Цените на пшеницата достигнаха рекордно високи стойности в европейската търговия след началото на руската инвазия в Украйна. Ръстът на цените на международните борси пряко ще се отрази върху цените на зърното в България, това коментира за Радио Варна Николай Вълканов, управител на фондация „Интелиагро”.
„Когато на международните пазари растат цените на една суровина, в случая зърното, поскъпването ще се отрази и на българския пазар. Причината е, че търговците, които в момента не могат да натоварят кораби в Украйна или в Русия, поради една или друга причина, основно свързана със сигурността, те ще търсят да си набавят същото количество от България или от други държави, които са нетни износители. Напълно естествено е ръстът на тази цена да се пренесе и на вътрешния пазар.”
България не е зависима от вноса на пшеница или царевица от Украйна или Русия, обясни Вълканов.
„Това, което се внася като сравнително малки количества от Украйна, е слънчогледово семе за преработка. То обаче не е в количества, които могат пряко да повлияят върху преработвателните мощности на страната или на производството на олио, тъй като произвеждаме прекалено големи количества, за да задоволим собственото си потребление, дори да изнасяме.”
Мелниците ни са зависими единствено от специфични сортове пшеница със специфични показатели, които обаче не идват от района на военния конфликт, каза Вълканов. Той смята, че по отношение на хлебопроизводството у нас няма поводи за притеснения.
„Няма пряка заплаха нито по отношение на продоволствената сигурност на страната, нито по отношение на логистиката на храни.”
Основна част от поскъпването на цените на храните са по-високите цени на енергоносителите. "Цената на газа формира около 80-90% от цената на азотните торове, които се използват широко в земеделието. Производството на изкуствени торове намаля през последните месеци в световен мащаб. Вероятно ще станем свидетели на по-слаба реколта в Европа на зърнени култури тази година", коментира Николай Вълканов.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..
С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе". Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в Националната академия за..
От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране. В 25-годишната история на инициативата с мото "Предавай и спасявай!" са работили повече от 50 доброволци от 8 държави. "За четвърт..
Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН. Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..