Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политолог: За всички в момента е по-изгодно да снабдяват Украйна, а украинците да изнасят битката на гърба си

Варненецът Сергей Петров е с майка украинка и баща българин. Той е политолог и следи с тревога войната в Украйна, защото негови близки са все още в страната. Друга част от тях е успял да прибере в неделя вечерта от Румъния.

Войната продължава, започнаха преговори за мир, а Европейският съюз наложи санкции. Ще доведат ли те до необходимия ефект?

„Много е рано още за тези гръмки оценки, които се тиражират, по отношение на ефективността на самите санкции срещу Русия, защото трябва време да ги оценят пазарите. Към момента изглежда, че те работят, но в същото време не мисля, че това може да доведе до спад на ескалацията  при положение, че Владимир Путин още с нахлуването си в Украйна показа, че е готов на крайности. Той още тогава заговори за ядрени оръжия, а в неделя съобщи, че ги привежда в бойна готовност. Очевидно това е човек, който използва страха като основно средство, с което да възпира други страни да се включат с директна военна интервенция. По всичко изглежда, че това е сравнително успешно, защото циничната реалност е че за всички е по-изгодно да снабдяват с оръжия Украйна към момента, а украинците да изнасят битката на гърба си.”

Все още повечето големи градове в страната не са паднали пред руската армия. Това очаквахте ли го?

„Аз още в началото коментирах, че Украйна не е Грузия, не е Чечения. По численост, това е една много сериозна европейска армия, резервът ѝ е малко по-голям от този на Турция. Това, което според мен изненадва и самите руснаци са събитията, които се случват на югоизток и малко по на север в Харков, защото тези градове са смятани за сходни на такива в Източна Украйна, те са предимно с население, което говори на руски език и имат руско самосъзнание, но оказват много сериозна съпротива.”

Разделението в българското общество по темата е много сериозно. До какво може да доведе това?

Българското общество е изключително разделено по оста русофилия – русофобия. Това не е нещо ново. Самите термини се зараждат още в първите ни парламентарни заседания след 1878 година. Ние имаме дълбоки корени на това сблъскване на русофили и русофоби. В наши дни, консумираме подобно на „бързата храна”, „бърза информация” която не проверяваме, не подлагаме на критика, приемаме я абсолютно безкритично. Начинът по който се информираме е много благоприятен за водене на такива информационни кампании, които да променят настроенията. Би било наивно да смятаме, че определени кръгове не биха се възползвали от такава чудесна възможност и това разбира се създава напрежение в нашето общество.

Има ли достоверни източници на информация в момента? Откъде да получим подобни сведения?

80% от каналите, които и аз следя, както руски, така и украински, са пълни с полувярна или категорично невярна информация. Много трудно може да се получи обективна информация в момента. Това беше трудно и преди войната, а по време на война е на ръба на невъзможното. Всеки просто ще избира да вярва на този източник, който предоставя информация, която повече кореспондира с личните му вярвания и убеждения.

Чуйте цялото интервю със Сергей Петров в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37