разговор на Светлана Вълкова можете да чуете в звуковия файл.
Натоварено е към този час движението по основните артерии в града. На бул. "Сливница" има лека катастрофа между лек и тежкотоварен автомобил с материални щети, видя репортер на Радио Варна. Вследствие на инцидента се образуват колони от автомобили в посока от центъра към кварталите.
Община Добричка обмисля инициирането на нов референдум във връзка с инвестиционните намерения за изграждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. През 2024 г. общинската администрация подготвяше провеждането на референдум, заедно с парламентарните избори на 27 октомври, който беше отменен ден преди датата за местното допитване. Като..
В два козметични салона във Варна откриха празна ампула от ботокс и ампули с хиалуронова киселина. Проверки са извършени в 15 обекта. Това каза д-р Петър Янев-директор на дирекция "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция във Варна. Вече тече разследване, но студиата за красота не са затворени. Тези обекти са предназначени за предоставяне..
Предстои изграждането на два STEM кабинета в Основно училище "Антим I" в Балчик. Единият ще бъде по математика и информационни технологии за 5-7 клас, а другият - по природни науки за децата от начален курс, съобщават от учебното заведение. Двата STEM кабинета по проект "Изграждане на училищна STEM среда" са на..
И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..
В община Балчик има 11 детски градини, в които са обхванати общо 572 деца. Всичките шест училища в общината са средищни и в тях се обучават 1264 ученици от първи до 12. клас. Центърът за специална образователна подкрепа (ЦСОП) с интернат "Академик Тодор Самодумов" - село Кранево е преобразуваното..
Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, предаде БНР. ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..